فیفا، فوتبال ایران را ثروتمند می نماید؟

به گزارش مجله کارنیکان، فدراسیون فوتبال ایران این روز ها با مسائل مالی زیادی دست وپنجه نرم می نماید؛ بدهی های پرتعداد به اشخاص و نهاد های مختلف از یک طرف دست مدیران فدراسیون را بسته و از طرف دیگر نگرانی بابت شکایت های اجرا شده در فیفا مانند پرونده ویلموتس بحران عجیب مالی برای فوتبال ایران ایجاد نموده است. درچنین شرایطی تحریم های ظالمانه علیه ایران نیز مزید بر علت شده تا پاداش های فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز به حساب فدراسیون نیاید و راه چاره های دیگر برای رسیدن دلار و یورو های فیفایی و آسیایی نیز هزینه بر است و البته پردغدغه. در این اوضاع وخیم، اما فدراسیون جهانی فوتبال می تواند با یاری بلاعوضی که به فدراسیون های زیرِنظرش می نماید، فدراسیون فوتبال ایران را نجات دهد، اما مسأله اینجاست که باز هم به خاطر تحریم های بانکی چنین یاری خوبی نیز در فیفا بلوکه خواهد شد.

فیفا، فوتبال ایران را ثروتمند می نماید؟

یاریی که فیفا به فدراسیون های تحت عضوش می نماید، مربوط به کشور های متضرر از شیوع کروناست که مبلغش تعیین شده و به زودی به حساب بانکی فدراسیون های مختلف واریز می گردد، اما درباره ایران این مسأله ابهام های زیادی دارد.

تصمیم فیفا برای یاری اقتصادی به فدراسیون ها

جیانی اینفانتینو، رئیس سوییسی فدراسیون جهانی فوتبال چندی قبل خاطرنشان کرد که تدابیری خواهد اندیشید تا یاری اقتصادی به فدراسیون های متضرر از کرونا را انجام بدهد. او در آخرین جلسه مدیران ارشد فیفا مبلغ و نحوه پرداخت این یاری را اعلام نموده و گفته که مبلغ 1,5 میلیارد دلار برای یاری به فدراسیون های متضرر از کرونا درنظر گرفته که آن را در قسط ها و شرایط مختلف پرداخت خواهد نمود.

به این ترتیب قرار است به هرکدام از 211 فدراسیون عضو این نهاد، یک میلیون دلار به عنوان وام پرداخت گردد و 500 هزار دلار برای یاری به فوتبال زنان نیز دیگر یاریی است که فدراسیون جهانی می خواهد به فدراسیون های تحت عضوش بکند. براساس اعلام فیفا یک ونیم میلیون دلار سهم هر فدراسیون در سه قسط 500هزاردلاری (500هزاردلار جولای 2020، 500هزاردلار ژانویه 2021 و 500هزاردلار یاری هزینه فوتبال زنان نیز در جولای 2020) پرداخت می گردد.

سهم ایران چقدر است؟

درصورتی که فیفا یک میلیون دلار (با قیمت کنونی دلار در ایران حدود 19 میلیارد تومان) 500هزاردلار یاری هزینه برای فوتبال زنان (درحدود 9,5 میلیارد تومان) به فدراسیون ها بدهد، مبلغی در حدود 28.5 میلیارد تومان به حساب فوتبال ایران اضافه خواهد شد. پولی که در وضع کنونی فدراسیون فوتبال بسیار به درد ایران می خورد و مدیران ارشد فدراسیون می توانند بخشی از بدهی هایشان را تسویه نمایند. بدهی هایی که انباشته شده و دردسر های زیادی ایجاد نموده است.

همین حالا شرکت هایی مثل شستا (بابت پول ویلموتس) و... و اشخاص مختلف از فدراسیون فوتبال طلبکار هستند و اگر یاریِ فیفایی به دست مسئولان برسد، آن ها می توانند با خیال راحت تری کارشان را ادامه بدهند.

تحریم های بانکی، دغدغه اصلی

مهم ترین مسأله ای که در جریان این یاری اقتصادی به فدراسیون ها برای ایران اهمیت دارد، ماجرای تحریم های ظالمانه ای است که آمریکا علیه کشور ما درنظر گرفته است. طی ماه های گذشته تحریم های بانکی سبب شده تا مدیران فوتبالی برای انتقال ارز از کشور به مسائل زیادی بر بخورند و نتیجه اش ترکِ ایران توسط مربیان و بازیکنان خارجی پرتعدادی بوده است. از سوی دیگر، فدراسیون فوتبال در دریافت پاداش های فیفایی و آسیایی خود نیز به مشکل خورده است. همین حالا گفته می گردد فدراسیون مبلغ دو میلیون و 250 هزار دلار (حدود 42 میلیارد تومان) از فیفا طلبکار است و از طرف دیگر پاداش های AFC نیز به دست مسئولان نرسیده است. حال اینکه با توجه به تحریم های موجود فدراسیون نشینان چطور می خواهند پاداش جدید بعد از شیوع کرونا را از فیفا خارج نمایند، تعیین نیست.

ماجرای وام همیشگی فیفا به کشور ها

یکی از موضوعاتی که از گذشته وجود داشته، وام هایی است که فیفا سالیانه به کشور های تحت نظر خود می دهد. براساس قوانین و اساسنامه فدراسیون جهانی فوتبال، این نهاد هرساله می تواند معادل 35 درصد از بودجه فدراسیون ها به آن ها وام بدهد. بودجه سال 98 فوتبال ایران از سوی وزارت ورزش 97 میلیارد تومان برآورد شد که 87 میلیارد تومان آن هزینه و 5 میلیارد به عنوان کسری بودجه درنظر گرفته شد. براساس بودجه سال 98 وامی بیش از 800هزار دلار (15 میلیارد تومان) به فدراسیون فوتبال تعلق می گیرد.

دعوا بر سر دریافت 80 میلیارد تومان

با این وصف می توان گفت که مجموع دریافتی های فدراسیون فوتبال ایران از فیفا بابت یاری هزینه جلوگیری از ضرر های شیوع ویروس کرونا و وام های سالیانه می تواند به رقمی درحدود 43 میلیارد تومان برسد. از طرف دیگر، اگر 42 میلیارد تومان بلوکه شده را نیز در این موضوع محاسبه کنیم، بیش از 80 میلیارد تومان، پولی است که ایران می تواند برای حل مسائل اقتصادی موجود از فدراسیون جهانی دریافت کند. مبلغی که در شرایط کنونی برای فدراسیون در نقش یک فرشته نجات عمل می نماید، اما همان طور که گفته شد دریافت این مبلغ به شرط برطرف تحریم های بانکی است و باید دید مدیران فوتبال چه راهکاری پیدا خواهند کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1002

به "فیفا، فوتبال ایران را ثروتمند می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیفا، فوتبال ایران را ثروتمند می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید