کمبود اکسیژن و هجوم مردم برای خرید کپسول، هرچه سریع تر تهران را ببندیم؛ شرایط افتضاح است

به گزارش مجله کارنیکان، خبرنگاران : عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از دوشنبه پیش اعلام شد که همه جا را می بندند اما عملا می بینیم همه جا باز است در حالی که بستن، تنها راه در شرایط فعلی است.

کمبود اکسیژن و هجوم مردم برای خرید کپسول، هرچه سریع تر تهران را ببندیم؛ شرایط افتضاح است

به گزارش خبرنگاران به نقل از همشهری آنلاین: پیک سوم کرونا در ایران ماه دوم را کم کم به پایان می برد و هنوز از تب داغ بیماری کاسته نشده است و آمارها چشم انداز روشنی تا پایان پاییز ندارند. در یک ماه اخیر شرایط کرونا آنقدر بدتر شده که محدودیت های شدیدی از ظهر امروز در 89 شهرستان و 25 مرکز استان اعمال می شود. اما در 10 روز گذشته که در تهران و 43 شهرستان محدودیت ها اعمال شد، هیچ تغییری در میزان تردد مردم اتفاق نیفتاده است. شرایط همان است که بود.

در این میان، تاکید بسکمک بر تعطیلی 2 هفته ای تهران و حتی اعمال محدودیت هایی شبیه حکومت نظامی برای کنترل اوضاع و پشگیری از بدتر شدن آن شنیده می شود، اما فقط تا به امروز شنیده شده است و کسی اقدام عملی برای آن نکرده است.

هرچه سریع تر تهران را ببندیم

دکتر مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به اظهارات روز گذشته رئیس شورای شهر تهران مبنی بر وقوع سونامی کرونا در آذرماه در صورت تعطیل نشدن تهران به همشهری آنلاین گفت: دیگر از این بدتر؟! فاجعه پیش می آید. خدا به ما رحم کند. همین الان هم شرایط افتضاح است. این همه بستری کرونا، این همه مراجعه و مریض بدحال و این همه گرفتاری داریم. حالا تصور کنید تعطیلات و تجمعات و غیره هم به آن اضافه شود. هرچه سریع تر باید تهران را ببندیم. باید این کار انجام شود. تعطیلات هم که می شود باید جاده ها را ببندند که مردم راه نیفتند بروند مسافرت. به قولا مادربزرگم، ایرانی ها دل نقاشی دارند، یعنی دوست دارند گردش بروند و با خانواده دور هم جمع شوند. ولی در این شرایط شیوع کرونا باید از اینها و همه چیزهای دیگری که دوست داریم، بگذریم. باید فقط به این فکر کنیم که هیچ گونه تجمعی نداشته باشیم تا این بیماری را نگیریم و به دیگران هم منتقل نکنیم.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به در نظر گرفته شدن محدودیت های کرونایی برای بعضی از شهرها گفت: از دوشنبه پیش اعلام شد که همه جا را می بندند اما عملا می بینیم که همه جا باز است. بستن، تنها راه در شرایط فعلی است و هرچه زودتر باید این کار صورت بگیرد. الان اروپا و آمریکا هم درگیرند.

محرز گفت: بدبختی مردم دنیا این است که این ویروس ول کن نیست و آنها هم خسته شده اند. هنوز عادت نکرده ایم با این ویروس زندگی کنیم. اما چاره ای نیست و باید این عادت را در مردم پرورش بدهیم و ما هم این را به خودمان بقبولانیم. مردم هم باید کمک کنند، بدون همکاری مردم مگر می شود کار کرد؟! اگر مردم همکاری نکنند فقط یک کار می توان انجام داد و آن استفاده از روش استبدادی وحشتناک است که بعضی از کشورها در همان شروع پاندمی توانستند با آن کووید-19 را کنترل کنند.

حکومت نظامی برقرار شود؟

محرز درخصوص پیشنهاد بعضی از مسئولان مبنی بر اعمال شرایط حکومت نظامی برای کنترل شرایط فعلی کرونا و کاهش موج آن گفت: حکومت نظامی اصلا برای چنین چیزی مطرح نیست و نمی شود این کار را انجام داد. حکومت نظامی چطور اعمال شود؟ مردم فقط شب ها بیرون نیایند؟ پس روز چه؟ آن اوایل در ووهان حتی درِ خانه مردم را لحیم می کردند که از خانه بیرون نیایند. آیا این درست است؟! باید با مردم این طور رفتار شود؟!

به عقیده او باید رفت و آمد از صبح کم شود، ادارات و مدارس و دانشگاه ها بسته شود، رستوران ها که جزو خطرناک ترین جاها از نظر انتقال ویروس کووید هستند و همچنین باشگاه ها بسته شوند: فقط جاهایی باید باز باشند که نیازهای اولیه مردم را تامین می کنند، مثل سوپرمارکت ها.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا شرایط بیمارستان ها و آی سی یوها را بسیار بد توصیف کرد. این درحالی است که وزیر بهداشت تاکید دارد بیمارستان ها هنوز برای بیماران کرونا تخت خالی دارند!. محرز در این باره می گوید: ببینید شرایط چقدر بد است که در یک روز و فقط در یک بیمارستان 50 تا بیمار بدحال بستری می شوند و 200، 300 تا هم مریض سرپایی می بینیم.

عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا پر شدن ظرفیت بعضی از بیمارستان ها در پذیرش بیماران کرونا را تایید کرد و گفت: بعضی از بیمارستان ها جا ندارند و گاهی می بینیم در راهروی بیمارستان مریض روی زمین خوابیده و کپسول اکسیژن به او وصل است. بعضی بیمارستان ها دیگر اکسیژن هم ندارند.

کمبود اکسیژن و هجوم مردم برای خرید کپسول آن

محرز درباره صحبت بعضی از مسئولان درمانی درباره کمبود اکسیژن در بیمارستان ها گفت: گفته شده که تنها درمان کووید اکسیژن است و الان همه به دنبال این هستند که کپسول اکسیژن بخرند و توی خانه بگذارند. همین باعث کمبود اکسیژن در بازار و بالا رفتن قیمت آن شده است. بله، اکسیژن بهترین درمان است اما برای استفاده در بیمارستان، نه جای دیگر. نگهداری کپسول اکسیژن در خانه خطر انفجار را با خود به همراه دارد، کپسول اکسیژن را که همین طور الکی نباید در خانه نگه داشت. در ضمنً، اکسیژنِ زیادی هم برای فرد ضرر دارد.

به گفته او در خانه به اکسیژن نیازی نیست، مگر اینکه مریض تحت نظر اکیپی متشکل از پزشک و پرستار حرفه ای در خانه درمان شود و آنجا اکسیژن هم در اختیارش گذاشته شود.

وی گفت: مردم به هیچ وجه در منزل اقدام به تهیه اکسیژن برای درمان کووید نکنند چون این درمان، درمانِ بیمارستانی است. باید پزشک بگوید که بیمار چقدر و چه مدت اکسیژن دریافت کند. میزان اشباع اکسیژن را باید اندازه گیری کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1212

به "کمبود اکسیژن و هجوم مردم برای خرید کپسول، هرچه سریع تر تهران را ببندیم؛ شرایط افتضاح است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود اکسیژن و هجوم مردم برای خرید کپسول، هرچه سریع تر تهران را ببندیم؛ شرایط افتضاح است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید