تیم ملی والیبال ایران شانسی برابر لهستان دارد؟

به گزارش مجله کارنیکان، تیم ملی والیبال ایران ظهر امروز از ساعت 12:30 آماده می گردد تا دومین ملاقاتش در رقابت های لیگ ملت های دنیا را برگزار کند. ملی پوشان ایرانی در ملاقات نخست با ارائه نمایشی پرانتقاد در سه ست پیاپی بازی را به ژاپن، یکی از میزبان های هفته نخست، واگذار کردند؛ ولی سرمربی و بازیکنان ایران وعده دادند که در بازی های آینده، روند تیم ملی بهتر خواهد شد.

تیم ملی والیبال ایران شانسی برابر لهستان دارد؟

با وجود وعده برای بهتر بازی کردن بعید به نظر می رسد امروز تیم ملی والیبال ایران کار ساده ای پیش رو داشته باشد. آن ها در حالی باید به مصاف عقاب های اروپا بروند که رقیب صدرنشین رده بندی دنیا است. تیم ملی والیبال لهستان که در حال حاضر با 389.42 امتیاز در رتبه نخست رده بندی دنیا قرار گرفته است، یکی از فزونین تیم های والیبال دنیاست و یک مدال طلای ارزشمند بازی های المپیک (1976 مونترال) و سه قهرمانی دنیا (1974، 2014 و 2018) در پرونده افتخارات خود دارد. این در حالی است که در رده بندی فدراسیون دنیای والیبال تیم ملی بزرگسالان ایران با 257.34 امتیاز در رده دهم قرار گرفته است.

ناگفته پیداست که روی کاغذ فزونی با لهستان است. ضمن اینکه آمار جدال دو تیم ایران و لهستان در طول تاریخ 29 بار بوده است که در رقابت های قهرمانی مردان دنیا سال 1998 دو تیم برای نخستین مرتبه باهم روبه رو شدند. ماحصل این مسابقات 15 ساله، 10 پیروزی برای ایران و 19 برد برای لهستان بوده است. ملی پوشان والیبال ایران در مجموع 9 دوره حضور خود در لیگ دنیای و لیگ ملت ها با تیم های ملی 20 کشور قدرتمند والیبال دنیا بازی نموده اند که بیشترین مسابقه تیم ملی ایران در این دو رویداد مهم با لهستان بوده است که تا به امروز دو تیم 16 بار به مصاف هم رفتند. این داده آماری نیز به سود لهستانی هاست که با 9 برد نسبت به هفت پیروزی ایران، شرایط بهتری دارند.

تنها جایی که امیدواری به اردوی ایران برمی شود، مربوط به تقابل دو تیم در همین لیگ ملت ها است؛ چرا که در چهار دوره لیگ ملت ها که تیم ملی والیبال ایران حضور داشته است، دو تیم ایران و لهستان در مجموع در شش مسابقه برابر یکدیگر بازی کردند که حاصل آن سه برد برای تیم ایران و سه برد برای لهستان بود؛ اما چهار ملاقات دو تیم بیشتر از سه ست پیگیری شده است. در مجموع این ملاقات ها 13 ست لهستانی ها پیروز شدند و 12 ست ایرانی ها پیروز بودند. دو تیم در این ملاقات ها در مجموع 769 دقیقه با هم رقابت کردند. دو مسابقه اخیر تیم های ملی والیبال ایران و لهستان که در لیگ ملت ها 2022 انجام شد، به ست پنجم کشید و یک برد برای ایران و یک برد برای لهستان ثبت شده است.

راهنمایی تیم ایران در دو بازی اخیر را نیز بهروز عطایی برعهده داشته است و این سرمربی ایرانی در هفته نخست لیگ ملت ها 2023 در پی دومین برد خود برابر این تیم است. در سوی دیگر راهنمایی تیم ملی والیبال لهستان را نیکولا گربیچ برعهده دارد و لهستانی ها در سال میلادی گذشته 22 مسابقه برگزار کردند که 18 پیروزی و چهار شکست نتیجه عملکرد این سرمربی است؛ بنابراین جدال با قدرت اول والیبال دنیا کار ساده ای برای مردان والیبال ایران نخواهد بود.

در کنار این مورد باید به بازی نخست لهستان هم برگشت تا متوجه قدرت بیشتر آن ها شد؛ برخلاف ایران که جدال را به ژاپن واگذار کرد، لهستان توانست با نتیجه سه بر یک، فرانسه، یکی دیگر از قدرت های والیبال دنیا را از پیش رو بردارد. با وجود قدرت لهستان، بازیکنان ایران، ولی چاره ای به غیر از امیدواری برای کسب برد در این ملاقات نخواهند داشت؛ موضوعی که جواد معنوی نژاد، بازیکن تیم ملی، هم به آن اشاره می نماید و می گوید: برای بازی با تیم نخست دنیا آماده می شویم که تیم خوبی است و بازیکنان باکیفیتی در اختیار دارد. امیدوارم مقابل لهستان و دیگر حریفان مان در ژاپن نمایش خوبی داشته باشیم و دل مردم را با شکست حریفان شاد کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 21 خرداد 1402 بروزرسانی: 21 خرداد 1402 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 2344

به "تیم ملی والیبال ایران شانسی برابر لهستان دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیم ملی والیبال ایران شانسی برابر لهستان دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید