تور ارزان مالزی: صادرات 81 میلیون دلاری ایران به مالزی قابل دفاع نیست

به گزارش مجله کارنیکان، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک به مدت دو روز میزبان کاردار و رایزن بازرگانی سفارت مالزی در تهران بود که به منظور آشنایی با پتانسیل و ظرفیت های صنعتی و صادراتی پیرامون همکاری های دو کشور در استان مرکزی حضور پیدا نموده بودند.

تور ارزان مالزی: صادرات 81 میلیون دلاری ایران به مالزی قابل دفاع نیست

با تور ارزان مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید. با ما به کوالالامپور ، پنانگ و لنکاوی سفر کنید و از سفری دل انگیز لذت ببرید.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک در نشست مشترک فعالان اقتصادی استان مرکزی با کاردار و رایزن اقتصادی سفارت مالزی در تهران، گفت: کشور مالزی از شرایط بسیار مناسبی جهت پذیرش کالاها و محصولات ایرانی برخوردار است و جغرافیای این کشور موجب شده، فراوری شیر، گوشت و فرآورده های دامی در آن قابل توجه نباشد و به همین علت اندازه چشمگیری (حدود 90 درصد) از احتیاج جمعیت مالزی در فراوریات ذکرشده، از کشورهای دیگر تأمین گردد، در ازای آن، مالزی یک کشور مستعد و توانمند به لحاظ فراوری غذای دام است.

ناصر بیکی افزود: این عوامل می تواند بسترساز تقویت روابط ایران و مالزی باشد و دو کشور با یک توافق دوجانبه که برای طرفین سود در پی دارد، امکان بهره مندی از این فرصت را دارند.

بیکی افزود: فراوری 20 میلیون تن روغن پالم در سال، از توانمندی های مالزی است که ما را در تأمین این محصول کمک می نماید.

رئیس اتاق اراک در ارتباط با اندازه تبادلات تجاری دو کشور اظهار کرد: سال گذشته بیش از 81 میلیون دلار از سوی ایران به مالزی کالا صادر شده است و نظر به جمعیت 32 میلیون نفری این کشور مسلمان، رقم صادرات ما قابل دفاع نیست.

بیکی ادامه داد: سهم استان مرکزی از این اندازه 366 هزار و 290 دلار بوده و در مقابل واردات ایران از مالزی 287 میلیون و 509 هزار دلار بوده است.

وی در ارتباط با آمار مناسبات تجاری دو کشور در 5 ماهه نخست امسال هم اظهار کرد: طی این مدت 17 میلیارد و 660 میلیون دلار صادرات از ایران به کشورهای مختلف انجام شده که سهم کشور مالزی از این اندازه 33 میلیون و 625 میلیون دلار بوده و در همین مدت 175 میلیون دلار هم کالا از مالزی به کشور ما وارد شده است.

بیکی در خاتمه با تأکید بر ضرورت انجام این گونه ملاقاتها و ارتباط گیری با کشورهای گوناگون جهت افزایش روابط تجاری توضیح داد: اگر عزم و اراده جدی میان فراوریکنندگان و صادرکنندگان استان وجود داشته باشد بی تردید این مناسبات و گفتگوهای تجاری به تحقق توسعه اقتصادی استان منجر خواهد شد.

معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک هم در این نشست، گفت: ظرفیت ها و توانمندی های فراوریی و صنعتی استان مرکزی، این ضرورت را ایجاد کرد که اتاق بازرگانی اراک با میزبانی کاردار سفارت مالزی و هیات همراه اقدام به معرفی استان نماید و شرایط بازدید و بهره مندی از توانمندی ها را فراهم نماید.

سعید بیگ زاده افزود: این سفر به منظور آنالیز راهکارهای استفاده از موقعیت های تجاری و مبادلاتی با کشور مالزی، پیگیری ارتقا بخشی زمینه های مناسبات دو طرف و تقویت ارتباطات اقتصادی فی مابین صورت گرفت.

وی توضیح داد: در این راستا ما به اسم نماینده بخش خصوصی خود را ملزم می دانیم بستری فراهم کنیم تا رونق ارتباط استان مرکزی با کشور مالزی، بازاریابی و بازارسازی محصولات و فراوریات استان را رقم بزنیم.

بیگ زاده شرح داد: برای معرفی هرچه بهتر و بیشتر واحدهای فراوریی استان طی این دو روز، بازدید از چند واحد فراوریی و صنعتی در زرندیه، مامونیه، ساوه و اراک انجام شد.

وی با بیان اینکه آشنایی با تجار دو طرف از طریق تبادل هیات های تجاری میسر است خاطرنشان ساخت: از این طریق توانمندی ها و احتیاجهای طرفین تعیین شده و در این راه برنامه ریزی می گردد.

بیگ زاده گفت: اتاق اراک آمادگی دارد پذیرای هیات های تجاری مالایی باشد و برنامه هایی در این خصوص دارد که در تقویت ارتباط طرفین نقش آفرین خواهد بود.

وی پیشنهاد داد پس از انجام آنالیز های لازم یکی از شهرهای کشور مالزی که به لحاظ فرهنگی و اقتصادی با استان مرکزی قرابت و شباهت دارد شناسایی شده و دو منطقه طی تفاهم نامه ای، قرارداد خواهرخواندگی را به امضا برسانند.

کاردار سفارت کشور مالزی هم در ملاقات با فعالان اقتصادی استان مرکزی هدف از سفر خود به مرکز صنعت کشور را انجام آنالیز های لازم جهت برقراری تجارت و افزایش تبادلات بازرگانی میان دو طرف اسم کرد.

محمدنظام حلیمی افزود: این روابط می تواند در حوزه های مختلف از جمله تبادل دانش و دانشجو، تکنولوژی، تبلیغات و... باشد.

وی اظهار کرد: متأسفانه در سال های گذشته وجود تحریم ها علیه ایران و دشواری در تبادلات اقتصادی و بعلاوه شیوع بیماری کرونا به اسم دو عامل منفی و بازدارنده، تجارت میان دو کشور را کاهش چشمگیر داد.

حلیمی افزود: اراده کشور مالزی بر رونق و افزایش تعاملات تجاری با ایران است و بی تردید تصمیم گیران اقتصادی ایران هم خواهان این اتفاق هستند.

وی با اشاره به ظرفیت های صادراتی مالزی گفت: روغن پالم مهم ترین داشته ماست به نحوی که 70 درصد صادرات مالزی، به این محصول اختصاص داشته و علاوه بر این لاستیک، صنایع شیمیایی، ماشین آلات و ... در سبد صادرات مالزی قرار گرفته است.

کاردار سفارت مالزی توضیح داد: مواد غذایی دریایی، محصولات کشاورزی، محصولات فرآوری شده، سوخت، صنایع نفتی و... هم عمده فراوریات وارداتی از ایران به مالزی را تشکیل می دهد.

حلیمی از علاقه کشور خود به بازاریابی محصولات در ایران اطلاع داد و افزود: البته در کشور شما هم فراوریاتی وجود دارد که ما از خرید آن استقبال می کنیم.

کاردار سفارت مالزی در ایران با اشاره به دستاوردهای سفر دوروزه خود ابراز داشت: استان مرکزی را منطقه ای سرشار از فرصت، پتانسیل و ظرفیت شناختم که در سایه وجود واحدهای فراوریی عظیم این امکان را دارد که با نقاط و شهرهای مختلف دنیا ارتباطات تجاری داشته باشد.

وی سپس در مورد فرصت های سرمایه گذاری در مالزی خاطرنشان ساخت: سال گذشته 11 پروژه به ارزش 43 میلیون دلار از طریق ایرانیان در مالزی سرمایه گذاری شده و بعلاوه 26 پروژه واحد فراوریی در زمینه الکترونیک از طریق ایرانیان عملیاتی شد.

حلیمی توضیح داد: اکنون بستر فراهم است تا سرمایه گذاران ایرانی در بخش های صنایع شیمیایی، فراوریات پزشکی و درمانی، هتل و توریسم، مواد غذایی و مواد غذایی حلال سرمایه های خود را به جریان اندازند.

وی خاورمیانه را بازار مهمی دانست که مالزی خواهان ارتباط تجاری با آن است و در این میان سهم کشور ایران برای این مناسبات ویژه و قابل ارتقا است.

به گفته حلیمی ایران در حال حاضر چهارمین مقصد تجاری کشور مالزی است.

وی این سفر را نقطه سرآغاز شناسایی توانمندی های استان مرکزی دانست و گفت: تمام اطلاعات این سفر برای دفتر مرکزی ارسال و زمینه اعزام هیات های تجاری دو طرف فراهم خواهد شد.

دبیر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک هم در نشست فعالان اقتصادی استان مرکزی با کاردار سفارت مرکزی و هیات همراه بیان داشت: کشور ایران توانمندی های فراوریی دارد که از طریق آن می تواند به احتیاجهای کشور مالزی پاسخ دهد و صندلی خود در صادرات محصول به این کشور را تقویت کند.

علی جودکی گفت: یکی از اقدامات ما در توسعه تجارت خارجی، شناسایی نقاط کانونی دنیاست که توان پذیرش کالاهای ایرانی را دارد و آسیای جنوب شرقی در این میان بسیار حائز شرایط ارزیابی می گردد چراکه هم به لحاظ حمل ونقل و هم از حیث محصولات مورد تبادل می توان آن را در زمره مشمولین مذاکرات تجاری ویژه دید.

وی ادامه داد: به اسم مثال میوه های ایران می تواند جایگزین خوبی برای میوه هایی باشد که از کشور مصر وارد مالزی می گردد، یا در حوزه لبنیات، محصولات پتروشیمی و... بازار این کشور می تواند فراوریات ایرانی را در خود جای دهد.

جودکی اظهار کرد: در این سفر دوروزه، علاوه بر برنامه های مختلف، سه جلسه اختصاصی هم برگزار گردید تا اقدامات رصد گردد و به همین دلیل مقرر شد کمیته ای مشترک، نظارت بر تصمیمات تجاری دوطرفه و اجرای آن را بر عهده گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1891

به "تور ارزان مالزی: صادرات 81 میلیون دلاری ایران به مالزی قابل دفاع نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان مالزی: صادرات 81 میلیون دلاری ایران به مالزی قابل دفاع نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید