علائم هیستری، بیماری که عاشق خانم هاست!

به گزارش مجله کارنیکان، بیماری هیستری نوعی اختلال روانی است که اغلب در زنان شایع می باشد و علائمی مانند توهم، عصبی بودن یا فلج شدن قسمتی از بدن دارد.

علائم هیستری، بیماری که عاشق خانم هاست!

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، هیستری یک نوع اختلال روانی است که فرد بیمار دچار به این نوع اختلال بدون اینکه صدمه ای به اندام او وارد گردد، دچار مسائل جسمانی می گردد. هیستری در اثر علل روانی که در سابقه فرد حضور دارند، به وجود می آید. این اختلال برای درمان احتیاج به روان درمانی دارد، در این بخش از بهداشت و سلامت بیشتر با بیماری هیستری آشنا خواهید شد.

بیماری هیستری چیست؟

هیستریا مفهومی است که برای توصیف حالات شدید احساسی استفاده می گردد اما یک تشخیص رایج پزشکی است. هیستریا در مفاهیم لایمان، اغلب برای توضیح رفتار احساسی فرد استفاده می گردد و یک نوع از دست دادن کنترل به نظر می رسد.

وقتی فردی در وضیعت خاص به طرز نامناسب احساساتی رفتار کند، بعنوان فرد هیستری شناخته می گردد. در دوره ویکتوریا این اصطلاح به کسانی که دارای یک سری علائم که در زنان شایع تر بود نسبت داده می شد.

امروزه کسانی که دارای علائم هیجانی هستند ممکن است به عنوان افرادی با اختلال تجزیه هویت یا اختلال علائم جسمی یا هویت پریشی نیز شناخته شوند. هیستری همچنین می تواند برای توصیف شرایطی که در آن فرد، حالت فیزیکی ای را بر مبنای اختلالات و مسائل روانی تجربه می نماید هم استفاده گردد.

تاریخچه هیستری

این مفهوم از یک لغت باستانی روانشناسی گرفته شده که علائم حرکت رحم بانوان را در نواحی مختلف بدن مورد بررسی قرار می دهد. متفکران باستانی باور دارند که رحم یک خانم می تواند آزادنه در نواحی مختلفی در بدن حرکت کند، و بر اساس حرکتی که دارد، علائم و درد را ایجاد کند.

در اواخر قرن هجدهم، هیستری به عنوان یک اختلال روانی در نظر گرفته شد.یک متخصص مغز و اعصاب فرانسوی برای درمان بانوانی که از این بیماری رنج می بردند اقدام به استفاده از هیپنوتیزم کرد. رازآلود بودن هیستری، نقش بزرگی در پیشرفت اولیه بشر در زمینه روانکاوی داشت.

یک روانکاو معروف اتریشی که با روش ها و متد های بزرگان روانکاوی آشنایی نزدیک داشت هنگام یاری به یک خانم جوان که از هیستری خفیف رنج میبرد، پی برد که تنها صحبت کردن با وی درباره مسائل و موارد آزاردهنده زندگی اش تاثیر به شدت مثبتی بر سلامت روانی او می گذارد که از آن به نام گفت و گو درمانی یاد می گردد.

در سال 1980، انجمن روانشناسی، بیماری اختلال روانی هیجانی; از نوع تبدیل پذیر را به اختلالات تبدیلی یا اختلال نشانه عصبی کارکردی تغییر نام داد.

امروزه ممکن است هیستریا یک تشخیص روانی نباشد اما یک نمونه از چگونگی پدیدار شدن مفاهیم، تغییر و جایگزین است که فهم بیشتری را در خصوص رفتار و تفکر بشر ایجاد می نماید.

نمونه اختلالاتی که در گذشته به عنوان هیستری شناخته می شدند:

امروزه علم روانشناسی نمونه های مختلف اختلالات را که در گذشته به عنوان هیستری شناخته می شدند شناسایی نموده است که تعدادی از آن ها عبارتند از:

 • اختلال تجزیه هویتی
 • اختلال علائم جسمی
 • اختلالات تجزیه ای

اختلالات تجزیه ای:

اختلالاتی روانی هستند که در ذهن بیمار تجزیه و گسستی به وجود می آید که بر هوشیاری و هویت و خاطرات او نیز تاثیر می گذارد. این نوع اختلالات شامل فوگای تجزیه (نوعی فراموشی که فرد گذشته یا هویت فردی خود را به یاد نمیاورد)، اختلالات تجزیه هویتی (چند شخصیتی بودن) و تجزیه فراموشی (که فرد ارکان بسیار مهم زندگی که به راحتی از یاد نمی فرایند را فراموش می نماید که معمولا بر اثر ضربه روحی شدید ایجاد می گردد)

اختلال علائم جسمی:

در آپدیت اخیر DSM، علایم DSM-5 تحت چتر هیستریا قرار می گیرند که اکنون به اختلال علائم جسمی معروف هستند. چندین شرایط مرتبط وجود دارد که عبارتند از:

 • اختلال بیماری اضطراب
 • اختلال تبدیلی (نابینایی، فلج شدن و . . .)
 • عوامل روانی که روی شرایط پزشکی و سلامتی تاثیر گذارند
 • اختلال وهمی (وقتی فرد به خود بیماری روانی ای را تلقین می نماید)
 • علائم جسمی و اختلالات نامشخص شده دیگری از این قبیل

اختلال علائم جسمی؛ متمرکز شده بر علائم فیزیکی بدن است مثل ضعف، درد یا نفس تنگی.

این علائم باعث استرس و مسائل در انجام عملیات های معمولی می گردد و احتیاج به ذکر است که این اختلال درباره تظاهر به بیماری صدق نمی نماید؛ چه فرد بیمار باشد و چه نباشد وی باور دارد که بیمار است.

علائم بیماری هیستری

چنانچه در نمناک بیشتر خواهیم گفت علائم بیماری هیستری شامل فلج شدن قسمتی از بدن، توهم و عصبی بودن است. علائم کمتر شایع دیگر نیز عبارت هستند از:

 • بی حس شدن اندام ها
 • مور مور شدن
 • گزگز کردن
 • نفس تنگی
 • اضطراب
 • غش کردن
 • عصبی بودن
 • بی خوابی
 • زودرنجی
 • آشفتگی

علل ابتلا به بیماری هیستری

افراد مبتلا، اغلب تعارضات عمیق درون روانی دارند. علل این بیماری بسیار پیچیده و برخاسته از شرایط و تعارض های روانی است. هیچ گونه نقص یا اختلالی در سیستم عصبی توجیه نماینده شرایط فلج یا نابینایی بیمار نیست و با مداخلات پزشکی هیچ تغییری در شرایط بیمار حاصل نمی گردد.

افراد بیمار در تجربه عمیق هیجانات خود مشکل دارند و به جای نشان دادن هیجانات خود تعارضات و خشم خود را به شکل علائم جسمانی نشان می دهند. آنها ممکن است هیچ نوع ناراحتی و یا علائم استرس نسبت به یک موضوع دردناک نشان ندهند و اغلب اضطراب و استرس خود را سرکوب نمایند، اما هیجان به صورت فلجی در پاها بروز کند.

افزایش ابتلا به بیماری هیستری با خوردن زیاد شکلات

خوردن بیش از اندازه شکلات برای زنان خطرناک بوده و خطر بیماری هیستری را افزایش می دهد. همان طور که خوردن بیش از اندازه شکلات خطرناک است، نخوردن آن نیز می تواند به بروز علائم این بیماری منجر گردد.

تفاوت بیماری هیستری و تمارض

هیستری با تمارض(تظاهر به بیماری کردن) فرق دارد زیرا شخص هیستریک علائم بیماری ها را واقعا و بدون آن که خود بخواهد تقلید می نماید، اما شخص تمارض نماینده، به دلایل مختلف بیماری را تقلید می نماید.

هیستری در خانم های جوان شایع تر است

هیستری نوعی اختلالی عصبی است که علایم فیزیکی و روانی آن در زنان دو برابر مردان است. زنان مبتلا به هیستری معمولا برونگرا و خودنما هستند مردان مبتلا به هیستری درونگرا و غیر اجتماعی هستند.

این اختلال در تمام سنین یعنی از کودکی تا کهنسالی دیده می گردد و شروع این بیماری در دوره نوجوانی یا اوایل بزرگسالی است قبل از 10 سالگی و پس از 35 سالگی نادر است. این اختلال بیشتر در افراد کم سواد و طبقات مالی پایین و روستاییان و افراد نظامی بیشتر دیده می گردد.

درمان بیماری هیستری

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم از اولین درمان هایی است که برای این بیماری استفاده می گردد ولی بعد ها این درمان تغییراتی کرد.

کنترل استرس

بیماری هیستری به صورت ناخودآگاه ارتباط بسیار زیادی با استرس و اضطراب دارد و بر اثر تنش های روانی شدت می یابد. بسیاری افراد مبتلا در کنترل و کاهش استرس خود درمانده می مانند به همین دلیل باید بیماری خود را به صورت حرفه ای درمان نمایند.

روانکاوی

در درمان روانکاوی، روانکاو به بررسی گذشته فرد می پردازد و با روان درمانی علائم و نشانه ها از بین می رود. بهترین تکنیک روان درمانی برای این قبیل افراد استفاده از فن روان تحلیلی است که از آن طریق در موقعیت ها و زوایای مختلف از بیمار و رفتارهای او فیلم گرفته میگردد سپس بیمار به همراه روانشناس خود به تماشای فیلم مینشیند و روانشناس به بررسی رفتارها و علایم هشداردهنده بیمار میپردازد.

دارو درمانی

اختلال شخصیت هیستریک نیز مانند سایر اختلالات روانی قبل از هر نوع تجویز دارویی باید به وسیله روان درمانی بررسی و درمان گردد. اگر درمان روان شناختی جواب گوی مشکل فرد نباشد و اختلال فرد با سایر اختلالات روانی هم چون اضطراب ،شیدایی،افسردگی و...همراه باشد در این حالت پزشک قرص های ضداضطراب و افسردگی برای مهار رفتارهای تنشی فرد تجویز می نماید.

درمان های دیگر

برای از بین رفتن علائم و نشانه ها درمان های دیگری مانند طرحواره درمانی و درمان های شناختی رفتاری به کار برده می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1386

به "علائم هیستری، بیماری که عاشق خانم هاست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم هیستری، بیماری که عاشق خانم هاست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید