ابداع وصله ای که بافت های مبتلا به عفونت لثه را احیا می کند

به گزارش مجله کارنیکان، به گزارش خبرنگاران، بیماری پریودنتال یا بیماری لثه در واقع التهاب های لثه ای است که به دلیل وجود عفونت در لثه و استخوان اطراف دندان به وجود خواهد آمد. منشا این عفونت و باکتری رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است.

ابداع وصله ای که بافت های مبتلا به عفونت لثه را احیا می کند

درمان هایی که تا به امروز ارائه شده اند به طور معمول به حذف باکتری ها مربوط هستند اما احیای بافت های مبتلا به پریودنتال همچنان یک چالش به شمار میرود.

به همین علت گروهی از محققان ایرانی با همکاری علی خادم حسینی، محمدمهدنی حسنی صدرآبادی و ریحانه حق نیاز ، یک وصله حاوی ریزسوزن های مدولار (MN) ابداع کرده اند که آنتی بیوتیک و سیاتوکین را به بافت لثه منتقل می کنند. تا به این ترتیب علاوه بر تعدیل ایمنی، بافت مذکور نیز احیا شود.

وصله MN مذکور شامل غشای ژلاتینی با قابلیت حل شدن سریع برای آزادسازی فوری تتراسایکلین و منگنزهای GelMA زیست تخریب پذیر است که نانوذرات پلی (لاکتیک-کو-گلیکولیک اسید) بارگذاری شده با تتراسایکلین و میکروذرات سیلیکا با سیتوکین برای آزادسازی پایدار دارد.

انتشار آنتی بیوتیک رشد باکتری را به طور کامل مهار کرد و آزادسازی مواد IL-4 و TGF-β باعث قطبش مجدد ماکروفاژهای ضد التهابی و تشکیل سلول های T تنظیمی در شرایط آزمایشگاهی شد.

همچنین استفاده از وصله MN روی بافت های مبتلا به پریودنتال، عوامل پیش التهابی را سرکوب کرد و سیگنال های بهبود بافت را ارتقا داد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 مهر 1401 بروزرسانی: 4 مهر 1401 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 2233

به "ابداع وصله ای که بافت های مبتلا به عفونت لثه را احیا می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع وصله ای که بافت های مبتلا به عفونت لثه را احیا می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید