آموزش نحوه خواندن پلان معماری مسکونی به شیوه ای ساده

به گزارش مجله کارنیکان، پلان کف سازی یا همان پلان، در تمام رشته های مربوط به معماری حضور دارد. از آرشیتکت ها بگیرید تا پیمانکارها، دلال ها و بنگاه های معاملاتی مسکن از پلان معماری مسکونی استفاذه می نمایند. از آنجایی که پلان کف سازی، طرحی است که خیلی چیزها را به ما نشان می دهد یاد دریافت خواندن دقیق و متوجه شدن جزئیات آن اهمیت بسیار بالایی دارد. در این پست قصد دارم به زبانی ساده روش خواند پلان معماری ساختمان را به شما عزیزان خواننده وبسایت اتاق آموزش بدهم.

آموزش نحوه خواندن پلان معماری مسکونی به شیوه ای ساده

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

در پلان معماری مسکونی می توان به ویژگی های مهمی از قبیل مساحت، شکل، نحوه رفت و آمد، قرار گیری اتاق ها، پله ها، موقعیت درب و پنجره ها و خیلی چیزهای دیگر پی برد. اگرچه پلان اطلاعات زیادی در اختیار ما قرار می دهد اما نمی توانیم فقط با نگاه کردن به پلان، تصویری از حس و حال واقعی داخل خانه بسازیم. بخاطر اینکه پلان کف سازی، یک نقشه دوبعدی است و حس و حال واقعی خانه را می گردد فقط در حالت سه بعدی مانند پلان های سه بعدی و رنگی درک کرد. بنابراین وقتی به پلان نگاه می کنید، حواستان باشد که تنها از یک منظر خانه را مشاهده می کنید و برای درک واقعی فضای داخلی باید ابعاد دیگر را هم آنالیز کنید.

خوب همانطور که می دانید، دید پلان به صورت مستفیم و از بالاست. به همین خاطر همه چیز دو بعدی یا خطی دیده می گردد. از آنجایی که اسم هر فضا و هر وسیله ای در پلان نام گذاری شده، به راحتی می توان ارتباط بین فضاها را درک کرد. البته برای درک بیشتر بهتر است از ذهن خودتان هم یاری بگیرید، تصور کنید درست وسط اتاقی مثلا اتاق نشیمن پلانی بخصوص ایستاده اید و با نگاه کردن به اطراف حس و حال سه بعدی فضا را به صورت مجازی تصویر سازی کنید.

هر پلانی شامل یک سری راهنماست که مثلا نشان می دهد جهت شمال به کدام طرف بوده یا اینکه پلان متعلق به طبقه چندم خانه است. اسکیل یا مقیاس هم نقش مهمی دارد که در نقشه معماری ساختمان تعیین می گردد بیشتر پلان های خارجی مقیاس یک به چهار دارند یعنی هر یک چهارم اینچ نقشه برابر است با یک فوت در فضای واقعی که به سیستم متریک قابل فهم ما می گردد هر 6 میلی متر در نقشه برابر با 30 سانتی متر در فضای واقعی.

دیوارها بخش بسیار مهمی از پلان معماری مسکونی را تشکیل می دهند. دیوارها به صورت دو خط موازی نشان داده می شوند که در قسمت پنجره و درها قطع می شوند. البته شاید در بعضی پلان ها مشاهده کنید که بین دو خط موازی دیوار، با سایه کم رنگی پر شده باشد، این موضوع نشان دهنده جدید بودن این دیوارها در ساختمان است. دیواری که قدیمی باشد، بین دو خط موازی هیچ رنگی ندارد و سفید است.

درب و پنجره هم به اندازه دیوارها مهم هستند. در پلان موقعیت و اندازه هر درب و پنجره ای تعیین است. پنجره ها به صورت سه خط موازی داخل دیوار تعیین می شوند و درب ها به صورت یک خط مسقتیم و عمود بر دیوار و یک خط منحنی که درب را به دیوار متصل می نماید نشان داده می شوند. به این صورت می تواند جهت باز شدن درب را هم مشاهده کنید. گاهی اوقات دو درب کنار هم دیگر قرار می گیرند طوریکه خط منحنی آنها در یک نقطه بهم وصل می گردد، این مورد نشان دهنده دو دربه بودن است مثل درب کمد دیواری که اکثرا دوتایی باز می گردد.

×

خوانندگان این نوشته مطالب زیر را نیز خوانده اند:

چیدمان منزل ال بهمراه پلان کف سازی و دکوراسیون داخلی کامل

پلان و نقشه آپارتمان یک خوابه با طراحی مدرن و امروزی

پلان های ساده مسکونی همراه با عکس هایی از دکوراسیون داخلی

پلان سه بعدی خانه دو خوابه با چیدمان و دکوراسیون کاربردی

شومینه هم معمولا در پلان معماری مسکونی نشان داده می گردد. برای نشان دادن شومینه از دو مستطیل استفاده می گردد. مستطیل اول که بزرگتر بوده و از دیوار بیرون می آید نشان دهنده دودکش و مستطیل کوچکتر که داخل مستطیل بزرگتر قرار می گیرد خود محفظه آتش است. همانطور که می دانید شومینه نقش مهمی در چیدمان داخلی دارد و خیلی از عناصر براساس موقعیت شومینه چیده می شوند.

راه پله را خیلی سریع می گردد در پلان پیدا کرد. چند عدد خط موازی هم اندازه که با یک پیکان جهت بالا و پایین رفتن را تعیین می نماید. در بعضی پلان های مدرن و دقیق تمام جزئیات راه پله اعلام می گردد، مثل طول هر پله و ارتفاع آن. راه پله فضای زیادی از خانه می گیرد و به همین خاطر باید جزئیات و اندازه ها به دقت ذکر گردد.

و در نهایت می رسیم به سقف در پلان که موضوع خیلی جالبی است. در پلان ما سقفی نمی بینیم اما با یک راه چاره جالب می توانیم تغییر در نوع سقف خانه را مشاهده کنیم. جاهایی که سقف خانه فرق داشته باشد، مثلا سقف راهرو چوبی کار شده باشد، خطوط دیوار به صورت نقطه چین رسم می گردد که نشان دهنده تغییر سقف در این ناحیه است. البته ما فقط می توانیم تغییر متریال سقف را پیدا کنیم و متوجه اینکه چه نوع متریالی استفاده شده نمی شویم.

پلان معماری مسکونی

منبع: اتاق
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1239

به "آموزش نحوه خواندن پلان معماری مسکونی به شیوه ای ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش نحوه خواندن پلان معماری مسکونی به شیوه ای ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید