نحوه تکثیر و نگهداری گل پامچال در گلدان

به گزارش مجله کارنیکان، شرایط نگهداری گل پامچال در گلدان شامل نور غیر مستقیم خورشید، آبیاری روزانه و مه پاشی، دمای 12 تا 17 درجه سانتی گراد، خاک سبک با زهکشی بالا و حاوی کود گیاهی است. بهترین روش تکثیر گل پامچال تقسیم ریشه های گیاه در پاییز است.

نحوه تکثیر و نگهداری گل پامچال در گلدان

پامچال، یکی از زیباترین گلهای بهاری است. فصل گلدهی این گل اواخر زمستان و اوایل بهار است و یکی از اولین گل هایی است که گرم شدن تدریجی هوا و رسیدن بهار را خبر می دهد. پامچال گونه های متنوع با طیف رنگی وسیع داشته و می توان به راحتی آن را در گلدان نگهداری و تکثیر نمود. در این بخش از خبرنگاران نحوه تکثیر و نگهداری گل پامچال در گلدان را به شما آموزش خواهیم داد.

شرایط نگهداری گل پامچال در گلدان

 • خاک: خاک مناسب برای کاشت پامچال مخلوطی از خاکبرگ، کوکوپیت، پرلیت و خاک تورب یا پیت ماس است. هرچه زهکش خاک بهتر و بافت خاک سبکتر باشد، گل پامچال بهتر رشد خواهد نمود.
 • آبیاری: احتیاج آبی گل پامچال بالا است و ضروری است خاک گلدان همیشه مرطوب باشد. توصیه می شود برای نگهداری گل پامچال در منزل، روزانه گیاه را آبیاری کرده و مه پاشی بر روی برگ های گیاه نیز انجام شود تا رطوبت هوای مورد احتیاج گیاه تامین شود.
 • نور: گل پامچال احتیاج به نور غیر مستقیم خورشید دارد. لذا توصیه می شود گیاه را در محیطی سایه و خنک قرار دهید. توجه داشته باشید، تابش مستقیم نور خورشید از پشت پنجره نیز برای گیاه مضر است و باعث سوختن برگ های گیاه خواهد شد.
 • دما: گل پامچال احتیاج به هوای خنک دارد. بهترین دما برای نگهداری گل پامچال دمای 12 تا 17 درجه سانتیگراد است. البته گیاه تا دمای 26 درجه سانتیگراد را نیز تحمل می نماید.
 • کوددهی: استفاده از کود شیمیایی سوپرفسفات، کود ازته، کود پتاسیم و کوهادی حاوی آهن ماهی یکبار و در زمان گلدهی، به رشد بهتر گیاه یاری می نماید ولی در طول زمستان که گل پامچال خفته است، احتیاجی به کوددهی ندارد.
 • آفات و بیماری ها: مهمترین آفات و بیماری های این گل، مگس سفید، لکه برگی و قارچ خاکستری است.

بیشتر بخوانید: کاشت گل برای عید؛ نکات و توصیه های مهم

گیاه شناسی گل پامچال

گل پامچال گیاهی است علفی و چند ساله با ارتفاع بین 25 تا 50 سانتیمتر، بومی اروپای مرکزی و آسیا است که به طور وحشی در جنگل ها و بیشه زارها می روید. پامچال گونه های مختلفی دارد و گل های آن به رنگ های آبی، صورتی، قرمز، زرد، نارنجی و بنفش دیده می شود. زمان گلدهی گیاه در فصل بهار، از اواخر اسفند تا اردیبهشت است. برگ های گیاه تخم مرغی یا بیضوی شکل و دارای دندانه هستند و به صورت طوقه در پای ساقه قرار می گیرند که مستقیما از قسمت فوقانی ریشه منشعب شده اند. گفتنی است اگرچه گل پامچال گیاهی چند ساله است، اما زمانی گه در گلدان کاشته می شود، غالبا به عنوان گیاهی یکساله در نظر گرفته می شود.

نحوه تکثیر گل پامچال

گل پامچال به دو روش کاشت بذر و تقسیم ریشه تکثیر می شود:

تقسیم ریشه:

 1. برای تکثیر گل پامچال به این روش، ضروری است در فصل پاییز اقدام به این کار نمایید.
 2. گیاه مادری سالم و بدون آفت و بیماری را انتخاب کنید.
 3. گلدان مورد نظر را به طور کامل آبیاری کنید تا خاک گلدان کاملا خیس شود و بتوانید به راحتی گیاه را از داخل گلدان خارج نمایید.
 4. گیاه را از درون گلدان با احتیاط بیرون بکشید و با استفاده از دست و اگر لازم بود چاقو، ریشه ها را به تعداد دلخواه تقسیم کنید و هریک از آنها را در گلدان های جداگانه بکارید.
 5. گلدان را در محل خنک و دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری نمایید و مراقب باشید سطح خاک گلدان همیشه مرطوب باشد.

کاشت بذر:

 1. به این منظور ضروری است بذر مرغوب با قوه نامیه بالا را تهیه کنید. زمان مناسب برای کاشت بذر پامچال، اواسط بهار تا اواسط تابستان است.
 2. بذرها را در خاک مناسب که با کودهای گیاهی مخلوط شده است، در عمق 15 سانتیمتری بکارید.
 3. هماند روش قبل، گلدان را در محل خنک به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید و هفته ای سه بار گیاه را آبیاری کنید.
 4. گفتنی است بذر پامچال بعد از کاشته شدن به سرعت به خواب می رود و احتمال سبز شدن آن کاهش می یابد، بنابراین چنانچه تجربه ای در این کار ندارید، پیشنهاد می کنیم از روش تقسیم ریشه برای تکثیر گل پامچال بهره ببرید.

جالب است بدانید گل و برگ گیاه پامچال خوراکی است و در طب سنتی از آن برای درمان بیماری ها استفاده می شود. برای آشنایی با خواص درمانی گل پامچال، مطالعه مطلب زیر پیشنهاد می شود.

بیشتر بخوانید: خواص گل پامچال در درمان بیماری ها

منابع: کتاب باغبانی و گلکاری در خانه و آپارتمان، سایت جامع گل و گیاه، بذرام

منبع: setare.com
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1531

به "نحوه تکثیر و نگهداری گل پامچال در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تکثیر و نگهداری گل پامچال در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید