اندر احوالات مسجدی که زیر یکی از بزرگ ترین کلاهک های سنگی جهان قرار گرفته است

به گزارش مجله کارنیکان، مسجد حضرت ابوالفضل (ع) (در زبان محلی؛ گوی مچید) در داخل مجموعه و سایت قلعه تاریخی ماکو و زیر یکی از بزرگ ترین کلاهک های سنگی جهان که مشرف به شهر ماکو است، ساخته شده است.

اندر احوالات مسجدی که زیر یکی از بزرگ ترین کلاهک های سنگی جهان قرار گرفته است

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از ایسنا، همه ساله در ایام خاص مذهبی همچون تاسوعا، عاشورا، اربعین امام حسین (ع) و... اقشار مختلف بومی مردم برای زیارت به این مسجد می فرایند. خانوارهای شیعه و سنی با ارادت قلبی نذورات خود را به این مسجد در ایام مذهبی و دینی سال اهدا می کنند ولی دیگر نایی برای مسجد باقی نمانده، متأسفانه عدم مدیریت صحیح منابع باعث شده تا این مسجد بازمانده از تاریخ امروزه، حال خوبی نداشته باشد، در این گزارش سعی خواهیم کرد به صورت کوتاه به زوایای مختلف و چگونگی شروع قضیه و فرایند بازسازی این مسجد تاریخی بپردازیم:

گوی مچید یا همان مسجد حضرت ابوالفضل در اوایل دهه 1390 براثر سقوط سنگ از فراز کوه های شمالی ماکو و آسیب های جانبی دیگر ساختار ایستایی خود را ازدست داده بود و همواره تهدیدی برای ساکنین زیر کوهی و منظر تاریخی شهر به حساب می آمد، لذا برنامه تخریب کامل و بازسازی آن در جلسات فرمانداری وقت مصوب و با نظارت متولیان و مسئولان اجرا شد.

بر اساس گفته متولیان امر در سال های اول اجرای این طرح، پروژه بازسازی مسجد ابوالفضل به مدت زمان 6 ماه می بایست به اتمام می رسید ولی باگذشت بیش از 6 سال از زمان اجرای این پروژه، این مسجد تخریب شده و نه تنها طرح ساماندهی و بازسازی این بنای تاریخی به انتها نرسیده بلکه ستون ها و دیوارهای لرزان آن هرروز در مقابل عوامل مخرب طبیعی سست تر می شوند.

بازسازی مسجد ابوالفضل (ع) از سال 92 در دستور کار بود ولی از سال 95 طی تفاهم نامه سه جانبه رسماً شروع شد

علی خورابلو رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان می گوید: در بازه سال 92 و 93 بخشی از مسجد بدون رعایت ضوابط میراث فرهنگی اجراشده بود که موجب لطمه به منظر این محوطه فاخر تاریخی می شد که آن زمان نیزبا بررسی های اجرا شده پروژه متوقف شد ولی هنوز بازسازی کامل مسجد شروع نشده بود.

وی همچنین با اشاره به اینکه برابر پیگیری های اجرا شده و همگرایی ادارات کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اجرای پروژه بازسازی مسجد مطابق تفاهم نامه سه جانبه مابین ادارات یادشده با سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو در سال 1395 بااعتباری بالغ بر 250 میلیون تومان منعقد شد، اظهار کرد: پس از تهیه طرح معماری مسجد همراه با بازسازی قلعه قابان ماکو در اواخر سال 1395 استارت اساسی کار زده شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان در ادامه با اشاره به اینکه بعد از وقفه های اجرا شده در حال حاضر ادامه پروژه از محل اعتبارات اوقاف و امور خیریه در حال اجراست، افزود: این بنا از آنجائی که در محدوده عرصه تاریخی قلعه قبان ماکو واقع شده است؛ لذا مصالح مورداستفاده برای بازسازی تاریخی آن، همگون با بافت قلعه است و ارتفاع و ابعاد مسجد نیز در همان ابعاد قدیمی آن حفظ شده است.

وی با اشاره به اینکه طی سالهای گذشته در پی ناهماهنگی های اجرا شده بعد از احداث بخشهایی از این مسجد، دوباره قسمت های تحتانی آن تخریب و بار دیگر نیمه ساخت ماند، افزود: امید است با همکاری طرفین و تأکید بر لزوم نظارت میراث فرهنگی شاهد اتمام پروژه گوی مچید باشیم که خواسته عموم مردم است.

خورابلو ادامه داد: بی شک شور و حضور مردم در مراسمات مذهبی علی الخصوص تاسوعا و اربعین حسینی یکی از شاخصه های گردشگری قلعه شهر ماکو است که در کنار جذابیت طبیعی و داشته های تاریخی، فرهنگی و معماری با عنوان گردشگری مذهبی می تواند موردتوجه باشد.

بیش از 250 میلیون تومان لازم است تا پوشش سقفی مسجد حضرت ابوالفضل ماکو انجام شود

اسکندر زاده رئیس اوقاف و امور خیریه گفت : کندی فرایند این پروژه را در پی عدم تخصیص به موقع اعتبارات و همچنین ناهماهنگی های اجرا شده بین طرفین قرارداد یاد می کند و میگوید: کمک های مردمی و خیرین کفاف ادامه این پروژه را نداده بود.

وی در ادامه ازسرگیری مجدد بازسازی این مسجد تاریخی طی چند روز گذشته خبر داد و گفت: تا به امروز برای دیوارها و شناز پروژه بیش از 380 میلیون تومان هزینه اجرا شده است که بیش از 250 میلیون تومان لازم است تا پوشش سقفی مسجد صورت بپذیرد که این مقدار طی رایزنی های اجرا شده با مساعدت سازمان به مرحله نهایی خواهد رسید.

به گفته رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان اگر اعتبار پیش بینی شده تخصیص یابد با پیشرفت خوب پروژه تا عید شاهد اتمام سقف و دیوارهای مسجد خواهیم بود که تا سه ماه اول سال 1400 این مسجد به اتمام نهایی خواهد رسید.

اسکندر زاده یادآور شد: 10 نفر روز نیروی کار در این پروژه فعالیت می کنند که فعلاً تمرکز اداره بر روی پروژه زائرسرا و خود مسجد است.

مسجدی که قرار بود فقط در 6 ماه به اتمام برسد بعد از 6 سال می خواهد زیر بزرگ ترین کلاهک سنگی جهان بار دیگر خودنمایی کند، امید داریم تعمیرات این بنای تاریخی که طی سال های گذشته به کندی پیش رفته این بار شتاب مضاعف بگیرد و تا غبار زمان موجبات به لرزه درآوردن یکی دیگر از ستون های تاریخ ماکو نشود.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1468

به "اندر احوالات مسجدی که زیر یکی از بزرگ ترین کلاهک های سنگی جهان قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندر احوالات مسجدی که زیر یکی از بزرگ ترین کلاهک های سنگی جهان قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید