6 روش عملی برای تقویت آمادگی ذهنی

به گزارش مجله کارنیکان، ما صبح تا شب تحت بمباران اطلاعات هستیم. سر و صدای زیادی از تلویزیون، رسانه های اجتماعی، رادیو و حتی اینترنت به گوش می رسد که اغلب از فعالیت های آرام تر که تأثیر فوق العاده ای بر آمادگی ذهنی ما می گذارند، غافل می شویم.

6 روش عملی برای تقویت آمادگی ذهنی

خوشبختانه مغز انسان یکی از سازگارترین و پاسخگوترین اعضای بدن است. مانند یک اسفنج چالش های تازه را در خود جای می دهد و در طول زندگی شما به پیشرفت ادامه می دهد اما برای انجام این کار احتیاج به توجه ویژه دارد.

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای فعال نگه داشتن مغز خود انجام دهید - همه چیز از خواندن کتاب گرفته تا بازی کردن، برای حافظه، مهارت های حل مسئله، توانایی های تمرکز و خیلی چیزهای دیگر مربوط به آمادگی فکری معجزه می نماید.

در ادامه بخوانید تا در خصوص روش های مختلف تمرین مغز و آمادگی فکری خود بیشتر بیاموزید.

تمرینات مغزی برای تقویت آمادگی فکری

چندین روش برای ورزش مغز وجود دارد:

1. یک روتین روزانه ثابت ایجاد کنید

اگر در پی چیزی هستید که بیشترین تأثیر را بر سلامت مغز شما داشته باشد، برترین مورد، داشتن یک روتین است.

یک روتین روزانه فعالیت های مداوم مغز بیش از هر چیز دیگری برای شما مفید خواهد بود. این به این معنی است که برنامه ای داشته باشید که در آن هر روز زمان خاصی را به تمرینات مغز مورد علاقه خود اختصاص دهید. شما باید سبک آغاز کنید، حتی فقط 10 دقیقه در روز می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

در مرحله بعد، مطمئن شوید که با تمرکز بر تمریناتی که فکر شما را به روش های تازه سوق می دهند، از زمان عاقلانه استفاده می کنید. به عنوان مثال، خواندن یک رمان یا گوش دادن به یک کتاب صوتی که معمولاً دنبال آن نمی رفتید به بهبود دایره لغات و درک شما از سبک های مختلف نوشتاری یاری می کند.

2. کتاب بخوانید

شاید قبلاً صدها بار این توصیه را شنیده باشید اما آن را نادیده نگیرید. خواندن یکی از ساده ترین و لذت بخش ترین راه ها برای تمرین مغز است. بعلاوه یک روش اثبات شده برای بهبود حافظه، تمرکز و مهارت های حل مسئله است.

ژانرهای مختلف زیادی برای انتخاب وجود دارد بنابراین می توانید مغز خود را به روش های مختلف ورزش دهید. به عنوان مثال، رمانی با زبان توصیفی بسیار به بهبود دایره لغات شما یاری می نماید، در حالی که یک کتاب علمی تخیلی یا فانتزی درک شما را از دنیا های تازه آزمایش می نماید.

خواندن بعلاوه به شما این فرصت را می دهد که از بعضی از بزرگترین فکر های دنیا بیاموزید. شما می توانید زندگی نامه افراد پیروز در هر صنعتی را بخوانید یا آثار فیلسوفان، شاعران و رمان نویسان را بخوانید. این به سلیقه شما بستگی دارد!

بعضی کتاب های صوتی را ترجیح می دهند و معمولاً می توانید سرعت آن ها را به 1.5 برابر افزایش دهید تا محتوا را سریع تر مصرف کنید و بدین ترتیب کتاب های بیشتری مصرف کنید.

یک راه چاره برای دوستداران کتاب و کتاب صوتی همین پیشنهاد است که یاد بگیرید سرعت مصرف اطلاعات را افزایش دهید. اطلاعات زیادی در آنجا وجود دارد که آماده مصرف هستند، اما به شدت به وسیله زمان محدود شده است.

3. یک زبان تازه یاد بگیرید

یادگیری یک زبان تازه می تواند مزایای بسیار زیادی برای مغز شما داشته باشد. هنگامی که سعی می کنید قوانین و الگوهای مختلف زبان را درک کنید، فکر شما را به روش های تازهی کشش می دهد. بعلاوه شما را برای توسعه دایره لغات و بهبود حافظه خود به چالش می کشد.

اگر می خواهید از یادگیری یک زبان تازه بیشترین بهره را ببرید، سعی کنید این کار را با یک دوست انجام دهید. کار با یک شریک به شما یاری می نماید انگیزه خود را حفظ کنید و شما را بیشتر پیش ببرد. بعلاوه این یک راه عالی برای ایجاد دوستی های تازه و به اشتراک گذاشتن ایده ها و توصیه ها با کسانی است که در حال یادگیری هستند.

ممکن است نتوانید بلافاصله به زبان روان صحبت کنید اما اجازه ندهید که این امر شما را منصرف کند. ثبات کلیدی است و کوشش برای رسیدن به هدف راهی عالی برای فعال نگه داشتن مغز شماست و هنگامی که اصول اولیه را یاد گرفتید، همواره می توانید ادامه دهید و مهارت های خود را حتی بیشتر ارتقا دهید.

سعی کنید به کتاب های صوتی گوش دهید یا درست قبل از خواب بخوانید و مطمئناً می توانید در مراحل اولیه چرخه خواب خود به کتاب های صوتی گوش دهید. بسیاری از برنامه های کتاب صوتی به شما امکان می دهند تایمر تنظیم کنید یا می توانید آن را با خود گوشی تنظیم کنید که پس از مدت زمان مشخصی پخش کتاب متوقف می گردد.

هنگامی که می خوابید، مغز شما فرآیندی به نام تثبیت را طی می نماید که در آنجا به داخل فکر منتقل می گردد. بدین صورت شکل گیری از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت می انجامد.

مطالعات ثابت نموده اند که زبان آموزانی که در طول خواب به نوارهای زبان گوش می دادند، بهتر از کسانی که این کار را نمی کردند، می توانستند لغات تازه یاد گرفته شده را به خاطر بیاورند.

4. بازی کنید

احتمالاً بازی را با دوران کودکی مرتبط می دانید اما بازی ها برای مغز شما عالی هستند. آنها یک راه سرگرم نماینده و تعاملی برای تمرین مغز شما هستند و می توانند حافظه، مهارت های حل مسئله و دامنه توجه شما را بهبود بخشند. شما حتی می توانید بازی هایی را انجام دهید که به طور خاص برای بهبود سلامت روان شما طراحی شده اند.

بازی های مختلف زیادی وجود دارند که برای مغز شما مفید هستند - هم بازی های رومیزی سنتی و هم بازی های ویدیویی مدرن. بعلاوه می توانید خود را به چالش بکشید تا یک بازی تازه مبتنی بر مهارت مانند شطرنج یا بازی را یاد بگیرید که به بهبود مهارت های حل مسئله معروفیت دارد.

اگر در پی راهی سریع و آسان برای تمرین مغز خود هستید، بازی ها انتخاب بسیار خوبی هستند. آنها در دسترس و مقرون به صرفه هستند و تقریباً در همه جا قابل پخش هستند، از اتوبوس در مسیر تا محل کار گرفته تا در یک استراحت سریع با تلفن شما.

بعضی از بازی های ویدیویی نیز می توانند به رشد مغز یاری نمایند. به طور مثال بازی های استراتژیک بسیار محبوب هستند که به همه بازیکنان اجازه می دهند به طور همزمان بازی نمایند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از Defence of the Ancients و League of Legends که دو تا از محبوب ترین بازی های امروزی در دنیا هستند. آنها احتیاج به تصمیم گیری سریع و انبوهی از اقدامات در یک بازه زمانی کوتاه دارند.

به عنوان مثال، برای یک بازیکن غیرمعمول نیست که در یکی از این بازی ها بیش از 1000 اکشن (کلیک یا ضربه صفحه کلید) در مدت یک ساعت داشته باشد. APM مخفف اقدامات در دقیقه است. این عمدتا به تعداد کلیک ها و ضربه های صفحه کلید شما در دقیقه اشاره دارد. بسیاری از گیمرهای حرفه ای این نوع بینش ها را هنگام آنالیز توانایی های بازی خود در نظر می گیرند.

5. فکر خود را با پازل ها و آزمون ها تمرین دهید

پازل ها و آزمون ها راه های عالی برای تمرین مغز و آزمایش دانش شما در یک زمان هستند. می توانید انواع مختلف پازل مانند جدول کلمات متقاطع، سودوکو، جستجوی کلمات و پازل اعداد را امتحان کنید. اینها برای بهبود دامنه توجه و مهارت های حل مسئله شما عالی هستند.

بعلاوه تعداد زیادی کتاب پازل و مسابقه وجود دارد که می تواند دانش شما را در خصوص موضوعات مختلف آزمایش کند. ممکن است بخواهید یک کتاب دانش عمومی را برای بهبود دانش عمومی خود امتحان کنید یا یک کتاب حقایق علمی عمومی را برای بهبود دانش علمی خود امتحان کنید.

آزمون ها بعلاوه یک راه عالی برای آزمایش دانش شما هستند. می توانید خود را با آزمون های دانش عمومی به چالش بکشید یا آزمون هایی در موضوعات خاص پیدا کنید تا دانش خود را در آن موضوعات بهبود ببخشید.

6. فعالیت بدنی

شاید شنیده باشید که تمرینات مغزی و فعالیت بدنی برای سلامت روان شما عالی است اما آیا می دانستید که برعکس این موضوع نیز صادق است؟ فعالیت بدنی یکی از برترین راه ها برای حفظ سلامت مغز است و می تواند مهارت های تفکر شما را با افزایش سن بهبود بخشد.

انواع مختلفی از فعالیت بدنی وجود دارد که می توانید برای تقویت قدرت مغز خود امتحان کنید. می توانید یک ورزش تازه را امتحان کنید، به یک باشگاه بدنسازی بپیوندید یا به پارک محلی خود برای دویدن یا پیاده روی بروید. حتی می توانید پایکوبی یا یوگا را امتحان کنید، اگر فکر می کنید آن ها بیشتر مناسب شما هستند. این به شما بستگی دارد!

عنوان شده است که فعالیت بدنی مهارت های تفکر، آمادگی فکری و سلامت روان را بهبود می بخشد زیرا مواد شیمیایی مفیدی به نام اندورفین را آزاد می نماید. این مواد شیمیایی به طور طبیعی می توانند به کاهش استرس، بهبود خلق و خوی شما و ایجاد حس بهتری از سلامتی یاری نمایند.

حرف آخر

ورزش روزانه مغز یکی از برترین کارهایی است که می توانید برای سلامت روان خود انجام دهید. فرقی نمی نماید جوان باشید یا پیر - همه می توانند از به چالش کشیدن فکر خود و بیرون کشیدن آخرین قطره از آن سود ببرند. شما هم مجبور نیستید ساعت ها از وقت خود را صرف کنید - فقط چند دقیقه در روز می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

بهتر از همه این است که بیشتر این تمرینات آمادگی فکری رایگان هستند، بنابراین هیچ بهانه ای برای آغاز نکردن وجود ندارد!

منبع:

lifehack

منبع: هفت گنج
انتشار: 12 آذر 1401 بروزرسانی: 12 آذر 1401 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 2261

به "6 روش عملی برای تقویت آمادگی ذهنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 روش عملی برای تقویت آمادگی ذهنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید