بسته جدید ارزی دولت مسئله تامین مواد اولیه را حل می کند؟

به گزارش مجله کارنیکان، حل بحران مواد اولیه، از مهم ترین موضوعاتی است که از سال گذشته از سوی فعالان بخش خصوصی مطرح شده است؛ فعالان اقتصادی بر این باورند گره اصلی صنعت در عدم دسترسی کافی به مواد اولیه است و در چنین شرایطی دولت باید سعی کند امکان تأمین منابع ارزی را برای بخش مولد اقتصادی فراهم کند. تا جایی که غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران تامین مواد اولیه را بزرگ ترین چالش پیش روی حوزه مولد کشور عنوان می کند که اگر امروز برای آن چاره ای اندیشیده نشود، تبعاتش در عرصه اقتصاد و اشتغال، جدی و سنگین خواهد بود.

بسته جدید ارزی دولت مسئله تامین مواد اولیه را حل می کند؟

تازه ترین آمار منتشرشده از سوی مرکز پژوهش های اتاق ایران حاکی از تداوم رشد قیمت مواد اولیه و تبدیل آن به عنوان مهم ترین دغدغه پیش روی تولیدکنندگان است.

مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق ایران، شاخص شامخ کل اقتصاد در مهر 1399 را با 2.39 واحد کاهش نسبت به ماه قبل 44.47 واحد گفت. بر اساس داده های تجمیع شده در گزارش شامخ، در مهر امسال بار دیگر شاخص قیمت خرید مواد اولیه و لوازم خریداری شده برای تولید رکوردشکنی کرده و به بیشترین مقدار خود طی 13 ماهه گذشته رسیده است.

هفته گذشته اما با ابلاغ بسته جدید ارزی دولت، این امید در فعالان اقتصادی ایجاد شد که با تغییرات صورت گرفته، گشایشی در فضای کسب وکار کشور ایجاد شود.

با تصمیم ویژه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که در جلسه فوق العاده این ستاد اتخاذ شد، تهاتر ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان مجاز اعلام شده است. به این ترتیب واردکنندگان می توانند علاوه بر استفاده از سامانه نیما، ارز موردنیاز خود را از محل ارز صادرکنندگان به شکل تهاتر به نحو گسترده تأمین کنند. همچنین واردات از محل ارز متقاضی که توسط واردکننده یا اشخاص دیگر، تأمین می شود با ثبت سفارش نزد وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان پذیر خواهد بود.

تصمیمی که به گفته ابوالفضل روغنی گلپایگانی رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران، می تواند به عنوان مسکنی قوی برای بحران های پیش آمده باشد.

او بارها اعلام کرده بزرگ ترین مشکل تولید در این روزها عدم دسترسی به تأمین مواد اولیه است؛ تأمین ارز موردنیاز برای واردات مواد اولیه، قطعات موردنیاز به دلیل تحریم ها، عدم انجام مبادلات بانکی و شیوع بیماری کرونا با مسائل جدی روبروست.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: معتقدم تصمیم های غلط بانک مرکزی در سال های گذشته، باعث شد تا اقتصاد کشور به نقطه بحرانی امروز برسد. نکته ای که بارها از سوی اتاق ایران در گفت وگو با مسئولان مختلف اظهار و تأکید شد تا زمانی که تأمین و تخصیص ارز به درستی صورت نگیرد، مسائل فعلی همچنان پابرجاست. در یک ماه گذشته، پیشنهادهای منسجمی درباره تأمین ارز مطرح شده بود که خوشبختانه الآن بخشی از آن وارد فاز عملیاتی شده است و یک گام روبه جلو محسوب می شود. به خصوص در بسته جدید ارزی دولت که هفته گذشته ابلاغ شد تا حدودی آزادی اختیار برای فعالان اقتصادی در نظر گرفته شده و انتظار می رود مسائلی که در حال حاضر در حوزه مواد اولیه وجود دارد تااندازه ای حل وفصل شوند.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران با تأکید بر اینکه در شرایط فورس ماژور، باید تصمیم هایی متناسب با این شرایط گرفت که عملیاتی هم باشد، تأکید می کند هر روشی که بتواند کمبودهای ارزی را جبران کند، به نفع صنایع خواهد بود. واردات بدون انتقال ارز و واردات در برابر صادرات هم از جنس پیشنهادهایی هستند که می توانند مسائل صنایع را حل کنند؛ لااقل برای کوتاه مدت؛ اما برای حل مسائل صنایع در بلندمدت، با گذر از شرایط جنگی اقتصادی، نیازمند اتخاذ سیاست هایی هستیم که متناسب با شرایط اثربخش باشند.

بسته جدید ارزی دولت، یک گام مهم برای جبران اشتباهات گذشته

خسرو فروغان گران سایه، نایب رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی هم بر این عقیده است که سیاست جدید ارزی دولت گامی رو به جلو است.

او در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران توضیح می دهد: 21 فروردین 97 مصوبه 4353 هیات وزیران این نتیجه را داشت که واردات و صادرات را قفل کرد. آن زمان ما گفتیم کار شما اشتباه است. عملیات را طوری انجام دادند که واردکنندگان نتوانند نیاز بازار را تأمین کنند. درنتیجه افراد به قاچاق رجوع کردند. کالای قاچاق و بی کیفیت به صورت بی حساب وکتاب آمد و بازار را متشنج کرد.

به باور او، یکی دیگر از نتایج اجرای این سیاست، کنارگذاشتن صادرکنندگان واقعی بود و در مقابل کسانی وارد بازار شدند که اصلا تجربه نداشتند.

او با تاکید بر این نکته که در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و تصمیمات باید متناسب با این شرایط گرفته شود، می گوید: این تصمیمات نباید موجب شود که در این بحران، کارخانه تولیدی ما که مواد اولیه می آورد، مواد مورد نیازش داخل گمرک هفت ماه معطل شود و نتواند آن را ترخیص کند. آن هم موادی که کالا سه ماه دیگر منقضی می شود و از طرف دیگر با نبود آن، کارخانه می خوابد، در حالی که کشور و جامعه به محصولات این کارخانه نیاز دارد.

نایب رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی با اشاره به ابلاغ بسته جدید ارزی دولت خاطرنشان می کند که بانک مرکزی با اجرای این سیاست به نوعی درصدد جبران اشتباهات گذشته خود برآمده است که منجر به ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک خواهد شد.

با این حال، او بر این باور است که اجرای این سیاست جدید ارزی توسط همه فعالان اقتصادی امکان پذیر نیست. برای موفقیت بسته جدید ارزی دولت باید واردکنندگانی واقعی که نیازهای بازار را به خوبی می شناسند اما در نتیجه سیاست های اشتباه، خانه نشین شده اند، مجدد فعالیت هایشان را از سر بگیرند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1218

به "بسته جدید ارزی دولت مسئله تامین مواد اولیه را حل می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسته جدید ارزی دولت مسئله تامین مواد اولیه را حل می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید