نقش چربی قهوه ای در پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها

به گزارش مجله کارنیکان، چربی قهوه ای بافتی جادویی است که برخلاف چربی سفید که کالری ذخیره می نماید، این چربی انرژی را می سوزاند و دانشمندان امیدوارند که ممکن است کلید درمان های جدید چاقی باشد.

نقش چربی قهوه ای در پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، محققان دانشگاه راکفلر نیویورک آمریکا، در مطالعه بیش از 52 هزار شرکت کننده دریافتند کسانی که چربی قهوه ای قابل تشخیص داشتند، کمتر از همسالان خود دچار بیماری های قلبی و متابولیکی نظیر دیابت نوع 2 و بیماری عروق کرونر می شوند.

پال کوهن، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: برای اولین بار فواید چربی قهوه ای در کاهش ریسک بعضی مسائل تأیید شد. این یافته ها اعتماد ما را در خصوص احتمال هدف قرار دادن چربی قهوه ای برای منافع درمانی بیشتر می نماید.

اگرچه چربی قهوه ای چندین دهه در نوزادان و حیوانات مورد مطالعه نهاده شد، اما در سال 2009 دانشمندان ارزیابی کردند که این چربی در بعضی از بزرگسالان، عمدتاً در اطراف گردن و شانه ها نیز وجود دارد.

محققان مشاهده کردند چندین بیماری شایع و مزمن در بین افرادی که چربی قهوه ای قابل تشخیص داشتند شیوع کمتری دارد. به عنوان مثال، در مقایسه با 9.5 درصد افرادی که چربی قهوه ای قابل تشخیص نداشتند، تنها 4.6 درصد افراد دارای چربی قهوه ای مبتلا به دیابت نوع 2 بودند. به همین ترتیب، 18.9 درصد دارای کلسترول غیرطبیعی بودند، در حالی که در افراد بدون چربی قهوه ای، این رقم 22.2 درصد بود.

همچنین مطالعه نشان داد ریسک سه بیماری در بین افراد دارای چربی قهوه ای کمتر بود: فشارخون بالا، نارسایی قلبی گوارشی، و بیماری عروق کرونر.

یافته جالب دیگر این است که چربی قهوه ای موجب کاهش تأثیرات سلامت ناشی از چاقی می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1520

به "نقش چربی قهوه ای در پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش چربی قهوه ای در پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید