سفیر چین: ملت های ایران و چین دوستان حقیقی هم در دوران سخت هستند

به گزارش مجله کارنیکان، سفیر چین در تهران با انتشار یادداشتی به زبان فارسی ضمن تقدیر از ابراز همدردی و یاری های دولت و مردم ایران برای مقابله با ویروس کرونا خاطر نشان کرد: ملت های چین و ایران دوستان حقیقی و خالص همان دوران دشوارند.

سفیر چین: ملت های ایران و چین دوستان حقیقی هم در دوران سخت هستند

با تور ترکیبی چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله کارنیکان، چانگ هوا سفیر چین در تهران در یادداشت خود آورده است:

اخیرا، انتشار بیماری ناشی از ویروس جدید کرونا (COVID-19) توجهات جامعه دنیای را به خود معطوف نموده است. از زمان انتشار این ویروس تا کنون، جناب آقای شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین چندین بار با اشاراتی مهم به این مسئله پرداخته و بر لزوم حفاظت از جان اقشار مردم و سلامت جسمی آن ها به عنوان اولویت نخست تاکید نموده است. در چین جنبشی در مقابله و کنترل همه جانبه در برابر این مسئله شکل گرفته و دقیق ترین و سختگیرانه ترین تمهیدات در این چارچوب لحاظ شده که موجب شکل گیری نبردی مردمی برای مبارزه با انتشار ویروس شده است. هم اکنون، فرایند پیشگیری و کنترل در حال کسب نتایجی مثبت است. ما با اتکا بر روحیه همدلی مردم چین و متمرکز سازی قدرت آن ها مزیت ساماندهی برنامه های بزرگ را کسب نموده و بر مبنای قدرت عظیم مادی و پایه های فناورانه، ضمن بهره گیری از تجربیات عملی غنی، اعتماد به نفس، توانایی و قدرت پیروزی در نبرد کنترل و پیشگیری از گسترش این ویروس را محقق خواهیم کرد.

چین ایده جامعه بشری با سرنوشت مشترک را سرلوحه امور خویش قرار داده و طبعا توجه و مسئولیتی ویژه برای ایمنی زندگی شهفرایندان خود و سلامت آن ها قائل بوده و همچنین متوجه مسئولیت خود در قبال امر بهداشت عمومی دنیای است. بسیاری از اقدامات چین به وضوح فراتر از الزامات مقررات بین المللی بهداشت بوده که این امر خود به منزله بزرگترین کوشش برای حراست از سلامت مردم سراسر دنیا و ایمنی بهداشت عمومی گیتی بوده است. دقیقا به واسطه تمهیداتی که چین در راستای کنترل و پیشگیری در روبروه با این ویروس در پیش گرفته، گسترش بیماری یاد شده در ابعاد گسترده دنیای فرایندی صعودی نیافته است. هم اکنون، موارد ابتلا به ویروس کرونا در دنیا به 1 درصد میزان مجموع مبتلایان به این بیماری در گستره مرزهای چین و فضای داخل این کشور نیز نمی رسد، و این در حالی است که در سال 2009 و در جریان فراگیری ویروس اچ1ان1 در آمریکا، این بیماری به 214 کشور و منطقه دنیا سرایت کرد. از اواخر سال 2019 تا به امروز، 19 میلیون نفر در ایالات متحده به ویروس اچ1ان1 مبتلا شده و حداقل 10 هزار نفر کشته شدند. اکنون چنانچه مسئله فراگیری بیماری کنونی را به منزله نبردی مشترک برای تمام انسان ها تلقی کنیم، می توانیم بگوییم که به واسطه مقابله قهرمانانه چین با آن است که دنیا نیز امن تر شده است.

در زبان پارسی ضرب المثلی با محتوای دل به دل راه دارد وجود دارد. در جریان نبرد چین با ویروس کرونا، ما عمیقا دوستی دولت و ملت ایران را احساس کردیم. رئیس جمهور ایران، جناب آقای روحانی با رئیس جمهور چین جناب آقای شی جین پینگ ابراز همدردی کرد و جناب ظریف، وزیر خارجه ایران نخستین وزیر خارجه در سراسر دنیا بود که از چین حمایت نموده است. ایشان در روز بیست و سوم ژانویه در توئیتی به زبان چینی از مبارزه چین با این بیماری حمایت کرد.

پس از آن جناب ظریف، وزیر خارجه ایران مجدد با انتشار دو متن توئیتری دیگر به زبان چینی، ضمن بهره گیری از شعر معروف سعدی که می گوید: بنی آدم اعضای یکدیگرند، که در آفرینش ز یک گوهرند. چو عضوی به درد آورد روزگار، دگر عضوها را نماند قرار و همچنین با استفاده از بیتی از کتاب اشعار چین که می گوید: چه کسی گفته تو را لباس رزم در تن نیست؟ ما زرهی بلند را با یکدیگر استفاده می کنیم حس نوع دوستی ملت ایران و علاقه آن ها به همراهی با مردم چین در مبارزه با این ویروس را به نمایش می گذارد. در همین چارچوب جناب مونسان، وزیر گردشگری ایران در آیین امضای یادبود چین قوی باش شرکت کرد. بسیاری از مقامات و شخصیت های شناخته شده ایرانی از جمله جناب ستاری، معاون رئیس جمهور، آقای نمکی، وزیر بهداشت، جناب ربیعی، سخنگوی دولت، آقای موسوی، سخنگوی وزارت خارجه، جناب مجیدی، کارگردان شناخته شده، آقای حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین و بسیاری از شخصیت های دیگر همگی با صدور بیانیه یا اتخاذ مواضع رسمی، قاطعانه اعلام کردند که در کنار ملت چین ایستاده اند.

در این میان آنچه بیش از همه من را تحت تاثیر قرار داد، حمایت و پشتیبانی ای بود که مردم عادی ایران از چین به عمل آوردند. معاون سردبیر روزنامه تهران تایمز به انتشار سرمقاله ای با عنوان همه ما چینی هستیم پرداخت. یک کافه دار ایرانی به نام سینا اخیرا در فضای مجازی چین با توجهی بی سابقه روبرو شده، او که هم اکنون در شهر ووهَن چین به سر می برد به صورت داوطلبانه از بازگشت به کشورش با هواپیمای اختصاصی خودداری نموده و در همراهی با همکاران چینی اش، برای کادر پزشکی فعال در خط مقدم مبارزه با کرونا، به طور رایگان قهوه درست می نماید و به آن ها هدیه می دهد. چند ویدئوی کوتاه به طور گسترده در فضای مجازی چین دست به دست می گردد که در آن ها بسیاری از مردم ایران، به ویژه بچه ها به زبان چینی فریاد می زنند: چین قوی باش، ووهن قوی باش، ما ایرانیان حامی شما هستیم! بسیاری از دوستان این ویدئوها را برای من ارسال می نمایند و می گویند با دیدن آن ها تحت تاثیر قرار گرفته و بعضی هم اشک ریخته اند. من در اینجا می خواهم از دولت و ملت ایران و به ویژه از این بچه ها صمیمانه قدردانی کنم!

در مصایب و دشواری هاست که دوستی حقیقی هویدا می گردد. ملت های چین و ایران دوستان حقیقی و خالص همان دوران های دشوارند. طی بیش از 2000 سال گذشته، دو تمدن کهن همیشه روابط محبت آمیز و طولانی خویش را محفوظ داشته اند. در رویارویی با تحریم های یکجانبه و بی اساس آمریکا، چین کوشش بسیاری را صرف حفاظت از فرایند گسترش همکاری های دوجانبه در تمام حوزه ها با ایران کرد و با اقدامات عملیاتی حمایت خود از ملت ایران را به نمایش گذاشت. در جریان وقوع سیل سال گذشته (میلادی) در ایران، دولت چین با اعزام پنج ففرایند هواپیمای اختصاصی به ایران، به ارسال اقلام مورد احتیاج در مبارزه با سیل اقدام کرد. و امروز در کوران چالش بزرگ چین در روبروه با ویروس کرونا، ملت چین نیز عمیقا شاهد همدردی و حمایت دولت و ملت ایران بوده اند. چین عبارتی کهن دارد که چنین می گوید: مبنای مناسبات کشورها با یکدیگر، دوستی میان ملت هاست. گسترش بی وقفه مناسبات مشارکت راهبردی جامع میان چین و ایران، به مثابه ریشه ای است که در خاک دوستی و همدلی عمیق دو ملت چین و ایران لانه نموده است.

دو ملت چین و ایران هر دو عاشق بهارند و در ترانه هایشان از بهار می گویند. در آستانه بهار، ما اطمینان پایدار داریم که چین با اعتماد به نفسی کامل، با قدرت و با تسلط بر شرایط در نبرد با این ویروس پیروز خواهد شد. بدون شک مناسبات چین و ایران نیز در انتظار بهاری زیباتر خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 592

به "سفیر چین: ملت های ایران و چین دوستان حقیقی هم در دوران سخت هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر چین: ملت های ایران و چین دوستان حقیقی هم در دوران سخت هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید