بزرگترین تولیدکنندگان زغال سنگ را بشناسیم

به گزارش مجله کارنیکان، زغال سنگ که یکی منابع انرژی است، بزرگترین معادن آن در چین، هند، آمریکا و استرالیا قرار گرفته است.

بزرگترین تولیدکنندگان زغال سنگ را بشناسیم

به گزارش مجله کارنیکان، زغال سنگ که از کربن تشکیل شده است، از زمانی که کشف شد به عنوان شکلی از انرژی که گرما تولید می کند، مورد استفاده بشر قرار گرفت و پس از آن در تولید برق و سپس به عنوان یک منبع انرژی برای اهداف صنعتی مصرف شد.

زغال سنگ همچنین بزرگترین منبع انتشار دی اکسید کربن است که عامل بزرگ آلاینده محیط زیست به شمار می رود. با این همه کشورهای جهان طرح هایی را برای کاهش آلایندگی زغال سنگ طراحی می کنند. پایگاه انرژی بیزنس ریویو به استناد آمار شرکت BP به معرفی بزرگترین کشورهای تولیدکننده زغال سنگ جهان پرداخته است که عبارتند از:

1- چین

چین با تولید حدود 3411 میلیون تن زغال سنگ در سال 2016، در صدر فهرست بزرگترین تولیدکنندگان زغال سنگ جهان قرار گرفته است. پرجمعیت ترین کشور جهان همچنین بزرگترین مصرف کننده این سوخت فسیلی نیز به شمار می رود. عمده ذخایر زغال سنگ چین در شمال و شمال غربی این کشور واقع شده است. معدن زغال سنگ روباز بزرگ چین در هائرووسو در منطقه خودمختار مغولستان داخلی قرار گرفته است. این معدن که توسط گروه شنهوآ اداره می شود تولیدش را در اکتبر سال 2008 آغاز کرد. چین سومین ذخایر بزرگ زغال سنگ جهان را در اختیار دارد و بیش از نیمی از زغال سنگ تولید شده در این کشور برای تولید برق مصرف می شود.

2- هند

تولید زغال سنگ هند در سال 2016 به بیش از 690 میلیون تن رسید و این کشور را در رتبه دوم فهرست بزرگترین کشورهای تولیدکننده زغال سنگ جهان قرار داد. این کشور همچنین سومین واردکننده بزرگ زغال سنگ جهان پس از چین و ژاپن است. بیش از دو سوم ذخایر زغال سنگ هند در ایالت های شرقی بنگال غربی، چاتیسگار، جهارخند و اوریسا واقع شده اند. ماهاراشترا، آندراپرادش و مادهیاپرادش ایالت های دیگری هستند که ذخایر زغال سنگ قابل توجهی دارند.

3- آمریکا

آمریکا که تا چند سال قبل با تولید بیش از 900 میلیون تن زغال سنگ در رتبه دوم قرار داشت، با تولید بیش از 660 میلیون تن زغال سنگ در سال 2016 در رتبه سوم قرار گرفت. پادر ریو باسین وایومینگ و مونتانا، آپالاچیان باسین و ایلینویز باسین، مناطق بزرگ تولید زغال سنگ در آمریکا هستند. آمریکا بزرگترین ذخایر زغال سنگ جهان را در اختیار دارد که میزان آن حدود 251 میلیارد تن در سال 2016 برآورد شد. زغال سنگ در 25 ایالت آمریکا تولید می شود و وایومینگ، تگزاس، کنتاکی، وست ویرجینایا و پنسیلوانیا بزرگترین ایالت های تولیدکننده زغال سنگ این کشور هستند.

4- استرالیا

استرالیا با تولید حدود 492.8 میلیون تن زغال سنگ در سال 2016، چهارمین تولیدکننده بزرگ جهان شناخته شد. زغال سنگ تقریبا در همه ایالت های استرالیا استخراج شده و بخش اعظمی از آن به خارج صادر می شود. عمده تولید زغال سنگ استرالیا در کوئینزلند و نیوساوت ولز است در حالی که ذخایر زغال سنگ قهوه ای عمدتا در ویکتوریا یافته می شود.

5- اندونزی

اندونزی حدود 434 میلیون تن زغال سنگ در سال 2016 تولید کرد و در رتبه پنجم فهرست بزرگترین کشورهای تولیدکننده زغال سنگ جهان جای گرفت. این کشور 25.5 میلیارد تن ذخایر زغال سنگ تا سرانجام سال 2016 داشت. بزرگترین منطقه تولیدکننده زغال سنگ در اندونزی، منطقه کالیمانتان شرقی است که حدود دو سوم از زغال سنگ اندونزی را تولید می کند و پس از آن سوماترا و کالیمانتان جنوبی قرار دارند.

6- روسیه

روسیه با تولید 385.4 میلیون تن زغال سنگ در سال 2016 در رتبه ششم جهان قرار گرفته است. بزرگترین مناطق تولیدکننده زغال سنگ روسیه، کوزباس، سیبری شرقی و کانسک آشینسک هستند. بیش از نیمی از زغال سنگ روسیه از معادن روباز استخراج می شود. بزرگترین معدن زغال سنگ روسیه، معدن راسپادس کایا در منطقه کِمِروو است.

7- آفریقای جنوبی

هفتمین کشور تولیدکننده بزرگ زغال سنگ جهان، آفریقای جنوبی با تولید 251.3 میلیون تن در سال 2016 است. این کشور عمده زغال سنگ خود را به اروپا، هند و چین صادر می کند. آفریقای جنوبی بیش از 90 درصد برق خود را از زغال سنگ تولید می کند. عمده زغال سنگ این کشور نزدیک سوازیلند که بخش شرقی آفریقای جنوبی است، تولید می شود. بزرگترین معدنکاران زغال سنگ آفریقای جنوبی، آنگلوامریکن، ایکس استراتا کول، بی اچ پی بیلیتون و اکسارو هستند.

8- آلمان

آلمان با تولید 176.1 میلیون تن در سال 2016، هشتمین تولیدکننده بزرگ زغال سنگ جهان است. آلمان بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ قهوه ای جهان است و تا سرانجام سال 2016 حدود 36.2 میلیارد تن ذخایر قطعی زغال سنگ داشت. زغال سنگ منبع تولید حدود 50 درصد برق آلمان است. بیش از سه چهارم زغال سنگ سخت آلمان در ایالت نورث راین وست فالیا و سار باسین در جنوب غربی این کشور تولید می شود در حالی که بزرگترین ذخایر لیگنیت در منطقه راین لند یافت می شود. معدن زغال سنگ روباز گارزویلر (Garzweiler) بزرگترین معدن لیگنیت آلمان است.

9- لهستان

لهستان با تولید بیش از 130 میلیون تن در سال 2016، نهمین تولیدکننده بزرگ زغال سنگ جهان است. این کشور که بیش از دو میلیارد تن ذخایر قطعی زغال سنگ دارد، دومین تولیدکننده بزرگ زغال سنگ اروپا پس از آلمان است. عمده زغال سنگی که در لهستان تولید می شود، در داخل کشور به خصوص برای تولید برق به مصرف می رسد. شهر بلچاتو در لهستان، بزرگترین نیروگاه زغال سوز اروپا را دارد.

10- قزاقستان

قزاقستان با تولید بیش از 102 میلیون تن زغال سنگ در سال 2016، در رتبه دهم قرار گرفت. بیش از 80 درصد برق قزاقستان با استفاده از زغال سنگ تولید می شود زیرا این کشور ذخایر زغال سنگ وسیعی دارد که عمدتا در مرکز و شمال این کشور واقع شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 673

به "بزرگترین تولیدکنندگان زغال سنگ را بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین تولیدکنندگان زغال سنگ را بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید