ارسطو گیوی: بسته مستند پنهان ، برندگان برای خوش آیند جشنواره های خارجی ساخته نشده است

به گزارش مجله کارنیکان، تهران (پانا) - ارسطو گیوی فیلمبردار سینمای مستند می گوید بسته مستند پنهان-برندگان با نگاهی واقع بینانه و ساختاری روان، واقعیت های مورد احتیاج به طرح واقعیت در یک فیلم مستند را دارند.

ارسطو گیوی: بسته مستند پنهان ، برندگان برای خوش آیند جشنواره های خارجی ساخته نشده است

ارسطو گیوی فیلمبردار سینمای مستند در گفت وگو با پانا، با اشاره به اینکه مستند پنهان به کارگردانی شیرین برق نورد را که در بسته مستند پنهان-برندگان روی پرده سینماهای هنروتجربه رفته، دوست داشته است، اعلام کرد: فیلم سازی در خارج از کشور با ساخت آن در داخل فرق دارد و مسائل خود را دارد اما شیرین برق نورد در مستند پنهان به خوبی این کار را به خاتمه رسانده است.

وی ادامه داد: تصاویر مستند پنهان تا حد زیادی در خدمت روایت روان داستان است و بیننده را جذب می نماید اما در اوایل فیلم جایی در زیرنویس فیلم واژه وطن پرستی آمده است که از نظر من قوم گرایی نسبت به وطن پرستی بار منفی این کارکرد را بهتر نمایان می نماید و شاید جایگزین مناسب تری باشد.

این فیلمبردار سینمای مستند در بخش دیگری از صحبت های خود درباره مستند برندگان به کارگردانی امید عبدالهی نیز عنوان کرد: برندگان در عین حال که ساختار خوبی دارد به موضوع متفاوتی هم می پردازد و آن را درست و به جا دنبال می نماید.

گیوی با اشاره به اینکه ملیت و مهاجرت که در بسته مستند پنهان-برندگان بدان پرداخته شده است از آن دسته موضوعاتی نیست که همه بخواهند در قالب فیلم و مستند بدان بپردازند، گفت: دو نگاه در پرداختن به این پدیده وجود دارد که یکی موضوع مهاجرت را به طور یک جانبه در صداوسیما و یا شبکه های تلویزیونی فارسی زبان بر له یا علیه حاکمیت دنبال نموده است و دیدگاه دوم در فیلم هایی دنبال شده است که تنها برای دیده شدن در فستیوال های خارجی ساخته می گردد.

وی اضافه کرد: مستند برندگان فارغ از این دیدگاه ها با بی طرفی گوشه باریکی از این موضوع فراگیر را دنبال نموده است که مستند را برای تماشاگر قابل تحمل و مجذوب کننده می سازد.

گیوی در انتها اظهار داشت: از نظر من هر دو مستند با نگاهی واقع بینانه و ساختاری روان، واقعیت های مورد احتیاج به طرح واقعیت در یک فیلم مستند را دارند و تماشای آن ها را به فیلم بین های مستند پیشنهاد می کنم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 آذر 1400 بروزرسانی: 1 آذر 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1956

به "ارسطو گیوی: بسته مستند پنهان ، برندگان برای خوش آیند جشنواره های خارجی ساخته نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسطو گیوی: بسته مستند پنهان ، برندگان برای خوش آیند جشنواره های خارجی ساخته نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید