خطر تشعشعات فضای عمیق بر مغز مردان!

به گزارش مجله کارنیکان، تحقیقات نو نشان می دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در فضا برای موش های نر مناسب نیست و تشعشعات فضای عمیق ممکن است برای مغز مردان خطرناک باشد.

خطر تشعشعات فضای عمیق بر مغز مردان!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، در سال 2019 مطالعه ای روی موش ها انجام شد تا بررسی شود که سفر به اعماق فضا چگونه روی سیستم عصبی آنها تأثیر می گذارد و مشخص شد که تابش اشعه های کیهانی و قرار گرفتن در معرض تشعشعات فضایی به سیگنال دهی سلولی در قسمت های اَسبَک یا هیپوکامپ و قشر پیش پیشانی مغز آسیب می رساند که منجر به مشکلاتی در یادگیری و حافظه می شود.

محققان همچنین مشاهده کردند که موش ها رفتارهای مرتبط با اضطراب از خود نشان می دهند، به این معنی که تشعشعات می توانند به قسمت آمیگدال نیز آسیب برسانند.

اسبک مغز قسمتی از دستگاه کناره ای یا دستگاه لیمبیک مغز است که مرکز یادگیری است.

قشر پیش پیشانی نیز در آناتومی مغز پستانداران، قسمتی از قشر مغز است که قسمت جلویی لوب پیشانی را در بر می گیرد. این قسمت از مغز در فرآیندهایی مثل برنامه ریزی رفتارهای شناختی پیچیده، بیان شخصیت، تصمیم گیری و تعدیل رفتار اجتماعی نقش دارد. در واقع فعالیت اصلی این قسمت از مغز، تنظیم اعمال و افکار بر اساس اهداف درونی است.

آمیگدال (Amygdala)نیز قسمتی از دستگاه کناره ای یا لیمبیک در مغز است. هسته قاعده ای-جانبی بادامه(آمیگدال) نقش مهمی در یادگیری و حافظه ایفا می کند. بادامه علاوه بر نقش اصلی در درک احساسات و ایجاد پاسخ به آنها، در تعدیل درد نیز دخالت دارد. هسته مرکزی بادامه به عنوان بادامه کنترل درد، معرفی شده است. آمیگدال همچنین مسئول تظاهرات هیجانی چهره مانند خوشحالی و ترس است و نقش مهمی در اکتساب یادگیری های هیجانی دارد.

اکنون یک مطالعه نو که در مجله Science Advances منتشر شده است نشان می دهد که موش های نر در معرض تشعشعات مشابه با تشعشعاتی که انسان ها در ماموریت های فضایی طولانی در معرض آن قرار می گیرند، در یادگیری و درک محیطی دچار مشکل شده اند.

محققان چندین آزمایش را برای ارزیابی توانایی یادگیری فضایی(spatial learning) موش ها پس از قرار گرفتن در معرض تابش کیهانی انجام دادند.

در یکی از این آزمایشات، محققان به موش ها یاد دادند که سکویی را پیدا کنند که در زیر آب مات و کدر پنهان شده بود. برای رسیدگی به این وظیفه، موش ها باید به دستورالعمل های محققان که قبل از قرار گرفتن در معرض تابش کیهانی به آنها اموزش داده شده بود، تکیه می کردند.

نتایج نشان داد که موش های نر نسبت به گروه کنترل (که در معرض اشعه قرار نگرفته بودند) اشتباهات بیشتری انجام دادند. اما موش های ماده این چنین نبودند.

محققان همچنین دریافتند که یک رژیم غذایی که برای از بین بردن میکروگلیا (سلول های ایمنی در مغز) طراحی شده است، از اختلال در یادگیری فضایی جلوگیری می کند.

سوزانا روسی محقق دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو گفت: این تحقیق در راستای سایر تحقیقات نشان می دهد که ما باید به اثرات تابش فضای عمیق بر فضانوردان توجه کنیم. ما باید عوامل کاهش دهنده ای را پیدا کنیم که بتوانند کمک کننده باشد.

وی اضافه نمود: این تحقیقات همچنین به ما می گوید که فضانوردان می توانند از کاهش دهنده هایی که در حال حاضر برای کاهش میکروگلیا در انسان تایید شده اند، استفاده کنند!

سرانجام محققان توانستند یک نشانگر زیستی مرتبط با موش ها را شناسایی کنند که بیشتر در معرض تابش اشعه قرار می گیرد. این می تواند روزی برای ارزیابی اینکه کدام فضانوردان بیشتر در معرض عواقب قرار گرفتن در معرض تابش قرار می گیرند، مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1954

به "خطر تشعشعات فضای عمیق بر مغز مردان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر تشعشعات فضای عمیق بر مغز مردان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید