برداشت گیاهان بوته ای مقاوم با بهره مندی از فناوری بذر هیبری

به گزارش مجله کارنیکان، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت علوم، سید محمد مرتضوی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به فعالیت 10 ساله در حوزه نهاده های کشاورزی بیان داشت: بذر، کود و آفت کش اصلی ترین نهاده های کشاورزی هستند که این شرکت بر پایه دانش و فناوری در هر سه حوزه فعالیت پژوهشی دارد.

برداشت گیاهان بوته ای مقاوم با بهره مندی از فناوری بذر هیبری

وی ادامه داد: امنیت غذایی بر پایه کشاورزی و دامداری و سپس نهاده های کشاورزی است که در این میان، بذر، نقش اصلی را در این چرخه ایفا می کند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه درصد قابل توجهی از بازار بذر جهان در اختیار چند شرکت اروپایی و آمریکایی است، شرح داد: بذر صیفی جات به دو صورت استاندارد (OP) و هیبریدی تولید می شود که بذرهای هیبریدی صیفی جات در کشور اغلب وارداتی و خارجی است.

مرتضوی در ادامه با اشاره به فناوری پیشرفته بذر هیبریدی، خاطر نشان کرد: دستیابی به دانش فنی تولید والدهای خالص (اینبرد لاین) برای تولید بذر هیبرید باعث شده تا این شرکت در جمع دانش بنیان ها و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان قرار گیرد.

وی درباره مزیت بذر هیبریدی گفت: در واقع دستیابی به محصولی یک دست و بوته ای مقاوم به بیماری ها، با بذر هیبریدی امکان پذیر می شود که تمام ویژگی های بازارپسند را در خود جای می دهد و بذرهای تولیدی این شرکت متناسب با اقلیم و آب و هوای کشور است.

مرتضوی در خاتمه بیان داشت: از دیگر مزایای بذر هیبرید کمک به بازتولید بذرهای بومی و کمیاب ایران مانند میوه گرمک است که می توان با کمک این فناوری به بذری ممتاز برای محصولی با کیفیت دست پیدا کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 شهریور 1401 بروزرسانی: 10 شهریور 1401 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 2219

به "برداشت گیاهان بوته ای مقاوم با بهره مندی از فناوری بذر هیبری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشت گیاهان بوته ای مقاوم با بهره مندی از فناوری بذر هیبری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید