ضرورت افزایش سهم ایران در بازار یک هزار و 600 میلیاردی کشورهای همسایه

به گزارش مجله کارنیکان، تهران (پانا) - معاون وزیر صنعت گفت بازار یک هزار و 600 میلیاردی 15 کشور همسایه، بازار مناسبی برای صادرات ایران است و ایران توان تامین 100 میلیارد دلار از نیاز این کشورها را دارد اما فقط حدود هفت درصد را به خود اختصاص داده براین اساس ضروری است این سهم با سرمایه گذاری مناسب افزایش یابد.

ضرورت افزایش سهم ایران در بازار یک هزار و 600 میلیاردی کشورهای همسایه

به گزارش شاتا، حمید زادبوم بر ضرورت توسعه تجارت با کشورهای همسایه تاکید کرد و اضافه نمود: اکنون حدود 25 میلیارد دلار از صادرات 40 میلیارد دلاری کشور به 15 کشور همسایه صورت می گیرد که هرچند این میزان بیش از 60 درصد ارزش صادرات کشور را به خود اختصاص داده است اما فقط 1/5 درصد از واردات این کشورها و 20 درصد ظرفیت و توانمندی صادراتی جمهوری اسلامی ایران به این کشورها را شامل می شود.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران نقش تولید به ویژه تولید صادراتی را در کمرنگ کردن فشارهای ناشی از تحریم ها با اهمیت دانست و اضافه نمود: تولید صادراتی در تحقق اهداف توسعه ای کشور نیز نقش مهمی ایفا کرده است.

زادبوم با اشاره به نامگذاری سال 1400 از سوی رهبر انقلاب اسلامی گفت: از این نامگذاری ها اینگونه برداشت می شود که برنامه ریزی برای افزایش تولید، ماموریت اصلی دولت و بخش خصوصی بوده و تاکید بر تولید، بیانگر ضرورت برون رفت از مسائل و تنگناها با استفاده از توانمندی های بالقوه و بالفعل داخلی است.

معاون وزیر صنعت درخصوص حمایت از تولید گفت: باید با بهره گیری از همه ابزارها در جهت افزایش کمی و کیفی تولید با هدف افزایش صادرات و توسعه آن، با تقویت متغیرهای مثبت اثرگذار بر تولید و به حداقل رساندن متغیرهای منفی به عنوان موانع فراروی آن، شاهد پررنگ شدن مولفه های مثبت و اثرگذار تولید باشیم.

وی حمایت از تولید را نیازمند ایجاد فرهنگ تولید صادراتی دانست و گفت: مهمترین کارکرد پشتیبانی، تولید برای صادرات و تفکیک تولید صادراتی از تولید برای مصرف داخلی است.

به گفته زادبوم، افزایش کیفیت تولید به عنوان شاخصی اثرگذار برای بهبود نام و نشان کالاهای ایرانی در داخل و خارج از کشور، مسئولیتی خطیر است که باید با برنامه ریزی لازم، امکانات مورد نیاز در این راستا فراهم شوند.

وی تاکید کرد: هر قدر از این فرآیندها بیشتر حمایت شود، نیل به اهداف از پیش تعیین شده در برنامه های توسعه و نیز افق 1404 با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به نقش تولید در خنثی سازی تحریم ها گفت: در سال های اخیر به ویژه با شدت یافتن تحریم ها با هدف ایجاد اخلال در معیشت و رفاه مردم؛ این تولید بوده که با اثرگذاری بر اشتغال و درآمد مردم، نقش به سزایی در کمرنگ کردن فشارهای وارده به کشور و به فعلیت رساندن ظرفیت ها و استعدادهای بالقوه داخلی داشته است.

زادبوم بر نقش تولید صادراتی در توسعه کشور تاکید کرد و گفت: نگاهی به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به عنوان نقشه راه پیشرفت و توسعه کشور بیانگر اهمیت تولید به ویژه تولید صادراتی در جهت تحقق اهداف توسعه ای کشور بوده است؛ البته درونگرایی و برون زایی اقتصاد به عنوان فصل الخطاب این سیاست ها، بیانگر تکیه بر ظرفیت های تولید داخلی برای حضور در بازارهای هدف صادراتی و درنهایت، تحریک مجدد تولید و افزایش اشتغال است.

توانمندی ایران برای حضور در بازارهای بین المللی

رئیس کل سازمان توسعه تجارت یادآور شد: اهمیت پشتیبانی و مانع زدایی از تولید زمانی تعیین تر می شود که شرایط استراتژیک ایران در جنوب غرب آسیا و منطقه خاورمیانه مورد بررسی قرار گرفته و تمایزات منحصر به فرد با سایر کشورها استخراج شود. شاید کمتر کشوری در دنیا با 15 کشور مرز آبی یا خشکی مشترک و توانمندی رفع نیازهای وارداتی کشورهای همسایه را داشته باشد.

به گفته زادبوم، افزایش کیفیت تولید به عنوان شاخصی اثرگذار برای بهبود نام و نشان کالاهای ایرانی در داخل و خارج از کشور، مسئولیتی خطیر است که باید با برنامه ریزی لازم، امکانات مورد نیاز در این راستا فراهم شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1652

به "ضرورت افزایش سهم ایران در بازار یک هزار و 600 میلیاردی کشورهای همسایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت افزایش سهم ایران در بازار یک هزار و 600 میلیاردی کشورهای همسایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید