روایت رادیو بین المللی چین از منطق پوچ آمریکا درباره مسئله هسته ای ایران

به گزارش مجله کارنیکان، اینکه آمریکا از ایران می خواهد که تعهدات هسته ای خود را با جدیت اجرا کند، اما در مقابل به مردم ایران اجازه نمی دهد از منافع مالی توافق هسته ای سود ببرند، نشان می دهد که منطق واشنگتن در قبال برنامه هسته ای ایران تا چه حد پوچ و غیرقابل قبول است.

روایت رادیو بین المللی چین از منطق پوچ آمریکا درباره مسئله هسته ای ایران

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

گروه بین الملل مجله کارنیکان- مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در حساب توئیتری خود با اعلام اینکه دولت متبوعش این هفته پیش نویس قطعنامه خود برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را در شورای امنیت به رأی خواهد گذاشت، مدعی شد که شورای امنیت باید بین رساندن سلاح به تروریست ها و حمایت از کشورهای خلیج فارس یکی را انتخاب کند.

با توجه به مخالفت کشورهای مختلف از جمله چین و روسیه، بعید به نظر می رسد که این قطعنامه در شورای امنیت تصویب گردد. تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران در 18 اکتبر امسال خاتمه می یابد. پیشتر پامپئو گفته بود اگر این پیش نویس در شورای امنیت تصویب نگردد، از مکانیزم موسوم به ماشه استفاده خواهد نمود که در برجام پیش بینی شده بود و خود به خود موجب بازگرداندن تحریم ها می گردد.

آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران منطقی بسیار پوچ دارد چرا که به هیچ یک از تعهدات بین المللی پایبند نیست و فقط می خواهد از حقوقی بهره مند گردد که به نفع خودش باشد. آمریکا فقط از ایران می خواهد که تعهدات هسته ای خود را با جدیت اجرا کند، اما به مردم ایران اجازه نمی دهد از منافع مالی توافق هسته ای سود ببرند.

توافق جامع مسئله هسته ای ایران (برجام) یک دستاورد مهم دیپلماسی چند جانبه است که توسط قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل تائید شده است. برجام یک پشتوانه مهم برای سیستم بین المللی منع گسترش سلاح های هسته ای و صلح و ثبات خاورمیانه بوده و بخش مهمی از نظم بین المللی براساس قوانین بین المللی است.

در ماه مه سال 2018 (اردیبهشت ماه 97) آمریکا از برجام خارج شد و آغاز به اعمال فشارهای حداکثری علیه ایران کرد که همین امر باعث تنش فعلی در اوضاع پیرامون موضوع هسته ای ایران شد. آمریکا از توافق هسته ای خارج شد اما تهدید کرد که شورای امنیت باید سریعاً تحریم ها علیه ایران را از سر بگیرد. این استاندارد دوگانه فقط مخصوص آمریکاست که تعهدات بین المللی خود را کنار گذاشته اما حفظ حقوقش را دنبال می نماید.

چنین یک جانبه گرایی و قلدری فاحش آمریکا تاثیرات منفی جدی بر همکاری های بین المللی در زمینه های مربوطه و حتی صلح و ثبات جهانی داشته است و نیز مورد انتقاد سایر طرف های برجام و جامعه جهانی قرار گرفته است.

پیش از رای گیری شورای امنیت، سیاستبازان آمریکا مکررا این حرف را تکرار می نمایند و حتی تهدید هم می نمایند که اگر چین و روسیه از کوشش های آمریکا به منظور تمدید تحریم تسلیحاتی ایران جلوگیری نمایند، آنها در شورای امنیت سازمان ملل منزوی خواهند شد. بعضی رسانه های غربی نیز با سوء استفاده از این فرصت به سیاهنمایی همکاری عادی مالی و تجاری بین چین و ایران پرداختند و اتهامات بی اساسی مطرح کردند.

وانگ ون بین سخنگوی وزارت امور خارجه چین پنجشنبه هفته گذشته در نشست خبری در این باره گفت که چین قاطعانه از برجام حمایت می نماید و با کوشش های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت موافق نیست. چین به اتفاق طرف های ذیربط برای حفظ توافق هسته ای و قطعنامه های شورای امنیت، حمایت از چند جانبه گرایی و پیشبرد حل سیاسی و دیپلماتیک موضوع هسته ای ایران کوشش خواهد نمود.

علاوه بر این، همکاری های عادی چین و ایران در حالیکه نقض تعهدات بین المللی مربوطه صورت نگرفته منطقی و قانونی است و محلی برای بحث و مجادله نیست. با این حال، چین همیشه با تحریم های یک جانبه و مدیریت درازدستانه مخالف است. چین به طور جدی روابط مشارکتی و راهبردی جامع با ایران را توسعه می دهد، قاطعانه از ایران در دفاع از حاکمیت و عزت ملی خود حمایت می نماید و از سوی دیگر حقوق و منافع قانونی پکن نیز باید محافظت گردد.

منبع: رادیو بین المللی چین

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1071

به "روایت رادیو بین المللی چین از منطق پوچ آمریکا درباره مسئله هسته ای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت رادیو بین المللی چین از منطق پوچ آمریکا درباره مسئله هسته ای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید