ایران ششمین صادرکننده نفت به هند شد

به گزارش مجله کارنیکان، خبرنگاران: ایران با صادرات روزانه 266 هزار بشکه نفت به هند در سال 1391 و تامین 7.3 درصد نفت مورد احتیاج این کشور، به عنوان ششمین صادرکننده نفت به هند در این سال شناخته شد.

ایران ششمین صادرکننده نفت به هند شد

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش مجله کارنیکان به نقل از رویترز، در حالی که خریداران هندی نفت ایران درگیر مسائل بیمه ای و پرداخت ها هستند آمارهای منابع تجاری نشان می دهد که هند واردات نفت خود از ایران را در یک سال منتهی به 31 مارس(مطابق با سال 1391 خورشیدی) 26.5 درصد کاهش داده است.

هند، چهارمین وارد نماینده بزرگ نفت دنیا که 80 درصد نفت مورد احتیاج خود را وارد می نماید، تحت فشار آمریکا برای کاستن از وابستگی خود به نفت ایران قرار گرفته است.

تمامی مشتریان آسیایی نفت ایران یعنی چین، هند، ژاپن و کره جنوبی به وسیله کاهش قابل توجه واردات نفت از ایران، از تحریم های آمریکا علیه این کشور معاف شده اند.

بر اساس این گزارش، هند در طول یک سال منتهی به 31 مارس 2013، روزانه 266 هزار بشکه نفت از ایران وارد نموده، در حالی که در سال قبل از آن روزانه 362 هزار بشکه نفت از ایران وارد می کرد.

اما خرید نفت هند از ایران در ماه مارس تنها 178 هزار بشکه در روز بوده که 39 درصد نسبت به ماه پیش از آن کاهش نشان می دهد و بر اساس اطلاعات مربوط به بارگیری کشتی ها، ممکن است در ماه آوریل به 123 هزار بشکه در روز برسد.

میزان کاهش خرید نفت هند از ایران بسیار ناگهانی تر از چین و کره جنوبی است، زیرا پالایشگاه های هندی با مسائلی در زمینه پوشش بیمه ای حمل و پالایش نفت ایران روبرو هستند.

پالایشگاه های هندی موضعی سرسختانه را در قبال تاثیرات ناشی از تحریم های غرب اتخاذ نموده اند و هشدار داده اند که قادر نیستند مبلغ خسارت های ادعایی در واحدهای استفاده نماینده از نفت ایران را تامین نمایند. احتمالا کره جنوبی نیز اکنون با مسائل مشابهی روبرو شده است.

دهلی نو در حال آنالیز اختصاص اعتباری ویژه جهت یاری به پوشش بیمه ای پالایشگاه های مشتری نفت ایران است، اما احتمالا اعتبار مذکور بسیار کمتر از میزانی خواهد بود که بتواند بیمه اتکایی پالایشگاه ها را تامین کند.

دو شرکت مانگالور و هندوستان پترولیوم اعلام نموده اند که به دلیل مسائل بیمه ای دیگر از ایران نفت وارد نخواهند کردو شرکت خصوصی اسار هند نیز که در سال 13، 2012 بزرگترین مشتری هندی نفت ایران بود، به دلیل نداشتن تاسیسات تخلیه بار نفتکش های بزرگ ایرانی شرایط مشابهی دارد.

سهم ایران از واردات نفت هند در سال 13، 2012 به 7.3 درصد رسیده، در حالی که این رقم در سال 09، 2008، 16.4 درصد بود. بدین ترتیب ایران از مقام سومین تامین نماینده بزرگ نفت هند در یک سال قبل به مقام ششم تنزل پیدا نموده است.

هند برای جبران کاهش واردات نفت از ایران، واردات نفت از کشورهای آمریکای لاتین را در فاصله زمانی آوریل 2012 تا مارس 2013 تقریبا دو برابر نموده است.

56

منبع: تسنیم
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 475

به "ایران ششمین صادرکننده نفت به هند شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران ششمین صادرکننده نفت به هند شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید