گزارش، نقش جمهوری آذربایجان در امنیت انرژی اروپا

به گزارش مجله کارنیکان، با توجه به ذخایر نفت و گاز و استخراج آنها در دریای خزر، استراتژی انرژی جمهوری آذربایجان برای حفظ و بهبود وضعیت انرژی خود، به ویژه در بخش گاز منجر به راه اندازی پروژه های جدید در معادن موجود شده است.

گزارش، نقش جمهوری آذربایجان در امنیت انرژی اروپا

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله کارنیکان، افزایش تقاضا در اتحادیه اروپا به گاز طبیعی و ضرورت تنوع بخشی به منابع گازی خود، آذربایجان را بر آن داشته تا در راستای روابط با سایر کشورها، توامندی های انرژی خود را بیشتر توسعه دهد. باکو همچنین در زمینه استخراج منابع انرژی در کشورهایی مانند یونان و ترکیه سرمایه گذاری می نماید. تاکید جمهوری آذربایجان بیشتر روی صنعت گاز است، زیرا منابع هیدروکربن هم برای امنیت خود این کشور و هم برای امنیت اتحادیه اروپا لازم است.

تحریم های مختلف ایالات متحده روی روسیه و خطوط لوله انتقال گاز از این کشور به اتحادیه اروپا، روی خطوط جریان شمالی موجب توجه بیشتر واردکنندگان انرژی اروپایی به سمت منابع گازی دریای خزر و خطوط انتقال آن، تاناپ و تاپ، به وسیله آذربایجان و ترکیه و یونان به اروپا شده است.

طی یک دهه گذشته، افزایش استفاده از گاز طبیعی در بخش های مسکونی و صنعتی کشورهای اروپایی به جای زغال سنگ منجر به افزایش واردات گاز شده است. با توجه به داده های شرکت McKinsey، وابستگی اتحادیه اروپا به گاز طبیعی در سال 2017، 74.4 بوده، که این رقم در سال 2016، به 70.8 درصد رسیده است. در سال 2018 ، کشورهای اتحادیه اروپا 401 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی وارد کردند که این رقم در مجموع 0.6٪ بیشتر از سال 2017 بوده است.

با تحقق پروژه کریدور گاز جنوبی (SGC) برای انتقال گاز از دریای خزر به اروپا، جمهوری آذربایجان با توجه به حضور زنجیره ای کامل شرکت های نفتی و گازی در زمینه اکتشاف، توسعه، فراوری، انتقال و ... در خاک خود، با موضوع گاز می تواند وضعیت فعلی بازار انرژی منطقه را به نفع خود تغییر دهد. خط لوله گاز 1850 کیلومتری ترانس آناتولی (TANAP) سالانه 6 میلیارد متر مکعب گاز در اختیار ترکیه قرار می دهد و تا سال 2020 ، 10 میلیارد متر مکعب گاز به وسیله TANAP و خط لوله ترانس آدریاتیک (TAP) عبور خواهد نمود.

ترکیه سال گذشته 1 میلیارد متر مکعب گاز توسط تانکر وارد نموده و در سال 2019 این رقم سه برابر شده است. طبق داده های آژانس بین المللی انرژی (IEA) ، تا سال 2040 جمهوری آذربایجان 55 میلیارد متر مکعب در سال استخراج خواهد نمود. انتقال گاز آذربایجان به اروپا از اول جولای سال 2019 شروع شد.

به وسیله خط لوله TANAP ، گاز طبیعی از میدان شاه دنیز به وسیله ترکیه به مرز یونان و از آنجا توسط خطوط لوله TAP به اتحادیه اروپا منتقل می گردد.

روسیه در حال حاضر با ترکیه روی ساخت خط لوله جریان ترک همکاری می نماید، که با دور زدن اوکراین و سایر کشورهای ترانزیت، از دریای سیاه عبور می نماید. این پروژه شامل دو خط است که هر یک با ظرفیت 15 میلیارد متر مکعب در نظر گرفته شده اند. یکی از آنها برای بازار ترکیه، و دومی برای بازار اروپا در نظر گرفته شده است. ترکیه و یونان نیز توافق دو جانبه ای امضا نموده اند که امکان انتقال گاز روسیه به وسیله کریدور گاز جنوبی را فراهم می نماید. بلغارستان سالانه حدود 2.4 میلیارد متر مکعب گاز از گازپروم وارد می نماید و 95٪ از احتیاجهای گازی آن به وسیله واردات گاز روسیه تأمین می گردد. طبق داده های شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR) ، یونان و بلغارستان 1 میلیارد متر مکعب گاز در سال، و شرکت های ایتالیایی - 7 تا 8 میلیارد متر مکعب گاز در سال احتیاج دارند.

به منظور افزایش واردات گاز از جمهوری آذربایجان به بلغارستان، شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR) روی زیرساخت های گازی این کشور سرمایه گذاری را افزایش می دهد. جمهوری آذربایجان میخواهد تا شبکه حمل و نقل گاز بلغارستان را با همکاری شرکت های محلی توسعه دهد. این برنامه با فروش گاز شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR) به بازار داخلی بلغارستان شروع خواهد شد که با گازپروم روسیه رقابت خواهد نمود.

نقش رو به رشد جمهوری آذربایجان در بازارهای انرژی منطقه ای و جهانی فرصتی برای این کشور است که بتوانند نقش مهمی در امنیت انرژی اتحادیه اروپا به ویژه در کشورهای بالکان داشته باشد. در حال حاضر، برای اتحادیه اروپا یکی از بهترین گزینه ها واردات گاز طبیعی از جمهوری آذربایجان است. ایالات متحده در کوشش است سهم خود از بازار گاز طبیعی مایع اتحادیه اروپا را افزایش دهد، اما قیمت گاز ایالات متحده در مقایسه با سایر تأمین کنندگان آن بیشتر است.

یونان نیز در این میان، به وسیله پروژه TAP، با وارد کردن گاز از جمهوری آذربایجان و همچنین درآمدهای ترانزیتی به عنوان یک راستا ترانزیتی و ایفاگری نقشی مهم در امنیت انرژی اتحادیه اروپا، سود خواهد برد.

در حال حاضر، ترکیه نیز به یک پل انرژی ترانزیتی تبدیل شده است، اما هدفش فقط محدود شدن به این نقش نیست. آنکارا با کشورهای منطقه روابط تاریخی، مالی و سیاسی قوی دارد. اگر که بتواند سرمایه گذاری خارجی بیشتری را برای ایجاد زیرساخت های لازم و آزاد سازی بازار انرژی به وسیله منابع آذربایجان و خطوط لوله که به وسیله این کشور وارد کشورهای اتحادیه اروپا می شوند جذب کند، ترکیه در دراز مدت قادر خواهد بود به یک عنصر اصلی در عرصه انتقال انرژی بین الملل تبدیل گردد.

تحمیل تحریم های جدید آمریکا علیه نورد استریم - 2

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 419

به "گزارش، نقش جمهوری آذربایجان در امنیت انرژی اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، نقش جمهوری آذربایجان در امنیت انرژی اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید