کاهش مصرف انرژی در سیستم شناوری قطار با دستاورد ایرانی

به گزارش مجله کارنیکان، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، میلاد جلالی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری پروژه طراحی کنترلر برای قطار مگلو تعلیق هایبرید گفت: در این پروژه پیروز به طراحی یک سیستم شناوری مغناطیسی در قطارهای شناور مغناطیسی شدیم که با حذف اصطکاک میان ریل و چرخ های قطار با استفاده از شناورسازی مغناطیسی، موجب افزایش بهره وری سیستم و سرعت قطار می گردد.

کاهش مصرف انرژی در سیستم شناوری قطار با دستاورد ایرانی

وی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته، این تکنولوژی تحت مطالعه بوده و طرح های آزمایشی زیادی در حال اجرا است، گفت: در ایران نیز به علت فواصل طولانی میان شهرهای مهم از جمله تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز و ... و دشت های گسترده، استقرار چنین سیستم هایی بسیار مطلوب است.

جلالی با تاکید بر اینکه این سیستم آزمایش های مختلفی را طی نموده و تاییدیه های لازم را کسب نموده است، گفت: با توجه به این که این طرح مربوط به زیرساخت های حمل و نقل و توسعه است، احتیاج به سرمایه گذاری و حمایت دولت دارد.

وی اضافه نمود: این طرح با بهینه سازی مدار مغناطیسی به وسیله الگوریتم ژنتیک منجر به کاهش مصرف انرژی در سیستم شناوری حمل و نقل شده است. سیستم کنترل نیز با عملکردی بهینه موجب پایداری و شناوری قطار در یک فاصله هوایی ثابت 8 میلی متری با وجود اغتشاشات و تغییرات وزن ناشی از سوار و پیاده شدن مسافران می شود.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این طرح نمونه داخلی ندارد، اما نمونه های خارجی در کشورهای چین، ژاپن، آلمان و آمریکا در حال کار است. کشورهای دیگری همانند سوییس، کره جنوبی، هند و ... نیز در پی پیاده سازی این سیستم هستند.

به گفته این محقق، سیستم های شناوری مغناطیسی بر دو نوع هستند که نوع اول با نیروی دافعه مغناطیسی منجر به شناورسازی مغناطیسی می شود که عمدتا در ژاپن و طرح های خاصی در آمریکا پیاده سازی شده است. در نوع دوم که منطبق با این طرح است در سایر کشورها از جمله چین، آلمان و آمریکا استفاده شده است.

جلالی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: سیستم مشابهی به منظور مقایسه با این طرح در داخل کشور وجود ندارد. اما چنانچه بخواهیم قطارهای شناور مغناطیسی را با قطارهای متداول مقایسه کنیم، از جمله مزیت های اصلی رقابتی، سرعت بسیار بالاتر در حدود چندین برابر قطارهای متداول، مصرف انرژی بسیار کمتر به علت حذف اصطکاک، ایمنی بالاتر به علت خاصیت قفل شوندگی قطارهای مغناطیسی، عملکرد بهتر در ترمز گیری و شتاب گیری در شرایط آب و هوایی متفاوت (خیس شدن ریل و باران موجب افت عملکرد در قطارهای مرسوم می شود) و ...هستند.

وی با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: از مهمترین کاربردهای این پروژه می توان به سیستم های حمل و نقل بین شهری با سرعت بسیار بالا اشاره نمود، به گونه ای که فاصله بین تهران تا مشهد می تواند به کمتر از 2 ساعت کاهش یابد.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای این پروژه در سیستم حمل و نقل گفت: با توجه به نقش پررنگ حمل و نقل در توسعه ی مالی کشور، دولت و نهادهای مسئول باید توجه ویژه ای به چنین طرح هایی نمایند. عدم حمایت از چنین طرح های زیرساختی نشان از عدم اراده ی مسئولان کشور در پیشبرد اهداف توسعه مالی است.

به گزارش خبرنگاران، دکتر امیرابوالفضل صورتگر و دکتر مهرداد عابدی اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و از اساتید راهنمای پروژه بودند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 بهمن 1400 بروزرسانی: 17 بهمن 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 2039

به "کاهش مصرف انرژی در سیستم شناوری قطار با دستاورد ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش مصرف انرژی در سیستم شناوری قطار با دستاورد ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید