جزیره مرموز در آمریکا

به گزارش مجله کارنیکان، جیمز فریتاس* روزنامه نگار مستقل در ماساچوست آمریکا در گزارشی، به شرایط عجیبِ جزیره نومنز به عنوان یکی از مرموزترین مناطق ایالات متحده آمریکا پرداخته و خواهان آگاهی بخشیِ هر چه بیشتر در خصوص شرایط این جزیره که روزگاری، محل آزمایش بمب های ارتش آمریکا بوده، شده است.

جزیره مرموز در آمریکا

فریتاس در این رابطه می نویسد: جزیره نومنز/Nomans Land در ایالت ماساچوست آمریکا، یکی از مرموزترین و عجیب ترین نقاط آمریکا و حتی دنیا به حساب می آید. این جزیره تقریبا عاری از سکنه است و در آن گونه های گیاهی و جانوری، در خالص ترین شکل خود قرار دارند. با این حال، برای سال ها، حضور افراد و شهروندان عادی در این جزیره که می توانست یکی از جهانگردی ترین نقاط آمریکا باشد، ممنوع شده است. دلیل این مساله هم روشن است: جزیره نومنز از سال 1943 تا 1996، یکی از مکان های اصلی و مهم جهت آزمایش بمب ها و تسلیحاتِ سنگین ارتش آمریکا بوده است. علی رغم کوشش های فراوان جهتِ بازگشایی این جزیره به رویِ مردم عادی و جهانگرد ها، جزیره نومنز همچنان از بیم مواد انفجاری و یا مواد منفجره ای که عمل ننموده اند، بسته است و افراد عادی حق بازدید از آن را ندارند.

با این حال، علی رغمِ ویرانی حدودا 50 ساله ای که بر این جزیره حاکم بوده، در شرایط کنونی زندگی در این جزیره در حال شکوفایی است و در عین حال، ساکنان منطقه با یک پرسش اساسی رو به رو هستند: با جزیره نومنز چه باید کرد؟

به گزارش خبرنگاران، در این راستا، گان بس دیوید، طبیعت شناس، زیست شناس و یکی از ساکنان بومی قدیمی منطقه، سال 1972 از جزیره نومنز بادید کرد. او این بازدید را با مجوز خبرنگاری و برای تهیه یک گزارش در خصوص جزیره مذکور، انجام می داد. وی در جزیره نومنز بیشتر از هر غیرنظامی دیگری سکونت داشته و اکنون قویا از این ایده طرفداری می نماید که جزیره نومنز باید به حال خود رها گردد. در برهه کنونی، جزیره نومنز را باید بهشتی برای حیات وحش، فارغ از مزاحمت های بشری دانست. گان بس دیوید معتقد است اگر مهمات و مواد منفجره ای که عمل ننموده اند، در جزیره نومنز رها شوند، بعید است که آسیبی به این جزیره وارد گردد با این حال، هرگونه اقدامی که با بیم و هراس ناشی از تخریب جزیره همراه باشد، باید کنار گذاشته گردد، زیرا می تواند آسیب های جدی را به زیستِ گیاهی و جانوری جزیره نومنز وارد کند. وی می گوید: حیات وحش، تا حد زیادی محصول زیستگاه است. تا زمانی که ما از زیستگاه به درست حراست کنیم، حیات وحش را نیز در اختیار داریم.

با این حال، مردمِ عادی قویا خواهان پاکسازی جزیره نومنز از مواد منفجره هستند و مایلند روزی را ببینند که پای خود را روی جزیره نومنز می گذارند. اگرچه نگرانی های جدی نیز در خصوص وقوع فجایع احتمالی، در نتیجه انفجار بمب های عمل ننموده در جزیره نومنز وجود دارد.

در این راستا، برایان مک کارتی، بوم شناس و عضو سابق نیروی هوایی ارتش آمریکا بر این باور است که جزیره نومنز باید پاکسازی گردد. وی معتقد است که مدیریت کردنِ یک مساله، به معنای رها کردن آن نیست و باید فعالانه و درست آن را مخاطب قرار داد.

به نظر می رسد نگرانی های افرادی نظیر مک کارتی، جنبه عملگرایانه جدی نیز دارد. هرگونه انفجارِ بمب های عمل ننموده در جزیره نومنز می تواند تاثیرات مخرب فراوانی را به دلیل آلوده نموده خاک و آب دریا از خود برجا بگذارد. امری که به طور کلی حتی می تواند اکوسیستمِ منطقه ای که جزیره نومنز ردر آن واقع شده را نیز هدف قرار داده و آلوده کند.

ورای نگرانی های زیستی و مرتبط با بحث بهداشت و سلامت، مسائل و موضوعات فرهنگیِ جدی و قابل توجهی نیز زمانیکه صحبت از این می گردد که باید با جزیره نومنز چه کرد؟ مطرح می شوند. بعضی بر این باورند که جزیره نومنز از مدت ها قبل از اینکه در آن فعالیت ها و اقدامات نظامی انجام گردد، محل زندگیِ بعضی طوایف و قبایل بومی بوده است که با آغاز فعالیت های نظامی، از آنجا رانده شده اند. درست بر همین اساس، بعضی از نوادگان این طوایف و قبایل، خواهان دسترسی خود به جزیره نومنز و حتی بازگشت به آن شده اند.

در نهایت باید گفت این ایده که جزیره نومنز را به طبیعت بسپاریم و آن را از تاثیرات انسانیِ بیشتر به دور نگه داریم، ایده ای فریبنده و گمراه کننده به نظر می رسد. در خصوص جزیره نومنز، بشریت بایستی به نحوی منطقی، فاجعه ای را که خود خلق نموده، تصحیح کند. از سویی، باید جزیره را بار دیگر در اختیار ساکنانِ بومی آن قرار داد. نکته اساسی در این میان این است که افراد و گروه های مختلف، بایستی هر چه سریع تر در این رابطه به نوعی اجماع برسند.

*جیمز فریتاس، وی روزنامه نگار مستقل در ماساچوست آمریکا است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1641

به "جزیره مرموز در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزیره مرموز در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید