چطور بفهمم کودکم استعداد ورزشی دارد یا خیر؟

به گزارش مجله کارنیکان، راه های مختلفی برای فهمیدن اینکه فرد استعداد لازم را دارا می باشد، وجود دارد. اما هیچ کدام از آنها نمی توانند با صد در صد اطمینان بگویند که ورزشکار شما قهرمان خواهد شد، چون قهرمانی یک فرایند و فرایند پیچیده می باشد و عوامل زیادی در آن دخیل می باشد. اما روش های استعدادیابی می توانند با درصد بالایی از اطمینان مشخص نمایند که ورزشکار شما می تواند در یک رشته ورزشی خاص پیشرفت کند یا نه؟

چطور بفهمم کودکم استعداد ورزشی دارد یا خیر؟

بهترین فرد برای سنجش استعداد فرزندتان مربی با تجربه و دارای تحصیلات می باشد. تئوری های جدید به این نکته تاکید می نمایند چشم مربی (مربیان با تجربه بالا) بهترین روش برای استعدادیابی می باشد حتی اگر آن مربی شرح قانع نماینده ای برای انتخابش نداشته باشد.

اگر نمی دانید از کجا آغاز کنید و فرزندتان را در کدام رشته ورزشی محک بزنید، این چند توصیه را بخوانید:

1- اگر فرزندتان بین 8 تا 14 سال دارد بهترین گزینه برای آغاز فرایند استعدادیابی رشته دوو میدانی می باشد. در این رشته فرد علاوه بر این که می تواند قابلیت های جسمانی (استعداد جسمانی) خود را از قبیل قدرت، سرعت، تعادل و غیره را بروز دهد، می تواند از لحاظ جسمانی نیز برای مراحل بعدی استعدادیابی آماده گردد. بهتر است فرزندتان زیر نظر یک مربی دوومیدانی و با هدف شناسایی توانایی ها و آمادگی برای استعدادیابی به مدت 2 سال تمرین کند. در طی این دو سال چک لیستی از توانایی های جسمانی و روانشناختی او تهیه کنید.

2- با استفاده از توانایی های که در مرحله قبل شناسایی شده است می توانید لیستی از ورزش هایی که می تواند در آنها پیشرفت کند را تهیه کنید. به عنوان مثال اگر ورزشکار شما دارای قابلیت جسمانی مانند سرعت بالا، چابکی و پرتاب خوب می باشد احتمالا می تواند در رشته های توپی مانند هندبال، بسکتبال و یا رشته های راکتی مانند تنیس پیروز گردد.

3- بر اساس علاقه ورزشکار و میزان امکانات بومی (مکان ورزشی و مربی مجرب و غیره) اولویت بندی کنید.

4- به دنبال مربیان مجرب و تحصیل نموده باشید و سعی کنید بهترین آن ها را انتخاب کنید. یادتان باشد که بهترین مربی اگر وقت یا تعهد کاری نداشته باشد نمی تواند زیاد به پرورش استعدادهای ورزشکارتان یاری کند.

5- به توصیه ها و نظرات مربی عمل کنید. اگر تشخیص داد که فرزندتان استعداد ندارد به تشخیص حرفه ای او احترام بگذارید (حتی اگر علاقه ورزشکارتان به آن رشته زیاد باشد) و به سراغ ورزش دیگری بروید.

6- اگر در هر یک از این مراحل خودتان یا مربیان به این نتیجه رسیدید که ورزشکارتان نمی تواند در هیچ کدام از رشته ها پیشرفت کند، اصرار نکنید او اگر نمی تواند ورزشکار پیروزی گردد شاید بتواند هنرمند یا دانشمند پیروزی گردد.

گردآوری شده توسط گروه هفت گنج

منبع: هفت گنج
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1240

به "چطور بفهمم کودکم استعداد ورزشی دارد یا خیر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور بفهمم کودکم استعداد ورزشی دارد یا خیر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید