ماشین ظرفشویی چطور کار می نماید؟

به گزارش مجله کارنیکان، اساسا ماشین ظرفشویی رباتی است که ظروف کثیف را تمیز و آبکشی می نماید. تنها کافیست که انسان ظرف ها را در دستگاه بچیند، مواد شوینده را اضافه کند، چرخه های شست وشوی مناسب را تنظیم کند و در آخر سیستم را روشن کند. در چنین حالتی ماشین ظرفشویی:

ماشین ظرفشویی چطور کار می نماید؟
  • آب اضافه می نماید
  • آب را تا دمای مناسب گرم می نماید
  • به طور اتوماتیک مخزن مواد شوینده را در زمان مناسب باز می نماید
  • آب را به وسیله بازوها به صورت اسپری ای شلیک می نماید تا ظروف تمیز شوند
  • آب کثیف را تخلیه می نماید
  • آب بیشتری روی ظروف اسپری می نماید تا آن ها تمیزتر شوند
  • دوباره آب را تخلیه می نماید
  • اگر کاربر خشک کن را تنظیم نموده باشد، سیستم هوای اطراف ظروف را برای خشک کردن گرم می نماید

علاوه بر این، ماشین های ظرفشویی خود را کنترل می نمایند تا مطمئن شوند همه چیز به درستی کار می نماید. درواقع یک تایمر (یا یک کامپیوتر کوچک) طول هر چرخه را تنظیم می نماید. یک سنسور دقیق، دمای آب و هوا را تشخیص می دهد تا از داغ شدن بیش از حد ماشین ظرفشویی یا آسیب رسیدن به ظروف جلوگیری کند. سنسور دیگری هم وجود دارد که تشخیص دهنده سطح آب است که اگر سطح آب خیلی بالا رفت، عملکرد تخلیه را فعال می نماید تا از سرریز شدن جلوگیری کند. حتی بعضی از ماشین های ظرفشویی دارای حسگرهایی هستند که می توانند کثیف بودن آب خروجی از ظروف را تشخیص دهند. بنابراین زمانی که آب به اندازه کافی شفاف بود، ماشین ظرفشویی می فهمد که ظروف تمیز هستند.

چه کسی ماشین ظرفشویی را اختراع کرد؟

اولین ماشین های ظرفشویی شامل یک قفسه ظروف روی یک دوک با یک لگن آب در زیر آن بودند. یک میل لنگ دستی قفسه ظرف را می چرخاند و به آن آب می پاشید. با این حال این ابداع چندان کارآمد نبود. به همین دلیل جالب است بدانید که یک خانم به نام ژوزفین کاکرین Josephine Cochrane اولین کسی بود که یک ماشین ظرفشویی مدرن را در سال 1886 اختراع کرد. کاکرین یک فرد اجتماعی و ثروتمند بود که خدمت کارانش در حین شستن دستی ظروف، ممکن بود چینی های ظریف او را خرد نمایند. بنابراین او به این فکر افتاد که یک قفسه و سیستم پرتاب آب به شکل جت را توسعه دهد و آن را در نمایشگاه جهانی شیکاگو در سال 1893 معرفی کند. جالب است بدانید شرکتی که او تأسیس کرد در نهایت به KitchenAid تبدیل شد.

درون ماشین ظرفشویی چه خبر است؟

ماشین ظرفشویی تقریباً در هر آشپزخانه ای به یکی از لوازم اصلی برای گذران زندگی راحت تر تبدیل شده است. اما این سیستم چطور از پس شستن ظروف برمی آید؟ بیایید نگاهی به داخل آن بیاندازیم.

مکانیسم کنترل و مانیتورینگ

مکانیسم کنترل و مانیتورینگ در داخل دستگاه در پشت درب واقع شده است و از بسیاری از واحدهای یک سیستم الکترومکانیکی ساده استفاده می نماید. در این بخش یک تایمر وجود دارد که معین نماینده زمان هر چرخه شست وشو است. بعلاوه این تایمر عملنمودهای پخش نماینده مواد شوینده، اسپری آب و تخلیه را کنترل و زمان بندی می نماید.

شیر ورودی آب

این بخش جایی است که آب خانه وارد ماشین ظرفشویی می گردد. این شیر که در داخل ماشین ظرفشویی نصب شده، باز و بسته می گردد تا در طول یک چرخه، اندازه مناسب آب وارد دستگاه گردد. هنگامی که شیر باز می گردد، فشار آب، آب را به داخل دستگاه راهنمایی می نماید.

پمپ گردش آب

یک موتور الکتریکی پمپ گردش آب را تغذیه می نماید تا در طول چرخه های شست وشو، پمپ، آب را وارد بازوها و اسپری کند. در طول چرخه تخلیه، پمپ آب را به داخل شیلنگ تخلیه راهنمایی می نماید. در حالت کلی جالب است بدانید که دو نوع پمپ اصلی در انواع ماشین های ظرفشویی وجود دارد:

  • برگشت پذیر: این پمپ ها بین پمپاژ آب به بازوهای اسپری و پمپاژ آب به سمت تخلیه با معکوس کردن جهت موتور جابه جا می شوند. پمپ های برگشت پذیر معمولا به صورت عمودی نصب می شوند.
  • درایو مستقیم: این پمپ ها تنها در یک جهت کار می نمایند، بنابراین، جهت جریان آب از بازوهای اسپری به لوله تخلیه به وسیله یک شیر تغییر می نماید. پمپ های درایو مستقیم معمولاً به صورت افقی نصب می شوند.

عیب یابی دستگاه

مسئله ای که بیشتر مردم ممکن است با آن روبرو شوند، ناتوانی دستگاه ماشین ظرفشویی در تمیز کردن ظروف است. به این شکل که ممکن است مواد غذایی روی ظروف همچنان گیر نموده یا مواد شوینده همچنان به جای مانده باشند. در چنین حالتی مشکل فشار آب ممکن است مقصر اصلی داستان باشد و احتیاج به تعویض دریچه ورودی آب وجود داشته باشد. یکی دیگر از مسائل رایج تجمع مواد معدنی است. اگر خانه شما دارای آب سخت است، تجمع مواد معدنی می تواند جت های اسپری نماینده آب را مسدود کند. بنابراین ضروری است هر لوله اسپری نماینده آب را با یک سیم یا سنجاق پاک کنید و ماهی یک بار اندازهی سرکه را در ظرف شوینده دستگاه خالی کنید.

گاهی، ماشین ظرفشویی در تخلیه آب به شکل ایدئال مشکل دارد. ممکن است در چنین حالتی در شیلنگ تخلیه، گرفتگی ای یا مسئله ای در پمپ وجود داشته باشد. بعلاوه این امکان وجود دارد که آب ظرفشویی خیلی کثیف شده باشد و حسگرهای موجود در ماشین لباسشویی کف صابون را به عنوان آب تشخیص ندهند. در چنین حالتی چرخه تخلیه خیلی زود قطع می گردد. اگر مشکل این بود تنها کافیست که از مواد شوینده به اندازه کمتری بهره ببرید.

منبع: how stuff works

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 آبان 1402 بروزرسانی: 23 آبان 1402 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 2388

به "ماشین ظرفشویی چطور کار می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماشین ظرفشویی چطور کار می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید