درباره ذخیره گاه زیست کره کُپه داغ چه می دانید؟

به گزارش مجله کارنیکان، ذخیره گاه زیست کره کپه داغ بخش مهمی از کانون تنوع زیستی ایران- آناتولی است که کارکرد اصلی آن حفاظت از بسیاری از گونه های در معرض خطر این منطقه است.

درباره ذخیره گاه زیست کره کُپه داغ چه می دانید؟

به گزارش خبرنگاران، ذخیره گاه زیست کره کُپه داغ یکی از ذخیره گاه های زیست کره یونسکو در شمال شرقی ایران است که در کوه های کپه داغ در استان خراسان شمالی واقع شده است. سال 1397 ناحیه اکولوژیک کپه داغ استان خراسان شمالی به عنوان سیزدهمین ذخیره گاه زیست کره انسانی ایران به ثبت رسید.

کپه داغ نام رشته کوهی در شمال ایران است و بخشی از رشته کوه های ترکمنستان و خراسان شمالی که در شمال رود گرگان و رودخانه اترک واقع شده است را در بر می گیرد و از غرب به دریای خزر و از شرق به ارتفاعات هزار مسجد خراسان رضوی منتهی می شوند و بخش کوچکی از شاخه شمالی آن در جنوب ترکمنستان است. 80 درصد از پهنه این رشته کوه در استان خراسان شمالی و 20 درصد دیگر از پهنه این رشته کوه در کشور ترکمنستان واقع است. در ارتفاعات کپه داغ رویشگاه با پایه قدیمی اُرس وجود دارد که قدمت آن به 3 هزار سال می رسد.

بنابر اطلاعات یونسکو، این منطقه با وجود اینکه از تنوع زیستی بالایی برخوردار و محل زندگی جوامع محلی روستایی و عشایری است، تنوع زیستی آن در معرض خطر واقع شده است. 169 گونه مهم گیاهی و 52 گونه مهم حیوانی که از گونه های بومی منطقه به شمار می آیند در کپه داغ شناسایی شده اند.

از نظرپوشش گیاهی درمنطقه انواع گیاهان علفی، بوته ای، درختی و درختچه ای قابل مشاهده است که گونه های غالب آن ارس، گون، زرشک، کرکو، باریجه، انجیر، گردو، درمنه، گوجه وحشی، آلبالوی وحشی، شیرخشت، چوبک، بومادران، سریش، آویشن و بارهنگ است.

حیات وحش منطقه نیز شامل قوچ و میش، کل و بز، پلنگ، گراز، گربه پالاس، گربه جنگلی، گرگ، روباه، شغال، تشی و پرندگان آن کبک، تیهو، کوکر، سار، زردپره، سهره، بلدرچین، لیل، چکاوک، قمری، کورکور، دلیجه، سارگپه، کرکس، هما، قرقی و عقاب می شود.

طرح ذخیره گاه زیست کره کپه داغ یک برنامه بین المللی است که باید برای اجرای آن طرح توجیهی تدوین شود. برای تهیه طرح توجیهی نیاز به اعتبارات ملی و یا استانی است که برای تامین این اعتبارات و تدوین برنامه پیگیری های مختلفی در حال انجام است و پیش بینی می شود برای تدوین این طرح نیاز به 80 تا 90 میلیون تومان اعتبار است.

به گزارش خبرنگاران، در ایران 13 ذخیره گاه زیست کره که شامل پارک های ملی، آثار طبیعی، پناهگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت شده است در شبکه جهانی ذخیره گاه های یونسکو به ثبت رسیده و هدف از اعلام ذخیره گاه های زیست کره جلوگیری از تغییرات برگشت ناپذیر و بهره برداری ناپایدار از منابع طبیعی در عین نیاز به بهره برداری از طبیعت باتوجه به رشد روز افزون جمعیت است که به یکی از تقسیم بندی های مهم حفاظتی جهان تبدیل شده است. این 13 ذخیره گاه شامل ذخیره گاه زیست کره دشت ارژن و دریاچه پریشان، ذخیره گاه زیست کره ارسباران، ذخیره گاه زیست کره گنو، ذخیره گاه زیست کره گلستان، ذخیره گاه زیست کره حرا، ذخیره گاه زیست کره کویر، ذخیره گاه زیست کره ارومیه، ذخیره گاه زیست کره میانکاله، ذخیره گاه زیست کره توران، ذخیره گاه زیست کره دنا، ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد و سبزکوه، ذخیره گاه زیست کره هامون و ذخیره گاه زیست کره کپه داغ است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1695

به "درباره ذخیره گاه زیست کره کُپه داغ چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره ذخیره گاه زیست کره کُپه داغ چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید