ضرب الاجل تظاهرات کنندگان عراقی به برهم صالح برای انتخاب نخست وزیر

به گزارش مجله کارنیکان، تظاهرات کنندگان عراقی تا روز آدینه (دهم ژانویه) به رئیس جمهور این کشور فرصت دادند تا نخست وزیر جدید را معرفی و معین کند.

ضرب الاجل تظاهرات کنندگان عراقی به برهم صالح برای انتخاب نخست وزیر

به گزارش گروه بین الملل مجله کارنیکان، تظاهرات کنندگان عراقی که از اول اکتبر گذشته در میدان های مختلف استانهای مرکزی و جنوبی این کشور، علیه فساد و بیکاری و نقصان خدمات حضور دارند، طی بیانیه ای از مهلت چند روزه به رئیس جمهور برای انتخاب نخست وزیر جدید خبر دادند.

پایگاه خبری المستقله، با انتشار این خبر نوشت که در بیانیه تظاهرات کنندگان و متحصنان در میدان التحریر بغداد آمده است: ما پس از 98 روز از تظاهراتی که از (1 / 10 / 2019) شروع شد و بیش از 600 شهید و بیش از 21 هزار زخمی و 5 هزار معلول و 60 مفقود و ربوده شده و صدها بازداشتی به همراه داشت، آخرین پیغام خود را می نویسیم.

پرچم ما در این مدت، فقط پرچم عراق بود، سرود ما سرود ملی کشور و سلاح ما مسالمت آمیز بود شعار ما نیز وطن خواهی بود. این پیغام ما، آخرین پیغام و سخن ما با شماست و آن را خطاب به رئیس جمهور بیان و بر موارد ذیل تاکید می کنیم.

1- باید نخست وزیر موقت را طی روزهای اندک آینده و تا دهم ژانویه جاری و متناسب با ویژگی های مطلوب ما، تعیین کند.

2- یکی از نامزدهای پیشنهادی را که در اغلب میدان های اعتراض در سراسر کشور، مقبولیت دارد و به وسیله میدان های تحصن و شبکه های اجتماعی تعیین شده اند و منطبق بر ویژگی های مد نظر ما است، باید مامور تشکیل کابینه گردد.

در ادامه این بیانیه آمده است که نخست وزیر مورد نظر می بایست به مطالبات ده گانه تظاهرات کنندگان که پیشتر اعلام شده، پاسخ دهند و بحران ایجاد شده کنونی را مهار نماید و اجازه ندهد که به هیچ بهانه ای به حاکمیت عراق تجاوز گردد.

تظاهرات کنندگان دلیل بحران کنونی کشور را دولت های متوالی حزبی و فاسد و سهم خواهی های حزبی دانستند و اعلام کردند: به محض آنکه رئیس جمهور نخست وزیر جدید را معرفی کرد ما نیز طرح ابتکاری جدید خود را از میدان های تحصن اعلام می کنیم و به دولت آینده فرصت کامل می دهیم تا ماموریت و وظیفه خود را انجام دهد و زمینه را برای برگزاری انتخابات زودهنگام فراهم سازد. ما بر عملکرد آن نظارت خواهیم کرد و کلیه گامهای آینده را تعیین می کنیم.

معترضان عراقی تهدید کردند که در صورت عدم برآورده شدن مطالباتشان، موج شدیدی از اعتراض ها را در کشور به راه می اندازند.

این در حالی است که رئیس جمهور عراق، تا به امروز سه گزینه نخست وزیری از فراکسیون بزرگتر مجلس را رد نموده است.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز با بازنشر این بیانیه نوشت: تظاهرات کنندگان در بغداد در پی بروز نگرانی هایی درباره تحریم های آمریکا و محاصره ای که یادآور قحطی در سالهای دهه نود از قرن پیش است، اعلام کردند: از روز اولی که وارد میدان های اعتراض شدیم، ایمان داشتیم که این حکومت شامل مجلس و دولت، یک حکومت دشمن مردم و میهن است و علیه منافع آنها اقدام می نماید.

آنها همچنین درباره تصمیم مجلس درباره اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق اعلام کردند که این تصمیم هیچ ارتباطی به منافع ملی کشور ندارد و تنها تلاشی برای کشاندن عراق به درگیری های بین المللی بی ارتباط با این کشور، است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 611

به "ضرب الاجل تظاهرات کنندگان عراقی به برهم صالح برای انتخاب نخست وزیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرب الاجل تظاهرات کنندگان عراقی به برهم صالح برای انتخاب نخست وزیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید