پاسخ به 5 سوال مهم درباره دُز سوم واکسن کرونا

به گزارش مجله کارنیکان، تهران (پانا) - یک پزشک متخصص بیماری های عفونی ضمن تشریح ضرورت تزریق دُز سوم واکسن کرونا به چند سوال مهم درباره تزریق دُز سوم یا یادآور پاسخ داد.

پاسخ به 5 سوال مهم درباره دُز سوم واکسن کرونا

رضا صالحی، پزشک متخصص بیماری های عفونی در گفت وگو با پانا ضمن اشاره به ضرورت تزریق دُز سوم واکسن کرونا درباره اولویت تزریق برای گروه های سنی گفت: توصیه سازمان جهانی بهداشت در افراد بالای 60 سال به علت سیستم ایمنی ضعیفی که دارند، این است که حتما برای آنها دُز اضافه تزریق گردد. یعنی علاوه بر تزریق 2 دُز واکسن، یک دُز اضافه هم تزریق گردد. به خصوص افرادی که نقص سیستم ایمنی داشته یا بیماری هایی دارند که سیستم ایمنی آن ها را تضعیف می نماید.

زمان تزریق دُز سوم

وی درباره زمان تزریق دُز سوم واکسن کرونا نیز شرح داد: تزریق دُز سوم یا بوستر، بر این اساس است که اگر آنتی بادی های ضدکرونا در بدن فرد پایین آید، به علت اینکه سیستم ایمنی از حالت کامل بودن خودش خارج می گردد، به استفاده از دُز بوستر توصیه می گردد که به طور میانه 6 ماه زمان برای تزریق دُز بوستر بعد از تزریق دُز دوم در نظر گرفته می گردد. بعد از 6 ماه به علت اینکه آنتی بادی ها کاهش می یابد، توصیه می گردد که دُز بوستر برای افرادی که در ریسک ابتلا کووید هستند، تزریق گردد.

مقدار آنتی بادی در دُز سوم

این پزشک متخصص درباره مقدار آنتی بادی در افرادی که دُز سوم واکسن را دریافت نموده اند، بیان نمود: دو جهت در ایمنی زایی مورد توجه قرار می گیرد. یکی پادتن ها هستند و یکی هم ایمنی سلولی است. ایمنی سلولی مدت زمان بیشتری در بدن باقی می ماند و بسیار موثر است. بنابراین فقط آنتی بادی ها مهم نیستند، بلکه ایمنی سلولی هم اهمیت دارد.

نوع واکسن دُز سوم چه باشد؟

وی درباره نوع واکسنی که در دُز اضافه یا بوستر باید تزریق گردد، گفت: نوع واکسن در دُز سوم به نوع واکسن تزریقی در نوبت های اول و دوم بستگی دارد و با توجه به توصیه سازمان جهانی بهداشت از آنجا که برترین واکسن، واکسنی است که در دسترس قرار گرفته است، واکسن های موجود در کشور را می توان به عنوان دُز سوم یا یادآور تزریق کرد. بنابراین معمولا بر اساس آنچه که مطالعات اجرا شده و سازمان جهانی بهداشت توصیه می نماید، می توان همان واکسنی را که تزریق شده، در دُز اضافه یا بوستر هم استفاده کرد.

آیا باید همان واکسن قبلی تزریق گردد

صالحی در پاسخ به اینکه افرادی که دو دُز واکسن سینوفارم را تزریق نموده اند، حتما باید برای دُز اضافه هم همین واکسن را تزریق نمایند، گفت: پروتکل این موضوع از سوی وزارت بهداشت مطرح شده است و توصیه بر این است که هر برند واکسنی را از هر پلتفرمی که تزریق شده، همان واکسن را تزریق نمایند. افرادی که دُز و اول دوم واکسن خود را سینوفارم، بهارات و یا برکت تزریق نموده اند، می توانند دُز سوم را همچون واکسن دُز اول و دوم دریافت نمایند یا واکسن آسترازنکا یا سوبرانا پلاس تزریق نمایند و بعلاوه افرادی که در دُز اول و دوم آسترازنکا یا اسپوتنیک دریافت نموده اند، می توانند دوز سوم را آسترازنکا و یا سوبرانا پلاس تزریق نمایند.

آیا واکسن کرونا باید سالانه تزریق گردد

این پزشک متخص بعلاوه در پاسخ به این سوال که آیا واکسن کرونا باید سالانه تزریق گردد، گفت: هنوز در این زمینه اطلاعات زیادی در دست نیست و نمی توان به طور دقیق اظهار نظر کرد. بنابراین باید منتظر آنالیز های بیشتر محققان ماند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1995

به "پاسخ به 5 سوال مهم درباره دُز سوم واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ به 5 سوال مهم درباره دُز سوم واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید