تقوایی این روز ها حال خوشی ندارد

به گزارش مجله کارنیکان، ناصر تقوایی الان هیچ کاری نمی نماید مگر اینکه اطرافیانش مدعی باشند او می نویسد، بله او سال هاست که می نویسد، اما برای کشوی میز و نوشته هایش را انبار می نماید.

تقوایی این روز ها حال خوشی ندارد

احمد طالبی نژاد | می خواهیم درباره ناصر تقوایی صحبت کنیم؛ فیلمساز، کارگردان و مولف که سینما و تلویزیون ایران به او مدیون است. اما از کدام ناصر تقوایی صحبت کنیم؟

از سازنده آرامش در حضور دیگران، نفرین، ناخدا خورشید و سریال جاودانه دایی جان ناپلئون یا ناصر تقوایی داستان نویس، مدرس سینما و ادبیات. یا ناصر تقوایی عزلت گزینی که تمام در ها را به روی خود بسته یا به رویش بسته اند.

اینکه چه کسی مقصر عزلت نشینی ناصر تقوایی است بحث مفصلی می طلبد، مردی که می توانست به عنوان یکی از خلاق ترین و مطلع ترین هنرمندان این مملکت همچنان در کار ساختن و نوشتن باشد، اما گرفتاری هایی که برای خودش درست کرد یا برایش درست کردند او را از متن جامعه جدا نموده است.

گرچه درست نیست به این صراحت بگویم، اما بگذارید، بگویم این روز ها ناصر تقوایی حال خوشی ندارد، چون حال خوش از خلق کردن و کار کردن ناشی می گردد. ناصر تقوایی الان هیچ کاری نمی نماید مگر اینکه اطرافیانش مدعی باشند او می نویسد، بله او سال هاست که می نویسد، اما برای کشوی میز و نوشته هایش را انبار می نماید.

سال هاست که تقوایی حتی تدریس هم نمی نماید و شاگردان و مشتاقانش را از این نعمت عظیم محروم نموده است. اما پرسش اینجاست که چه کسی مانع تدریس او شد؟ آن کس که مورد نظر من است خودش می داند چرایش را از خود او بپرسید. تقوایی به عنوان معلم فیلمنامه نویسی و سینما یکی از بهترین ها بود، اما این گنج عظیم در کنج خانه پنهان شده و کسی به او دسترسی ندارد.

امروز دیگر خیلی ها از تقوایی ناامید شده اند، اما با وجود همه نشدن ها و بیهودگی ها که همه هم نسلانش را فرا گرفته، ناصر تقوایی در ذهن نسل ما یعنی نسل بعد از خودش همچنان تقوایی خلاق و تاثیرگذاری است که کم فیلم ساخته ولی به قول خودش فیلم بد نساخته است.

کاری که بعضی از هم نسلانش کردند و برای بقا، فیلم بد ساخته اند ولی تقوایی برای بقا فیلم بد نساخت. در واقع غرور جنوبی اش به او اجازه نداد، فیلم بد بسازد. او که به قول خودش از مرحله جنینی با سینما آشنا بوده (نقل قول از کتاب به روایت ناصر تقوایی تالیف احمد طالبی نژاد) حرمت سینما را مثل یک امامزاده معتبر نگه داشت و مخدوش نکرد.

گرچه ممکن است به مرور زمان ناصر تقوایی از یاد ها برود که گمان نمی کنم چنین اتفاق بدی بیفتد، اما سریال دایی جان ناپلئون و فیلم ناخدا خورشید او برای جاودانه کردن نام این فیلمساز در یاد ها و کتاب ها و دل ها کفایت می نماید.

ما عادت ننموده ایم پیش از آنکه اتفاقی بیفتد به داد آدم ها برسیم. اگر خدای نانموده فردا روزی فرا برسد که برای تقوایی اتفاقی بیفتد، آن وقت است که همه آه و فغان شان بلند می گردد پس باید پیش از آنکه دیر گردد این گنج از نهانخانه به درآید.

منبع: فرادید
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1032

به "تقوایی این روز ها حال خوشی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقوایی این روز ها حال خوشی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید