کرونا را به سفر نبرید

به گزارش مجله کارنیکان، در حالی که هنوز بعضی از افراد بدون در نظر دریافت خطر ویروس کرونا در حال سفر هستند، آنالیز ها نشان می دهد که تعداد ترددها و سفرها در استان تهران به خوبی مدیریت شده است.

کرونا را به سفر نبرید

با تورهای عمان زمستان 99 از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

به گزارش خبرنگاران طبق آخرین اعلام رسمی که توسط معاون بهداشت، وزیر بهداشت انجام شد، آمار مبتلایان به کرونا تا ظهر دوشنبه 12 اسفند، با ثبت 523 مورد جدید، به 1501 نفر رسید و 66 مورد فوتی تا روز گذشته در پی ابتلاء به این بیماری در کشور گزارش شده است.

از روز اول و اعلام اولین فوتی ها در قم، اقدامات پیشگیرانه در خصوص این ویروس در کشور شروع شد و به سرعت با دستور رئیس جمهور، ستاد ملی مقابله با کرونا در کشور تشکیل شد.

طبق نظر بسیاری از کارشناسان یکی از راه های کنترل این ویروس عدم تردد در معابر و نیز پرهیز از مسافرت و به اصطلاح به سفر بردن ویروس و افزایش خطر ابتلاء هم وطنان از نقاط مختلف کشور با انجام سفرها است و به دلیل اهمیت پرهیز از سفر و مدیریت سفرهای هم وطنان، علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا شد.

برنامه سفرم را لغو کردم

پرهیز از سفر در استان تهران با توجه به جمعیت قابل توجه این استان و نیز مثبت بودن آزمایش ابتلاء به ویروس کرونا اهمیت ویژه ای داشت، که آنالیز های خبرنگار مهر نشان می دهد، شاهد کاهش قابل توجه سفرها در این استان بوده ایم و علی رغم تعطیلی مدارس و مراکز علمی و در پی همکاری مردمی و اطلاع رسانی ها، فرهنگ سازی و آموزش های مناسب، سفرها در استان تهران به خوبی مدیریت شد.

یکی از شهروندان پردیس در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: ما هرسال برای سفرهای نوروزی برنامه ریزی می کردیم، سال جاری نیز قصد سفر به شمال کشور را داشتیم، اما با مشاهده خطرات موجود در پی سفر و امکان شیوع این ویروس از سفر پشیمان شدیم و برنامه را لغو کردیم.

محمد احمدآبادی اضافه نمود: اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و آموزشی که در خصوص رعایت بهداشت فردی و پرهیز از سفر و نیز ترددهای غیر ضروری ارائه شده است، بسیار مفید بوده است.

یکی از اهالی رباط کریم نیز با بیان اینکه تعطیلی مدارس و دانشگاه ها فرصتی برای مسافرت و خروج از خانه نیست، به خبرنگار مهر گفت: اگر به سفر برویم و ویروس را با خود به مناطق دیگر ببریم و یا در مناطق دیگر به ویروس مبتلا شویم، تمامی اقدامات برای جلوگیری از شیوع کرونا بی اثر می گردد.

علی اعظمی گفت: باید تراکم ها را به حداقل رساند و از تردد در اماکن تجمع و شلوغ پرهیز کرد.

پرهیز مردم از ترددها و سفرهای غیرضروری

استاندار تهران نیز که با خبرنگار مهر در این مورد تبادل نظر می کرد، از شهروندان این استان خواست، به سفر نروند و توصیه ای برای سفر دیگر مسافران به استان تهران نیز نداشته باشند و اضافه نمود: اگر مردم همکاری نمایند، شرایط بهتر خواهد بود.

انوشیروان محسنی بندپی ادامه داد: با نگاهی به شرایط ترافیک تهران می توان دید، که تعداد زیادی از مردم به توصیه های مربوط برای پرهیز از ترددهای غیر ضروری و سفر عمل می نمایند، که این امر باعث خرسندی است.

خودداری موزه ها و اماکن گردشگری از پذیرش بازدیدهای گروهی

رئیس کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، در حاشیه آنالیز شرایط مقابله با این ویروس به خبرنگار مهر گفت: دستورالعمل پیشگیری و کنترل ویروس کرونا بر اساس تجربه های بین المللی تهیه و به تأسیسات گردشگری و هتل های سراسر کشور ابلاغ شده است و همچنین دستورالعمل و بخشنامه برای 22 دستگاه عضو کمیته ستاد اجرایی خدمات سفر تهیه و ابلاغ شده است.

علی اصغر مونسان اضافه نمود: اجرای راهکارهای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به همه هتل ها و تأسیسات گردشگری ابلاغ شده و لازم الاجرا است، هتل ها و اقامتگاه ها می بایست، از پذیرش مهمانان مشکوک مخصوصاً افرادی که درگیر کرونا هستند، خودداری نمایند.

وی گفت: کنترل پاسپورت مسافران و شناسایی افرادی که در ماه های اخیر به چین سفر نموده اند، یکی از مواردی است، که در دستورالعمل ها بوده و همچنین آموزش پرسنل در خصوص نحوه شناسایی و برخورد با مسافران مشکوک به بیماری و اقدامات پیشگیرانه نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

علی اصغر مونسان اضافه نمود: کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مصوب شده است، که از برگزاری اردوهای دانشجویی و دانش آموزی تا عادی شدن شرایط جلوگیری گردد.

وی اضافه نمود: به کلیه موزه های کشور، مراکز تاریخی و فرهنگی و گردشگری ابلاغ شده از پذیرش بازدیدهای گروهی خودداری نمایند.

متأسفانه هنوز بعضی از افراد شیوع بیماری کرونا را جدی نگرفته و مشغول سفر هستند، اما دبه صورت کلی عملکرد مردم در خصوص پرهیز از سفرها و ماندن در خانه نشان می دهد، که توصیه های صورت گرفته در این مورد جدی گرفته شده و به خوبی مخاطرات ناشی از بی توجهی به هشدارها درک شده و امیدواری وجود دارد، با رعایت بهتر این توصیه ها شاهد کنترل ویروس کرونا در کشور و استان تهران باشیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 723

به "کرونا را به سفر نبرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا را به سفر نبرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید