تداوم سیل و کولاک در این 10 استان

به گزارش مجله کارنیکان، خبرنگاران : سازمان هواشناسی کشور نسبت به تداوم بارش ها در 10 استان و احتمال وقوع سیل در 4 استان هشدار داد.

تداوم سیل و کولاک در این 10 استان

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی رنگ از تقویت فعالیت سامانه بارشی، بارش باران، گاهی همراه بارعدوبرق، وزش باد شدید موقت در روز سه شنبه(27 دی ماه) در بوشهر، جنوب خوزستان، فارس و جنوب کهگیلویه و بویراحمد اطلاع داد.

براثر این مخاطرات، آبگرفتگی معابر، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت های عمرانی، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، صاعقه، اختلال در ناوگان حمل و نقل و خسارت به صنعت کشاورزی دور از انتظار نخواهد بود.

این سازمان برای کاهش اثرات مخرب ناشی از این شرایط جوی، خودداری از توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پاکسازی آبروها و کانال های عبور آب درون شهری، پاکسازی دهانه پل ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی به وسیله شهرداری ها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه های امدادی و سایر دستگاه های اجرایی مسئول، پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش آبزیان را توصیه می نماید.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی نسبت به تشدید فعالیت سامانه بارشی، بارش برف، رخداد مه، کولاک برف و کاهش دید در روز سه شنبه(27 دی ماه) در ارتفاعات و دامنه در استانهای کهگیلویه و بویراحمد، فارس و جنوب اصفهان هشدار داد.

در این شرایط جوی احتمال اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت های عمرانی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، رخداد بهمن، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقال منابع انرژی به ویژه برق و گاز وجود دارد.

این سازمان پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، انجام اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارات احتمالی به وسیله شهرداری ها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه های امدادی و سایر دستگاه های اجرائی مسئول، نمک پاشی معابر و مدیریت مصرف و انتقال منابع انرژی بویژه گاز و برق را لازم می داند.

سازمان هواشناسی کشور در ادامه با صدور هشداری زردرنگ از نفوذ سامانه بارشی، بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد و رخداد مه اطلاع داد.

این شرایط جوی در روز دوشنبه (16 دی ماه) در بوشهر، روز سه شنبه (27 دی ماه) در خوزستان، نیمه جنوبی کهگیلویه و بویراحمد، یزد، کرمان، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، نیمه غربی هرمزگان و روز چهارشنبه (27 دی ماه) در هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، یزد و کرمان دور از انتظار نخواهد بود.

براثر این مخاطرات احتمال کاهش دید، لغزندگی جاده ها، احتمال اختلال در تردد، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال افت فشار گاز و قطعی برق وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور پرهیز از سفرهای غیرضروری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی هنگام مسافرت با خودرو، اتخاذ تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال ها و آب روها و مدیریت در مصرف منابع انرژی به ویژه گاز و برق را توصیه می نماید.

این سازمان در ادامه این هشدار نسبت به نفوذ سامانه بارشی، بارش برف، رخداد مه و کاهش دید هشدار داد.

این شرایط جوی در روز سه شنبه (27 دی ماه) در استان های یزد، نیمه شرقی خوزستان، نیمه شمالی کرمان و خراسان جنوبی و روز چهارشنبه (28 دی ماه) در دامنه و ارتفاعات استانهای یزد، نیمه شمالی کرمان و خراسان جنوبی دور از انتظار نخواهد بود.

براثر چنین شرایطی لغزندگی جاده ها، اختلال در سفرهای خارج از شهر، اختلال در فعالیت های عمرانی به ویژه بتن ریزی، احتمال اختلال و تاخیر در ناوگان حمل و نقل عمومی، احتمال رخداد بهمن، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال اختلال در انتقالِ منابع انرژی به ویژه برق و گاز انتظار می رود.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب های ناشی از این مخاطرات پرهیز از سفرهای غیر ضروری و در صورت لزوم به همراه داشتن ادوات زمستانی، اجتناب از فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، آمادگی شهرداری ها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، ارگان های امدادی و سایر دستگاه های اجرایی مسئول، نمک پاشی معابر و مدیریت مصرف و انتقال منابع انرژی به ویژه گاز و برق را لازم می داند.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 27 دی 1401 بروزرسانی: 27 دی 1401 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 2284

به "تداوم سیل و کولاک در این 10 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم سیل و کولاک در این 10 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید