تجار ایرانی در انتظار گره گشایی از موانع گمرکی صادرات به ترکیه

به گزارش مجله کارنیکان، مهرداد سعادت دهقان، رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه می گوید: در بازرسی های ترکیه به بارهای ترانزیتی ایران آسیب وارد می نمایند. البته ما این حق را به گمرک ترکیه می دهیم که بارها را بازرسی کند؛ اما نباید به بهانه بازرسی کالا آسیب بخورد. در برخی موارد حتی با آسیب وارد شده کالا نمی تواند صادر گردد و باید به کشور بازگردد.

تجار ایرانی در انتظار گره گشایی از موانع گمرکی صادرات به ترکیه

سعادت به ایلنا گفته است: نامه ای از انجمن تولیدنمایندگان کاشی و سرامیک کشور به ما ارسال شده که موضوع آن آسیب به محموله های ترانزیتی کاشی و سرامیک در بازرسی های ترکیه است، این مورد استثنا نیست و به بیشتر کالاهای ترانزیتی ما در گمرک ترکیه آسیب وارد می گردد.

قبل از این هم بارها از آسیب دیدن کالاهای ایرانی در گمرک ترکیه گفته بودند. شاید نزدیک ترین زمان شهریورماه امسال باشد. اتفاقی که مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک ایران در ارتباط ویدئو کنفرانسی با رضا تونا توراگای، معاون وزیر تجارت ترکیه درباره آن گفته بود که گزارش های زیادی درباره ساندن های مکرر به کالاهای صادراتی ایران هنگام ارزیابی در گمرک گوربلاغ ترکیه دریافت شده است.

در آن نشست مجازی، معاون وزیر تجارت ترکیه با ابراز تاسف از وقوع این موضوع، پیگیری آن و توجه دادن به ناظر منطقه را برای حل مشکل اعلام نموده بود. حالا بعد از گذشت سه ماه بار دیگر رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه از تکرار این مسائل می گوید: در هفته های گذشته مسائلی با گمرک ترکیه داشتیم که این موضوع را به ارگان های مربوط با تجارت دو کشور اعلام کردیم . اما متاسفانه توجهی نشده است از همین روی خواهش می کنم کمیسیون مشترک ایران و ترکیه، گمرک ایران و سازمان توسعه تجارت به این مسئله توجه نمایند. البته این اتفاق در بعضی از مرزهای ایران با کشورهای مختلف هم دیده شده است.

از طرفی بیست وهشتم آبان ماه رایزن بازرگانی سفارت ترکیه با محمدرضا کرباسی معاون امور بین الملل اتاق ایران و مهرداد سعادت دهقان رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه ملاقات کرد که در آن نشست مسائل بازرگانی میان ایران و ترکیه آنالیز شد. در آن نشست تاکید شد که بسیاری از محدودیت های ایجاد شده بویژه در زمینه ترانزیت و تشریفات گمرکی و همچنین اعمال ممنوعیت های صادرات و واردات، با مذاکرات سازنده بین دو کشور براحتی قابل حل و فصل شدن است.

ایران و ترکیه در طول مرز 500 کیلومتری خود سه راستا عمده زمینی دارند. گذرگاه مرزی کاپیکوی (رازی) در استان وان، اسندره (سرو) در استان هاکاری ترکیه و هم چنین گذرگاه بازرگان و گمرک گوربلاغ، بیشترین حجم تجارت میان دو کشور از این مرزها صورت می گیرد. در آخرین روزهای اسفندماه ترکیه به ددلیل شیوع ویروس کرونا مرزهای زمینی خود را بست ولی این محدودیت ها بعد از مدتی به حالت عادی با شرایط خاصی برگشت؛ اما حالا رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه از معطل ماندن کامیون ها در گمرک ترکیه می گوید: کامیون ها در گمرک گل بولاغ ترکیه 70 روز است که منتظر ترخیص مانده، آن هم به دلایلی که کاملاً غیرمنطقی بوده و استعلام از وزارت تجارت ترکیه نیز بی پاسخ مانده است.

سال هاست که این اتفاق در مرز گوربلاغ تکرار می گردد. قبلا هم این اتفاق ها گزارش شده بود. مثلا خبرگزاری مهر از اخذ پول اضافی از رانندگان برای انجام کارهای اداری در گمرک گوربولاغ، رعایت نشدن نوبت و صف، معطل ماندن رانندگان در گمرک گوربولاغ، فروش گازوییل به کامیون های ترک از سوی بعضی از افراد در گمرک بازرگان، عدم تناسب ساعات و روزهای کاری گمرکات دو طرف، نا آشنایی تجار و بازرگانان به قوانین وارداتی گزارش داده بود.

در آن نشست مهرداد سعادت دهقان به مهم ترین موانع توسعه تجارت ایران و ترکیه مثل اعمال محدودیت ها و دستورالعمل هایی که معطلی و توقف های یک ماهه کامیون های ایرانی در مرز ایران و ترکیه را برای ترانزیت کالا در پی داشته، اشاره نموده که، منجر به هزینه های هنگفت و خسارت صادرنمایندگان شده است. اصلاح فرایند بازرسی های گمرکی کالاهای ترانزیتی، رسیدگی و پیگیری مسائل فعالان مالی و شرکت های ایرانی در ترکیه، توسعه فرایند تعاملات و همکاری های اتاق های بازرگانی و لزوم ترویج اخلاق تجارت میان دو کشور، از دیگر موضوعاتی بود که رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه خواهان حل آنها شد و در عین حال زمینه های مساعد بازار ایران برای ورود شرکت های سرمایه گذار ترکیه را تشریح کرد.

در هفت ماه نخست امسال میلادی، تجارت دو کشور ایران و ترکیه نزدیک به 1.5 میلیارد دلار بوده که نسبت به سال گذشته کاهش قابل ملاحظه ای داشته است. قبلا حجم 15 میلیارد دلاری تجارت هدف گذاری شده بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1255

به "تجار ایرانی در انتظار گره گشایی از موانع گمرکی صادرات به ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجار ایرانی در انتظار گره گشایی از موانع گمرکی صادرات به ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید