ابراز تاسف چین از فعال سازی مکانیسم ماشه در برجام

به گزارش مجله کارنیکان، سخنگوی وزارت امورخارجه چین با ابراز تاسف نسبت به فعال سازی مکانیسم حل اختلاف در برجام تاکید نمود: ما بر این باوریم که این کار به حل مسائل و کاهش تنش ها یاری نخواهد کرد.

ابراز تاسف چین از فعال سازی مکانیسم ماشه در برجام

با تور چین از تهران سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش مجله کارنیکان، گنگ شوآنگ سخنگوی وزارت امورخارجه چین در نشست خبری امروز (چهارشنبه) خود در پاسخ به سوالی درباره تصمیم تروئیکای اروپایی برای فعال سازی مکانیسم ماشه گفت: ما از اینکه انگلیس، فرانسه و آلمان این مکانیسم را فعال کردند، متاسفیم. ما بر این باوریم که این کار، کمکی به حل مسائل و کاهش تنش ها نمی نماید.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امورخارجه چین، شوآنگ اضافه نمود: این موضع قطعی چین است که ایران برای کاهش همکاری اش مطابق برجام دلایل محکمی دارد. آمریکا به طور یک جانبه از این توافق خارج شد. این کشور برخلاف قوانین و حقوق بین الملل کارزار فشار حداکثری را علیه ایراه راه انداخت و کوشش سایر طرف ها برای اجرای توافق را نابود کرد. این، ریشه تمام تنش ها پیرامون موضوع هسته ای ایران است.

وی با تاکید بر اینکه برجام دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه است، خاطر نشان کرد: این توافق به عنوان یک ستون رژیم عدم اشاعه و و صلح و ثبات خاورمیانه، عنصری کلیدی در نظم بین الملل مطابق با قوانین بین المللی است. در شرایط کنونی امیدواریم که تمام طرفها خونسردی خود را حفظ نمایند وبه وسیله گفت وگو و همکاری با یکدیگر اختلافات را برطرف نمایند و با رایزنی در چارچوب کمیسیون مشترک برجام دست به اقدامات مناسب و محکم برای حفظ و ادامه اجرای این توافق به وسیله بازگشت به قوانین و اصول بین المللی بزنند .

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین اضافه نمود: پکن به ارتباط نزدیک خود با تمام طرف ها به منظور برقراری آرامش به وسیله گفت وگو ادامه می دهد و برای یافتن یک راهکار دیپلماتیک و سیاسی درخصوص موضوع هسته ای ایران کوشش می نماید. ما هرچه در توان داشته باشیم برای برطرف تنش ها پیرامون این مسئله و در خاورمیانه به کار خواهیم گرفت.

به گزارش مجله کارنیکان، فرانسه، انگلیس و آلمان روز سه شنبه با انتشار یک بیانیه مشترک اعلام کردند که مکانیسم حل اختلاف در برجام را به دلیل آنچه نقض توافق از سوی ایران خواندند، فعال نموده اند.

مکانیسم حل اختلافات برجام (مکانیسم ماشه) یک فرایند مذاکره و گفت وگو میان اعضای برجام است که با ارجاع گزارش اختلافی از سوی یکی از طرف های برجام به کمیسیون مشترک شروع می گردد و برای چند مرحله با زمان های قابل تمدید در نظر گرفته شده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پس از اعلام فعال سازی مکانیسم ماشه با انتقاد از بی عملی اروپایی ها در قبال تعهدات شان در برجام، اقدام آنها برای استفاده از مکانیزم حل و فصل اختلافات را از نظر حقوقی بی مبنا و از نظر سیاسی اشتباه راهبردی خواند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: karnikan.ir شناسه مطلب: 525

به "ابراز تاسف چین از فعال سازی مکانیسم ماشه در برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز تاسف چین از فعال سازی مکانیسم ماشه در برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید