پیگیری اقدامات تخریبگرانه در محوطه غار وسط دل دل گلستان

به گزارش مجله کارنیکان، خبرنگاران/گلستان در پی بروز اقدامات تخریبگرانه در محوطه تاریخی غار وسط دل دل شهرستان مینودشت، روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان توضیحاتی را منتشر کرد.

پیگیری اقدامات تخریبگرانه در محوطه غار وسط دل دل گلستان

در پی بروز اقدامات تخریبگرانه در محوطه تاریخی غار وسط دل دل، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان بلافاصله اقدامات حقوقی لازم صورت گرفت و نماینده اداره کل بلافاصله پس از اطلاع به همراه نماینده دادستان شهرستان گالیکش و ماموران نیروی انتظامی از محل وقوع جرم بازدید و پرونده قضایی تشکیل شد.

با این حال اصالت تاریخی، فرهنگی نقش موسوم به گردونه مهر مورد تایید پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری قرار نگرفته است. در گزارش های باستان شناسی پروفسور مک برنی (1342) و دکتر جبرئیل نوکنده (1378) و نیز در پرونده ثبت ملی این اثر به شماره 2722 مورخ سال 1379 اشاره ای به این نقش نشده است.

در سال 1392 نقشی از گردونه مهر در بدنه شمالی دهانه غار مورد توجه نهاده شد که اصالت تاریخی، فرهنگی تا امروز مورد تایید پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری قرار نگرفته است.

تخریب ورودی غار صرف نظر از اصالت و وجود این نشانه تاریخی، دارای عنوان مجرمانه است و متعرضان براساس ماده 558 قانون مجازات اسلامی مورد پیگرد قانونی نهاده شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 890

به "پیگیری اقدامات تخریبگرانه در محوطه غار وسط دل دل گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیری اقدامات تخریبگرانه در محوطه غار وسط دل دل گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید