فراخوان چالش های فناورانه و نوآورانه شبکه تبادل فناوری منتشر شد

به گزارش مجله کارنیکان، شبکه تبادل چالشی با عنوان فراوری و ساخت پوشش های ضدسایش با خواص زیست سازگار بر بستر زیرکونیم را برگزار می نماید.

فراخوان چالش های فناورانه و نوآورانه شبکه تبادل فناوری منتشر شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، زیرکونیم در حالت طبیعی یک ساختار منشوری مونوکیلینک بلوری دارد و بعنوان فولاد سرامیکی مشهور است. این فلز درخشان، خاکستری-سفید و نرم بوده و قابلیت شکل پذیری و مفتول شدن را نیز دارد. زیرکونیم به عنوان یک جامد بلوری می تواند به صورت سنگ قیمتی یا در تجهیزات صنایع پزشکی و دندانپزشکی استفاده گردد.

یکی از کاربرد های زیرکونیوم، استفاده بعنوان ماده مقاوم و ضدخوردگی در صنایع مختلف شیمیایی، بهداشتی و پزشکی است. زیرکونیوم خواص مقاومتی در برابر حملات خوردگی در برابر انواع ترکیبات از جمله محلول های نمکی، اسید و باز های آلی و معدنی و حتی نمک های مذاب از خود نشان می دهد. بعضی این خواص منحصرا از ویژگی های زیرکونیوم و آلیاژ های آن محسوب می گردد. این ویژگی سبب می گردد که هزینه های تعمیر و نگهداری به شدت کاهش پیدا کند. در کنار این ویژگی ها، زیرکونیوم و آلیاژ های آن نیز در صورت طراحی دقیق می توانند خواص زیست سازگاری از خود نشان دهند.

در دما های بالا، زیرکونیم متحمل تغییراتی در حجم در انتقالات فازی می گردد. در نتیجه به دست آوردن ترکیبات پایدار در طول حرارت دهی سخت خواهد بود؛ بنابراین ضروری است که پایداری زیرکونیم را در دستور کار قرار داد؛ بنابراین زیرکونیم نسبتا پایدار شده خواص مکانیکی منحصر به فرد و پایداری در شرایط شیمیایی مختلف را از خود نشان می دهد.

در صورت اصلاح پوشش روی زیرکونیم، این ترکیب در محصولات در معرض سایش، تجهیزات دندانپزشکی و افزودنی های رنگ و پوشش های زیست سازگار در تجهیزات پزشکی استفاده می گردد.

از این رو با حمایت شبکه تبادل فناوری جهت توسعه این نوع پوشش های زیست سازگار و معرفی محصول فراوریی به متقاضیان این بخش چالشی با موضوع فوق مطرح شده است. از کلیه افراد و شرکت های فناور که توانایی فراوری و ساخت محصول مطرح شده را دارند دعوت می گردد در این چالش ثبت نام نمایند. به دو تیم برگزیده چالش 10 میلیون تومان جایزه اهدا می گردد و این تیم ها در خاتمه می تواند از حمایت های شبکه تبادل فناوری جهت توسعه محصول خود بهره مند شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1323

به "فراخوان چالش های فناورانه و نوآورانه شبکه تبادل فناوری منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراخوان چالش های فناورانه و نوآورانه شبکه تبادل فناوری منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید