بلاتکلیفی وزارت صمت صدای تولیدکنندگان را درآورد!

به گزارش مجله کارنیکان، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) بیش از چهار ماه است که با سرپرست اداره می گردد و این موضوع باعث انتقاد خانه صنعت، معدن و تجارت ایران شده، به طوری که هیئت رئیسه این تشکل طی بیانیه ای از رئیس جمهور خواسته معرفی وزیر صمت را به عنوان اولین دغدغه و اولویت کاری خود تلقی کند.

بلاتکلیفی وزارت صمت صدای تولیدکنندگان را درآورد!

به گزارش مجله کارنیکان، اواخر اردیبهشت ماه و بعد از جلسه ستاد تنظیم بازار در پی افزایش قیمت نجومی خودرو و اتخاذ تصمیمات جدیدی در رابطه با قیمت خودرو مبنی بر افزایش 23 درصدی قیمت خودروهای سایپا و 10 درصدی محصولات ایران خودرو، رئیس جمهور با صدور حکمی حسین مدرس خیابانی را به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد و رضا رحمانی را از راس این وزارتخانه کنار گذاشت. البته حواشی آن روزها به ما می گفت که علت برکناری رحمانی جدال بر سر تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت بود که دولت از سال 96 به دنبال آن است، اما همیشه با مخالفت مجلس روبرو شده است.

حسین مدرس خیابانی بعد از برکناری رضا رحمانی از سوی رئیس جمهور، به عنوان سرپرست وزارت صمت انتخاب شد و بعد از حدود دو ماه، نامه معرفی او به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت اعلام وصول شد. چهارشنبه 22 مرداد نیز جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی وزارت صمت در صحن علنی مجلس برگزار گردید، اما برخلاف انتظارها، مدرس خیابانی نتوانست رای اعتماد مجلس را به دست آورد. و این بار جعفر سرقینی، معاون سابق امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد.

حالا بیش از یک ماه از ادار وزارت صمت با سرپرست دم میگذرد. اما هنوز خبری از معرفی وزیر نیست. بنابراین بلاتکلیفی بلند مدت این وزارتخانه عریض و طویل از طرفی برآورد هایی مبنی بر لابی گری برای انتخاب وزیر را در رسانه ها ایجاد نموده و فعالان مالی را گله مند نموده است. تا جایی که هیئت رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت ایران طی بیانیه ای نسبت به احتمال افزایش مسائل فراوریکنندگان و نابسامانی ها در صورت ادامه این فرایند هشدار داده و از رئیس جمهور خواسته معرفی وزیر صمت را به عنوان اولین دغدغه و اولویت کاری خود تلقی کند.

در این بیانیه خطاب به رئیس جمهور آمده: چنانچه مستحضرید مهمترین وزارتخانه مالی با بیش از 17 شرکت و سازمان زیر مجموعه که نقش معین کننده ای در سیاست گذاری و تنظیم مناسبات مالی خرد و کلان کشور دارد بیش از چهار ماه است که بدون وزیر و با سرپرست اداره می گردد.

به طور حتم ادامه این فرایند حاصلی جز معطلی و افزایش مسائل فراوریکنندگان و نابسامانی ها و بلاتکلیفی مدیران و کارشناسان وزارتخانه و اخلال در فعالیت های مهم وزارتخانه مذکور و فرصت سوزی به طور مستقیم و نیز اثر منفی ثانویه در کارکرد سایر وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و خصوصی ذی ربط را در پی نخواهد داشت.

جناب آقای رئیس جمهور، لطفا عنایت بفرمایید که عدم معرفی وزیر صنعت، معدن و تجارت آنهم در بازه زمانی طولانی و این مقطع حساس، به هر دلیل که باشد توجیه ناپذیر و حاوی پیغام منفی و بسیار نگران کننده برای فعالان مالی است.

این تشکل فراگیر صنعتی و معدنی، ضمن ابراز تاسف عمیق از عدم معرفی وزیر صمت طی ماه های گذشته، از جنابعالی استدعا دارد شخصا این موضوع را به عنوان اولین دغدغه و اولویت کاری خود تلقی و هرچه سریعتر نسبت به معرفی گزینه نهایی وزارت صمت از بین مدیران شایسته و کارآمد و بی حاشیه دارای حسن سابقه به مجلس شورای اسلامی اقدام فرموده و بیش از یکصد هزار واحد فراوریی، صنعتی و معدنی کشور را از بلاتکلیفی رها فرمایید.

چنانچه در یافتن یا گزینش چنین فردی از بین مدیران محترم شاغل در بخش دولت صعوبتی وجود دارد، پیشنهاد می گردد با توجه به این که به لطف خداوند متعال مدیران بسیار شایسته، فداکار و عاشق خدمت به کشور در بخش خصوصی وجود دارند که فارغ از ملاحظات سیاسی و شخصی حاضر به فداکاری بوده و برای فرصت کوتاه خدمت باقی مانده دولت تدبیر و امید قبول مسئولیت نموده و سکانداری این وزارتخانه کلیدی را عهده دار شوند، این امکان را نیز مورد توجه قرار دهید.

امید که با درایت و عنایت ویژه حضرتعالی، با انتخابی شایسته و حمایت تمام قد در محضر نمایندگان شریف مجلس شورای اسلامی، وزیر صنعت معدن و تجارت مفتخر به کسب رأی اعتماد شده و پیکر از نفس افتاده فراوری و صنعت کشور جانی دوباره بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 1124

به "بلاتکلیفی وزارت صمت صدای تولیدکنندگان را درآورد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکلیفی وزارت صمت صدای تولیدکنندگان را درآورد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید