شرح معاون دادستان کل کشور درباره بخشنامه استفاده از مازوت در نیروگاه ها

به گزارش مجله کارنیکان، تهران (پانا) - معاون قضایی دادستان کل کشور در حقوق عامه در واکنش به ادعای رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر بخشنامه ناظر بر بلامانع بودن استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها از جانب دادستانی کل کشور، تاکید نمود بخشنامه ای در این زمینه از سوی معاونت حقوق عامه دادستانی کل صادر نشده است.

شرح معاون دادستان کل کشور درباره بخشنامه استفاده از مازوت در نیروگاه ها

به گزارش قوه قضاییه، رضا خشنودی اضافه کرد: همچنین برخلاف بعضی مطالب خلاف واقع، از نظر دادستانی کل کشور منعی برای بازدید عوامل سازمان حفاظت محیط زیست از نیروگاه ها به منظور رصد میزان و نوع سوخت مورد استفاده در آن ها، وجود ندارد.

معاون دادستان کل کشور در امور حقوق عامه با اشاره به معضل آلودگی هوای کلانشهرها بویژه تهران و ورود دادستانی به این موضوع گفت: باید توجه داشت که آلودگی هوای کلانشهرها از جمله تهران دارای علت ها و منابع مختلفی از جمله کثرت ترددها، سوخت های غیراستاندارد وسایل نقلیه، سوخت کارخانه ها و نیروگاه ها و ... می باشد.

وی با اشاره به تکالیف و وظایف سازمان حفاظت محیط زیست وفق قانون هوای پاک گفت: قانون هوای پاک، سند راهبردی سازمان حفاظت محیط زیست می باشد و در این قانون تکالیف و وظایف مشخصی برای سازمان هایی نظیر سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان استاندارد در نظر گرفته شده تا با بهره گیری از ظرفیت های قانونی و سازمانی خود شرایط را جهت نیل به هوای پاک و برطرف آلودگی هوا فراهم سازند.

معاون قضایی دادستان کل کشور در حقوق عامه با اشاره به موضوع نقش سوخت نیروگاه ها در آلودگی هوای تهران و سایر کلانشهرهای کشور گفت: به جهت ارتباط تنگاتنگ میان معضل آلودگی هوا و ویروس کرونا، ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوباتی را در زمینه مقابله با آلودگی هوا دارد که این مصوبات برای همه دستگاه ها لازم الاتباع است و بر این اساس در ستاد مزبور مصوب شده که یک نیروگاه در استان البرز و یک نیروگاه در جنوب تهران با محدودیت و منع مصرف سوخت مازوت روبرو باشند.

خشنودی بیان داشت: برای برطرف آلودگی هوا، دستگاه های ذیربط و متولی از جمله سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان استاندارد باید قوانین و آیین نامه های مرتبط از جمله قانون هوای پاک را به صورت کامل عملیاتی و اجرایی نمایند و دستگاه قضایی بر مبنای دو دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه و دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن به این موضوع توجه ویژه دارد.

وی گفت: همچنین در خود قانون هوای پاک نیز برای آن دسته از مسئولانی که از اجرای بندهای قانونی مربوطه امتناع می ورزند و یا در اجرای وظایف قانونی خود تعلل و کوتاهی می نمایند، جرم انگاری اجرا شده است.

معاون قضایی دادستان کل کشور در حقوق عامه، خاطر نشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست متولی اصلی رصد آلاینده ها می باشد و بخش های حفاظتی آن نیز به عنوان ضابط دادگستری در این رابطه وظایف و مسئولیت هایی را علاوه بر وظایف سازمانی واخلاق حرفه ای خود، برعهده دارند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1509

به "شرح معاون دادستان کل کشور درباره بخشنامه استفاده از مازوت در نیروگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح معاون دادستان کل کشور درباره بخشنامه استفاده از مازوت در نیروگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید