دلیل گرانی مسکن در بحران کرونا

به گزارش مجله کارنیکان، خبرنگاران- یک کارشناس مسکن با بیان اینکه تا سال 1400 اوضاع کج دار و مریز بازار مسکن ادامه خواهد یافت گفت: در دوران کرونا بازار مسکن طبیعتاً باید وارد رکود می شد، اما تحولات این حوزه از نوسانات اقتصاد کلان نشات می گیرد.

دلیل گرانی مسکن در بحران کرونا

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، بیت الله ستاریان اظهار کرد: علت نوسانات بازار مسکن در دوران کرونا را نباید در درون این بخش جست وجو کرد؛ چراکه با شروع شیوع کرونا در ایران طبیعتاً باید بخش مسکن وارد رکود می شد، اما اینکه شاهد رشد حدود 50 درصدی قیمت مسکن در شهر تهران بوده ایم از تاثیرات اقتصاد کلان و بازار های موازی بر بخش مسکن نشأت می گیرد. وی اضافه نمود: هم اکنون در دوره ای از اقتصاد هستیم که تجارت بین المللی به حالت تعطیل درآمده و حتی در مقاطعی از صادرات کامیونی جلوگیری شد. در این شرایط تاجر باید سرمایه خود را به کدام بخش ببرد تا سود کند یا حداقل از تورم مصون بماند؟ زمانی که فراوری به مشکل برخورده، جایی به جز بازار های ارز، طلا، بورس یا مسکن باقی نمی ماند و همین مسئله باعث افزایش قیمت ها می گردد. البته این شرایط منحصر به ایران نیست و در همه جای جهان وجود دارد.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در اروپای کرونازده هیچ ساختاری برای سرمایه گذاری وجود ندارد گفت: بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور در ماه های اخیر سرمایه های خود را به خرید ملک در ایران اختصاص داده اند. ستاریان با بیان این پیش بینی که اقتصاد اروپا بعد از خاتمه کرونا هم روبه راه نخواهد شد تاکید نمود: در آن مرحله که شروع آن از سال 1400 خواهد بود سرمایه های بیشتری از غرب به سمت کشور های شرقی مثل چین، هند و ایران می آید. این می تواند به رشد بازار مسکن منجر گردد و البته همزمان فراوری ناخالص داخلی را افزایش دهد؛ بنابراین رشد قیمت مسکن با افزایش درآمد ها همراه خواهد بود و جای نگرانی نیست. وی اظهار کرد: معتقدم در نیمه دوم امسال رشد حدود 5 درصدی قیمت مسکن که با توجه به اوضاع کنونی نوعی رکود نسبی محسوب می گردد ادامه می یابد و تا خاتمه همه گیری ویروس کرونا همین شرایط کج دار و مریض وجود خواهد داشت.

قیمت مسکن در تهران متری 24 میلیون تومان

تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در شهریورماه سال 1399 به 8.5 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 6.8 درصد کاهش و 203.7 درصد افزایش نشان می دهد. همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده به وسیله بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 24.2 میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 5.1 و 91.7 درصد افزایش نشان می دهد.

منبع: ایسنا

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1154

به "دلیل گرانی مسکن در بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل گرانی مسکن در بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید