توانایی ایران در اعزام انسان به فضا

به گزارش مجله کارنیکان، تهران (پانا) - رییس پژوهشگاه هوافضا از اعزام انسان به فضا توسط ایران در سال 1410 اطلاع داد.

توانایی ایران در اعزام انسان به فضا

به گزارش ایرنا، فتح الله امی عصر سه شنبه در مراسم روز فناوری فضایی، اضافه نمود: پژوهشکده زیست فضا مدت هاست مشغول مهیا کردن زیرساخت های لازم برای اعزام موجود زنده به فضا است.

رییس پژوهشگاه هوافضا اضافه نمود: در گذشته شاهد اعزام موجود زنده -میمون- به فضا بودیم. طبق سند تدوین شده فضا قرار بود تا سال 1404 اعزام انسان زنده به فضا انجام گردد اما به دلیل مشکلاتی که در وجود داشت اعزام انسان به سال 1410 موکول شد.

وی تاکید نمود: کپسول زیستی به مدار 130 کیلومتری زمین فرستاده خواهد شد. این کپسول 500 کیلوگرم وزن دارد که 75 درصد کپسول اصلی است که در آینده انسان در آن قرار می گیرد و به فضا اعزام خواهد شد.

رییس پژوهشگاه هوافضا با بیان این که تا به امروز 30 نفر روی این پروژه کار نموده اند، اشاره نمود: طبق استانداردهای جهانی کپسول زیستی باید حداقل 5 پرتاب پیروز داشته باشد تا بتوانیم کپسول یک به یک را بسازیم.

در این مراسم رییس سازمان فضایی نیز به تشریح فعالیت های خود پرداخت.

مرتضی براری در افتتاحیه این مراسم گفت: پیرو تاکید وزیر ارتباطات نقشه استراتژیک نقشه فضایی کشور با در نظر دریافت چهار راهبرد تدوین کردیم.

وی اضافه نمود: در همین راستان چهار راهبرد اولین شتاب بخشی برنامه های فضایی، سند توسعه هوافضا، آزادسازی داده ها برای ورود بخش خصوصی و مدیریت پژوهش در حوزه فناوری تدوین شد. در چهار بخش توسعه زیرساخت، تحول در اقتصاد فضا، توسعه خدمات فضاپایه، توسعه زیرساخت های فضاییِ و رشد ارزش اضافه نموده بخش از جمله موارد مهم نقشه استرتاتژیک توسعه صنعت فضایی کشور است.

رییس سازمان فضایی اضافه نمود: دستیابی به سه مدارعملیاتی مدار لئو، مدار خورشید آهنگ و مدار ژئو از جمله زیرساخت هایی است که تا سرانجام دولت دوازدهم به آن دست پیدا خواهیم کرد.

براری اظهار داشت: ماهواره های سنجش از دور نمونه دوم ماهواره پارس پلاس، پارس 2 و ماهواره رسام، ماهواره های مخابراتی فضایی ناهید 3 و بلوک انتقال مداری سامان 2 دردست طراحی هستند.

او درباره ماهواره هایی که در صف پرتاب هستند، گفت: ماهواره های سنجش از دور طلوع، پارس 1، ظفر 2 و ماهواره های مخابرات فضایی ناهید 1، ناهید 2 و بلوک انتقال مداری سامان از جمله ماهواره هایی هستند که منتظر هستیم زمان پرتاب آن ها برسد.

براری تاکید نمود: نمونه مهندسی کپسول زیستی تا سرانجام بهمن ماه به بهره برداری می رسد و نمونه پروازی آن تا خردادماه ساخته خواهد شد.

رییس سازمان فضایی اضافه نمود: توسعه ایستگاه های فضایی کنترل و بهره برداری از ماهواره های بومی، اخذ تصاویر ماهواره های سنجی با رزولوشن بالا و ارایه خدمات پهنای باند ایرانست از جمله مواردی است که در دستور کار سازمان فضایی کشور واقع شده است.

براری در سرانجام تاکید نمود: در دوره مدیریت آذری جهرمی بودجه فضایی 800 میلیارد تومان شد و سال آینده نیز بودجه به 1200 میلیارد تومان رسیده است که این بودجه نسبت به قبل جهش بزرگی را نشان می دهد.

بلوک انتقال مداری سامان 1 رونمایی شد

حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران نیز درادامه مراسم به توضیحات دیگری در حوزه فضایی پرداخت و گفت: تمام آزمایش های مربوط به مدل کیفی بلوک انتقال مداری سامان 1 با پیروزیت اجرا شده است و امروز افتتاحیه آن انجام خواهد شد. علاوه بر آن ماهواره پارس 1 که یکی از پیشرفته ترین ماهواره هایی است که در طراحی و ساخته شده است نیز برای پرتاب آماده است.

وی اضافه نمود: این ماهواره سنجشی با چند محموله تصویربرداری آماده پرتاب است و آن را به سازمان فضایی تحویل داده ایم.

رونمایی از بلوک انتقال مداری سامان 1 و مرکز داده و خدمات فضایی ماهدشت توسط وزیر ارتباطات به صورت آنلاین افتتاح شد.

بلوک انتقال مداری فناوری است که ماهواره ها، کاوشگرها و مریخ نوردها برای رفتن به مدار بالاتر به آن احتیاج دارند.

مراسم روز فناوری فضایی عصر امروز با حضور وزیر ارتباطات، رییس سازمان فضایی، رییس پژوهشگاه فضایی و فعالان این حوزه در موزه ارتباطات برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1573

به "توانایی ایران در اعزام انسان به فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توانایی ایران در اعزام انسان به فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید