ابلاغ بخشنامه مشخص حداقل مزد کارگران در سال 99 به کارفرمایان و کارگاه ها

به گزارش مجله کارنیکان، شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مصوبه شورای عالی کار در مورد معین حداقل مزد کارگران در سال 1399 که در جلسه مورخ 20 فروردین ماه امسال در شورای عالی کار به تصویب رسیده بود را به کلیه کارفرمایان و کارگاه های مشمول قانون کار ابلاغ کرد.

ابلاغ بخشنامه مشخص حداقل مزد کارگران در سال 99 به کارفرمایان و کارگاه ها

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

متن کامل بخشنامه معین حداقل مزد کارگران در سال 1399 به توضیح زیر است.

در اجرای ماده (41) قانون کار، شورای عالی کار با حضور نمایندگان سه­ گروه دولت، کارفرمایان و کارگران در جلسه مورخ 20 فروردین 1399 پس از بحث و آنالیز معین حداقل مزد کارگران در سال 1399، با در نظر دریافت معیارهای موضوع آن ماده و همچنین با توجه به مقتضیات بنگاه های فراوریی و کارفرمایان و شرایط مالی جامعه موارد زیر را مورد تصویب قرار داد:

1- از اول سال 1399 حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار - اعم از قرارداد دائم یا موقت- مبلغ 611 هزار و 809 ریال معین می گردد.

همچنین از اول سال 1399 سایر سطوح مزدی نیز روزانه 15 درصد مزد ثابت یا مزد مبنا - موضوع ماده 36 قانون کار- به اضافه روزانه 30 هزار و 338 ریال به نسبت آخرین مزد در سال 1398 افزایش می یابد.

تبصره- با اعمال افزایش این بند، مزد شغل کارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید روزانه از مبلغ 611 هزار و 809 ریال کمتر گردد.

2- به کارگرانی که در سال 1399 دارای یک سال سابقه کار شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ 58 هزار و 333 ریال نیز به عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

تبصره 1- پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی کارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در نظر دریافت رقم فوق الذکر برای گروه یک با توجه به دستورالعمل و جدول اعلامی توسط اداره کل روابط کار و جبران خدمت صورت می گیرد.

تبصره 2 - به کارگران فصلی به نسبت مدت کارکردشان در سال 1398، میزان مقرر در این بند یا تبصره (1) آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.

تبصره 3 - بر اساس مصوبه مورخ 20 فروردین 1399 شورای عالی کار و در راستای تقویت مهارت­ محوری و بهره مندی تمامی کارگران و درنتیجه رضایت مندی کارگران باسابقه، از ابتدای سال 1399 همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای سرانجام کار خود را تسویه حساب نموده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

3- بر اساس مصوبه مورخ 21 مهرماه 1387 شورای عالی کار و در جهت افزایش رضایت مندی کارگران و کارفرمایان و به منظور تثبیت و تسری به تمامی کارگران دائم و موقت مقرر شد از ابتدای سال 1399 یاری هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه ای موضوع تبصره (3) ماده (36) قانون کار بابت هر کارگر متأهل یا مجرد ماهانه مبلغ چهار میلیون ریال از سوی کارفرمایان به آنان پرداخت گردد.

4- ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (1) و تبصره (1) بند (2) در کارگاه هایی که دارای طرح طبقه بندی مشاغل می باشند و نیز در خصوص کارگران کارمزدی و نیز چگونگی ارتقاء طبقه شغلی به موجب دستورالعمل های اداره کل روابط کار و جبران خدمت خواهد بود.

5- مقررات این مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجویانی که در ایام تعطیلات تابستانی در سال 1399 به طور موقت در کارگاه ها اشتغال می یابند نخواهد شد.

6- واحدهای مشمول قانون کار به منظور ایجاد رابطه هرچه بیشتر مزد و مزایا با بهره وری و فراوری و ایجاد انگیزه بیشتر در بین کارکنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در قالب موافقت نامه های کارگاهی و پیمان های دسته جمعی و پس از تائید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.

7- شورای عالی کار جابجایی بخشی از مبلغ ریالی مزایای مستمر موضوع تبصره (3) ماده (36) قانون کار با مزد مصوب را طی سال 1399 در صورت فراهم بودن شرایط مالی کشور در دستور کار قرار خواهد داد.

8- پیشنهاد افزایش یاری هزینه مسکن سال 1399 با توافق طرفین و تصویب شورای عالی کار به هیات وزیران ارسال خواهد شد.

جدول محاسبات سنوات کارگری در سال 1399 را اینجا مشاهده کنید.

دستورالعمل های تبعی مزد سال 1399 را اینجا مشاهده کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 877

به "ابلاغ بخشنامه مشخص حداقل مزد کارگران در سال 99 به کارفرمایان و کارگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ بخشنامه مشخص حداقل مزد کارگران در سال 99 به کارفرمایان و کارگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید