مسجدی در استانبول سوپرمارکت فقرا شد

به گزارش مجله کارنیکان، ورودی یکی از مساجد استانبول، قفسه هایی که معمولا برای گذاشتن کفش نمازگزاران مورد استفاده قرار میگرفت، اکنون مکانی شده برای قرار دریافت بسته های پاستا، شیشه های روغن و سایر مایحتاج مردمی؛ چیزی شبیه به سوپرمارکت ها.

مسجدی در استانبول سوپرمارکت فقرا شد

از پروفایل اینستاگرام بهروز ازند دیدن نمایید.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، با این حال این اقلام فروشی نیستند و برای افراد نیازمند گذاشته شده اند؛ کسانی که از شیوع کروناویروس آسیب مالی دیده اند.

نوشته ای بر روی پنجره مسجد با درخواست از مردم برای گذاشتن اقلام مورد نیاز توسط افرادی که استطاعت مالی دارند به چشم می خورد.

ترکیه برگزاری نماز جماعت در مساجد را تا پایان خطر شیوع کروناویروس ممنوع کرده است. آمار رسمی تلفات کرونا در ترکیه 2259 تن اعلام شده است و شهرهای اصلی این کشور از روز پنجشنبه برای چهار روز در قرنطینه خواهند بود.

عبدالصمد کاکر، 33 ساله امام مسجد ددمان در منطقه ساریر استانبول که این طرح را به اجرا گذاشته، می گوید: بعد از ممنوعیت نماز جماعت تصمیم گرفتم مسجد را با کار دیگری احیا و فعال نگه دارم. از افراد توانمند مالی خواستم به افراد نیازمند کمک کنند.

در این مسجد اکنون بسته های مواد غذایی و دیگر مایحتاج مردمی جمع آوری می شود.

او می گوید از فرهنگ اهدا در دوران عثمانی که سنگ خیریه نامیده می شد، الهام گرفته است؛ یک ستون سنگی کوچک که در هر شهر برای ارتباط افراد ثروتمند با فقرا مشخص می شد.

هدف از این اقدام در دوران عثمانی گسترش فرهنگ اهدا و بخشش بدون آسیب رساندن به فقرا بود، یعنی مردم می توانستند هر چیزی را با هر مقدار در سنگ خیریه بگذارند و نیازمندان به اندازه نیاز خود بردارند، بدون آنکه به طور مستقیم نیاز خود را گفته باشند. عبدالصمد لیست نیازمندان را برای دولت های محلی ارسال می کند تا معلوم شود این افراد واقعا نیازمند هستند و تیم او در نهایت با مراجعه به این افراد به آنها اعلام می کند که واجد شرایط دریافت این اقلام هستند: هشت قلم جنس در نهایت.

مسجد، پول نقد قبول نمی کند و در عوض از مردم می خواهد اقلام مورد نیاز را ارائه کنند. اکنون قفسه ها در مسجد پر از اقلامی است که از سراسر ترکیه و حتی خارج ارسال شده اند.،ایسنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 899

به "مسجدی در استانبول سوپرمارکت فقرا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجدی در استانبول سوپرمارکت فقرا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید