معایب و مزایای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن

به گزارش مجله کارنیکان، در حالیکه مدیر عامل و مسئولان ارشد بانک مسکن افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن را در حال حاضر مقدور نمی دانند معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات به بانک مرکزی ارائه شده است.

معایب و مزایای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن

جهت دریافت خدمات اجرای اجرای بام سبز با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، رشد شتابان قیمت مسکن طی دو سال گذشته با ایجاد عدم تعادل بین عرضه و تقاضای ملک در تابستان سال جاری سرمای خاصی به معاملات ملکی این فصل گرم از سال حاکم کرد .

بازار از یک طرف با عقب نشینی طرف تقاضا (به دلیل کاهش شدید قدرت خرید) روبرو بود و در طرف مقابل عرضه نماینده با توجه به ابهامات موجود نسبت به آینده اقتصاد ایران و سرنوشت پارامترهای اثرگذاری چون نرخ دلار، نسبت به کاهش قیمت ملک مقاومت کرد .

سرمایه معاملات مسکن در تابستان 98 به حدی بود که پس از مدت ها، طی ماه های مرداد و شهریور، شاهد تعداد معاملاتی کمتر از ماه فروردین (به عنوان ماه نیمه تعطیل معاملات مسکن) در شهر تهران بودیم اما این فرایند از مهر ماه تغییر کرد و تعداد معاملات با شیب ملایمی در پاییز، بالا رفت .

شاید بتوان این طور تحلیل کرد که پس از طی یک دوره رکود، در صورت ایجاد شرایط ثبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در کشور کفه تقاضای مسکن مجدد سنگین شود و معاملات رونق بیشتری بگیرد اما سوال این است که متقاضیان مسکن که طی دو سال گذشته قدرت خرید آنها به شدت کاهش یافته آیا می توانند اقدام به خرید نمایند .

بهترین و سهل الوصول بودن بالا رفتن قدرت خرید مسکن را باید دریافت تسهیلات مسکن دانست.اما تسهیلاتی که هم اکنون پرداخت می شود یا کفاف خرید مسکن را نمی دهد و یا اینکه اقساط آن به قدری بالاست که هر متقاضی توان بازپرداخت اقساط را به دلیل بالا بودن نرخ سود را ندارد .

قدرت خرید مسکن از محل تسهیلات به قدری کاهش دارد که مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی با اشاره به افزایش فاصله بین استطاعت خانوار و قیمت مسکن، اعلام نمود که سهم وام های مسکن در توانمندسازی اقتصادی خانوار به خصوص در کلان شهرها به شدت کاهش یافته است .

شرایط اقتصادی کشور در یک سال گذشته سبب شده است که مسکن نیز همانند بسیاری از بخش های اقتصادی و فراوریی کشور دچار مشکل شود. تحریم ها، کاهش فروش نفت، کاهش ارزش پول ملّی و سایر مسائل اقتصادی در یک سال گذشته سبب تشدید مشکل فراوری و عرضه مسکن در کشور شده است .

این شرایط باعث شده تا مرکز پژوهش های مجلس بارها در گزارشهای خود اعلام کند که با شناخت این آسیب ها در حوزه مسکن از جمله مهم ترین راهکارهایی که می تواند مفید باشد می توان به مواردی همچون افزایش سقف وام و اولویت پرداخت به خانه اولی ها در راستای کاهش شکاف استطاعت و قیمت و تأمین سهم بیشتری در توانمندسازی اقشار متوسط برای خانه دار شدن و همچنین وضع اقتصادیات بر عایدی و معاملات مکرر مسکن جهت محدودسازی دلالی و سوداگری و یاری به متقاضیان واقعی اشاره نمود .

اگر چه مجلسی ها و دولتی ها به خوبی می دانند که قدرت خرید متقاضیان مسکن پایین است اما به خوبی به این موضوع نیز واقف هستند که هر گونه افزایش سقف تسهیلات می تواند تبعاتی داشته باشد .

امروز محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از احتمال افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز یکم خبر داده و گفته است که وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد آن را به بانک مرکزی ارائه نموده است .

این پیشنهاد در حالی مطرح شده که همیشه مسولان ارشد بانک مسکن و شخص وزیر راه و شهرسازی آنرا رد نموده اند .

مخالفت وزیر راه با افزایش سقف وام مسکن

بارها اسلامی وزیر راه و شهرسازی تاکید نموده است که موافق افزایش وام مسکن نیست و آنرا تورم زا می داند .

نکته ای که وجود دارد این است که علاوه بر وزیر راه و شهرسازی مدیران بانک مسکن نیز بارها اعلام نموده اند که افزایش سقف تسهیلات مسکن از محل صندوق پس انداز یکم در حال حاضر مقدور نیست و افزایش آنرا منوط به دریافت یاری اقتصادی از محل صندوق توسعه و یا افزایش سرمایه بانک نموده بودند .

در همین خصوص مدیر عامل بانک مسکن معتقد است که افزایش سرمایه ایجاد شده در شهریور ماه نمی تواند به ما یاریی برای افزایش سقف تسهیلات خرید از محل صندوق پس انداز یکم کند.پیشنهاد ما نیز برای استفاده از یاری صندوق توسعه راه به جایی نبرده است

مدیر عامل بانک مسکن: سقف تسهیلات خرید مسکن افزایش نمی یابد

ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیر عامل بانک مسکن به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سئوال که که پرسید با توجه به اینکه سرمایه بانک مسکن 5 هزار میلیارد تومان افزایش یافت آیا بانک مسکن قصد این را ندارد که سقف تسهیلات خرید مسکن در صندوق پس انداز یکم را افزایش دهد، گفت: در خصوص افزایش سرمایه بانک مسکن باید گفت که این افزایش سرمایه ناشی از تبدیل بدهی بانک مسکن بابت خط اعتباری مسکن مهر به بانک مرکزی است و بدهی دولت به بانک مرکزی است. پس این افزایش سرمایه و نقدینگی به بانک مسکن تزریق نمی شود .

وی ادامه داد: این افزایش نقدینگی از سال 1402 می تواند اعمال شود که از محل اقساط وصولی بابت مسکن مهر نقدینگی 5 هزار میلیارد تومان وارد بانک مسکن می شود؛ در خصوص صندوق پس انداز یکم همانطور که پیش بینی می کردیم و با آن روبرو هستیم صندوق پس انداز یکم با کسری روبرو است چرا که 46 هزار میلیارد ریال مانده این صندوق است در حالی که 110 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت نموده و اقساطی که برمی شود اصل سود آن 6 هزار میلیارد ریال است که بیش از مانده از سایر منابع استفاده نموده ایم .

وی با تأکید بر اینکه الان امکان افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از صندوق پس انداز یکم نیست گفت: باید منابع جدید برای افزایش سقف تسهیلات مسکن صندوق یکم پیش بینی شود که فعلا در این خصوص برنامه ای نداریم البته یک سری اقدامات شده است اما به دلیل تنگناهای اقتصادی این موضوع در حال حاضر امکانپذیر نیست .

بالا بردن قدرت خرید متقاضیان مسکن با پرداخت تسهیلات تا 80 درصد قیمت ملک

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس بالا بردن قدرت خرید متقاضیان مسکن را منوط به رونق ساخت و ساز و پرداخت تسهیلات تا 80 درصد قیمت ملک عنوان می نماید .

وی در پاسخ به این سؤال که قدرت خرید متقاضیان مسکن پایین است، آیا پیشنهادی به دولت برای بالا بردن قدرت خرید ندارید، گفت: در بیشتر کشورهای جهان، دولت ها برای بالا بردن قدرت خرید متقاضیان مسکن و رونق ساخت و ساز تا 80 درصد واقعی قیمت ملک تسهیلات پرداخت می نمایند .

وی اضافه کرد: دولت می تواند با کارشناسی دقیق قیمت مسکن را مشخص کند و سپس تا 80 درصد قیمت ملک تسهیلات پرداخت کند. این اقدام قطعاً منجر به رشد قیمت مسکن نشده و از سوی دیگر سازنده ها با ورود به عرصه ساخت و ساز به فروش واحدهای ساخته شده مطمئن خواهند بود .

وی تأکید کرد: دولت باید صنعت ساخت و ساز را با روش های روز جهان هماهنگ کند و ساخت و ساز را از سنتی به صنعتی سازی سوق دهد .

بالا بردن تسهیلات خرید مسکن منجر به رشد قیمت می شود

البته فردین یزدانی کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است که بالا بردن تسهیلات خرید مسکن منجر به رشد قیمت می شود .

وی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه وقتی کیک اقتصاد در حال کوچک شدن است دولت نمی تواند اقدامی برای بالا بردن قدرت خرید متقاضیان مسکن در کوتاه مدت انجام دهد گفت: دولت در کوتاه مدت نمی تواند قدرت خرید را بالا ببرد چرا که سال جاری شاهد رشد منفی 9 درصدی در اقتصاد هستیم .

وی اضافه کرد: پس وقتی رشد منفی 9 درصد را در اقتصاد داریم در کوتاه مدت نمی توان برای بالا بردن قدرت خرید مسکن اقدامی کرد مگر اینکه پول بدون پشتوانه چاپ شود که آن هم موجب رشد قیمت و تورم می شود .

یزدانی با تاکید بر اینکه اعطای تسهیلات خرید نیز موجب افزایش قیمت می شود تاکید نمود: دولت می تواند برنامه ای میان مدت و بلند مدت با هدف کاهش قیمت تمام شده فراوری را اجرا کند و بسته های فراوری مسکن را بصورت هوشمند و با اعطای زمین شرایط ساخت و ساز را رونق دهد و این ساخت و ساز را به گونه ای راهنمایی شده به سمت عرضه مناسب سوق دهد .

تسهیل کردن ساخت و ساز بهترین راه افزایش قدرت خرید مسکن

حسن محتشم عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن نیز در گفت و گو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه بالا بردن تسهیلات خرید مسکن موجب رشد قیمت ها خواهد شد اضافه کرد: دولت باید برای بالا بردن قدرت خرید متقاضیان مسکن طرح خود را که همان تسهیل کردن ساخت و ساز است هر چه سریع تر اجرایی کند و به سازندگان مسکن تسهیلات مناسب ارائه کند تا عرضه مسکن از تقاضا بیش از این عقب نمان

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،به هر سوی دولت و وزارت راه و شهرسازی از یک سو با گزینه کاهش قدرت خرید متقاضیان مسکن روبرو هستند و از یک سوی با این مساله که چگونه و تا چه حد می توانند با بالا بردن سقف تسهیلات هم از افزایش قیمت مسکن جلوگیری نمایند و هم اینکه متقاضیان بتوانند بازپرداخت اقساط را انجام دهند .

از سوی دیگر بیشتر کارشناسان تسهیل ساخت و ساز و افزایش عرضه را بهترین روش برای ترمیم قدرت خرید متقاضیان مسکن عنوان می نمایند و می گویند اگر عرضه از تقاضا عقب نماند و شوک های قیمتی از بابت کمبود عرضه به سراغ مسکن نیاید متقاضیان مسکن می توانند به آرامی قدرت خرید خود را ترمیم نمایند .

منبع:فارس

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 586

به "معایب و مزایای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معایب و مزایای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید